Blog

2022 Yılında E-Ticarete Geçiş Yapmanız İçin 7 Sebep

2019 yılının sonu itibariyle dünyayı etkisi altına Covid-19 salgını ticareti de dönüştürdü. Hali hazırda gelişen ve büyüyen bir alan e-ticaret hacmini daha da genişletti. Markasını dijital kanallarla büyütmek isteyenlerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Fiziki mağazaya kıyasla sanal mağazaların pek çok avantajı olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Peki, e-ticarete başlamak gerçekten de söylenildiği kadar avantajlı mı? Gelin, hep birlikte bir göz atalım; işte 2022 yılında e-ticarete geçiş yapmanız için 7 sebep! Sizin için derledik.

e-ticaret hacmi giderek büyüyor

İki yılı aşkın bir süredir devam eden pandemi pek çok şirket ve marka için e-ticareti bir alternatif olarak işaret etti. Hatta yeni girişimciler için de kendi markalarını oluşturmak için yepyeni yollar gösterdi. Tüm bunlarla birlikte online pazaryerlerinin ve e-ticaret faaliyetlerinin hacmi de büyüdü. Bu büyüme 2022 yılında da devam ediyor. Özellikle giyim ve ayakkabı kategorilerinde ciddi bir büyüme olduğunu söylemekte fayda var.

7/24 açık mağaza

e-ticaretin sunduğu en önemli avantajlardan biri mağazanızın hiçbir zaman kepenk indirmemesi oluyor. 7/24 hizmet alabilen müşteriler için her daim açık mağaza deneyimi yaşamak günümüzün önemli kolaylıklarından biri. Birçok insan yalnızca bu nedenle sanal mağazalardan alışveriş yapmayı tercih edebiliyor. Öte yandan satın aldıklarını taşırken yorulmuyor, metropollerde fiziki mağazaya giderken yaşanan trafik stresinden de korunmuş oluyor. İstediği saatte, istediği sanal mağazadan, istediği kadar alışveriş yapabiliyor. Satıcı tarafında ise uykuda dahi devam eden satış süreciyle kasanın girdisi hiç eksik olmuyor.

Zaman ve mekan olmadan kazanım

e-ticaret sitesi sahibi zamandan ve mekandan bağımsız olarak istediği her yerde ve istediğiniz her zaman satış sürecini yönetebiliyor. Kazanç sağlarken nerede olduğunuzun önemi böylelikle ortadan kalkıyor. İnternetin ve bir mobil cihazınızın olduğu her yer sizin mağazanız ve de ofisiniz konumuna geliyor. Böylelikle zaman kazandığınız gibi mağaza maliyetlerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Aynı zamanda kendinize ve sevdiklerinize ayıracağınız zamanı da çoğaltıyorsunuz.

Konforlu alışveriş

e-ticaret faaliyeti zamandan ve maliyetten tasarruf anlamında bakıldığında yalnızca satıcıya fayda sağlamıyor elbette. Alıcılar için de durum aynı şekilde. Alıcılar da hem daha fazla seçeneği aynı anda daha kısa sürede bir arada görebiliyorlar hem de ürün satın alırken fiziki mağazalarda etiketlere yansıtılan mağaza kira bedelini ödemek zorunda kalmıyorlar. Bunun yanı sıra mağazaya kadar gitmemek, araç için park yeri aramamak, taksi aramamak, ürünleri taşımamak, kalabalık ortamlara girmemek gibi konforu sağlayan daha pek çok avantajı sıralamak mümkün.

İlginizi çekebilir: E-Ticarette Rekabetle Başa Çıkmanın Yolları

Hedef kitleyi yakından tanıma fırsatı

Dijital pazarlamada Google Analytics ya da Google Tag Manager gibi araçlar, e-ticaret sitesinde kullanıcı davranışlarının gözlemlenmesini ve raporlama yapılabilmesini sağlıyor. Bu sayede hedef kitleye erişim sağlanıp sağlanamadığı takip edilebiliyor ve müşteriler analiz edilebiliyor. Müşterilerini daha yakından tanıyan satıcılar onlara en uygun kampanyaları düzenleyerek avantaj elde edebiliyor.

Maliyetler Azalır

E-ticaret sitesine sahip olmak fiziki mağaza açmaktan çok daha maliyetsiz bir girişim. Bir mağazanızın olduğunu ama elektrik ve su faturası ödemediğinizi hayal edin! Fiziki mağazada bu mümkün değil. Ancak sanal mağazalarda bu tarz masraf kalemleri hayatınızdan çıkıyor.

Dijital gücünüz artar

E-ticarette dijital dünyanın tüm araçlarından faydalanılabiliyor. Çeşitli fırsat ürünleri kategorileri, promosyonlar, müşteri teklifleri ya da kuponlarla sadık müşterilerin sayısı her geçen gün arttırılabiliyor. Aynı zamanda ölçümler yaparak kampanyalarınızın ne kadar işe yaradığını ya da yaramadığını da analiz edebiliyorsunuz. Böylelikle yeni ve farklı stratejiler geliştirebiliyorsunuz.

Siz de henüz 2022 yılının başındayken bir fikriniz farsa dijitalin gücünden faydalanmaya hemen başlamalısınız.