Blog

2021’in Öne Çıkan E-Ticaret Başlıkları

E-ticaret hem tüketicilerin hem de satıcıların hayatında artık bir vazgeçilmez konumunda. Özellikle pandemiyle beraber e-ticaret platformlarına olan ilgi arttı. Günümüzün değişen talep ve ihtiyaçları doğrultusunda, hızlanan tüketim ve pandeminin yarattığı koşullar bu pazarı günden güne ivmelendiriyor. 2022 için yepyeni trendler gelişti bile. Bununla birlikte 2021’in öne çıkan başlıklarını da unutmamakta fayda var. 2021’in öne çıkan e-ticaret başlıklarını bir kez daha hatırlayalım.

Tüketimin hızlanması, ürün çeşitliliğinin artması, değişen müşteri talepleri ve ihtiyaçlar e-ticarette de dinamikleri değiştirdi. E-ticaret pazarında yer alan on binlerce ürün, hizmet ve çözüm arasından tüketiciler pek çok marka arasından tercih yapıyor. Yeni teknolojiler ve müşteri deneyimini geliştirmeye yönelik stratejiler de cabası… Özellikle Covid-19 salgınının getirdiği koşullar dijital dönüşümü hızlandırdı ve e-ticaret rekabet koşullarını da yeniden şekillendirdi. Hal böyle olunca 2022 e-ticaret stratejilerini belirlemeden önce 2021’in önemli başlıklarına bakmakta herkes için fayda var. Bu konuda pek çok araştırmaya da göz atmak gerekiyor.

Küresel ve yerel e-ticaret trendleri

2021 yılında pandemi koşulları nedeniyle e-ticaret alanında da belli trendler öne çıktı. Öne çıkan trendlerde ise şu maddeler var:

  • 2021 yılına yönelik araştırmaları 2021 yılı e-ticaret trendleri arasında hızlı yükseliş gösteren “Dropshipping”i öne çıkardı.  E-ticaret yapmak isteyen kişilerin herhangi bir ürün stoku yapmadan e-ticaret siteleri veya pazaryerlerinden satış yapmasını anlatan bir kavram olan Dropshipping 2021’de oldukça öne çıktı.
  • Herkesin aşina olduğu kripto paralara yönelik talepler 2021 yılında arttı.
  • e-ticaretin yükselen ivmesi markaların dijitalleşme süreçlerini hızlandırdı. Bu süreçte markalar e-ticaret platformlarına olan yatırımlarını arttırdı.
  • Pazaryerlerinin sağladığı kolay entegrasyon sayesinde birçok yeni girişimin önü açıldı.  
  • Herkes için sosyal medya platformları üzerinden satış yapmak ve mağaza açmak kolaylaştı. Bu platformların e-ticarette daha artacağı ve çıkacağında önümüzdeki süreç için ön görülüyor.
  • Mobil cihazların kullanımının artması e-ticarette yeni bir dönem başlattı. E-ticaret sitelerini ziyaret eden müşterilerin yaklaşık yüzde 80’i ziyaretlerini mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirdi.
  • E-ticaret, şirketlerin müşteri sadakatini artırmaları adına en etkilim araçlar haline geldi.

E-ticaretin sektörel etkileri

E-ticaretin sunduğu avantajlar ve kolaylıklarla, şirketler çok daha geniş bir müşteri havuzuna ve tabi veri havuzuna sahip oldular. Bu da müşteri segmentasyonunu yeniden yapılandırmayı mümkün kıldı ve segment bazlı stratejiler geliştirmek için fırsatlar yarattı. Covid-19 pandemisiyle beraber e-ticaret kanalındaki ilgi hem tüketici hem de üretici bazında hızla arttı. Pandemi nedeniyle çoğu sektörde ciddi kayıplar ve küçülmeler yaşanırken e-ticaret faaliyetleri pek çok marka için de büyüme fırsatına dönüştü. KPMG’nin verilerine göre Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’ndan alınan veriler, 2020 yılında e-ticaret harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıladaki oranının 2019'a göre yüzde 51,8’lik önemli bir artışla yüzde 4,1 olarak gerçekleştiğini gösteriyor. Bu oran milli gelirle karşılaştırıldığında e-ticaretteki artışın ciddi boyutlara ulaştığını da ifade ediyor.

Türkiye e-ticaret pazarında durum ne oldu?

Pandemi döneminde evde kalan tüketicilerin evden sipariş verme oranı  yaklaşık yüzde 165 oranında artış gösterdi. Böylelikle Türkiye e-ticaret pazarı, ortalama üç yılda ulaşması beklenen seviyeye bir yılda ulaştı ve 220 milyar TL değer yakaladı.

Pandeminin kazanan alanlarından biri de, mobil Pazar oldu. E-ticaret pazarının pandemi öncesi toplam e-ticaret pazar büyüklüğü yüzde 41’di. Pandemiyle birlikte bu oran yüzde 53’e yükseldi. İleriki dönemlerde yeni ödeme yöntemlerinin belirmesiyle  mobil e-ticaretin Türkiye e-ticaret pazarı içindeki payının yüzde 80’e gelmesi bekleniyor.