Blog

2022’de Stratejinize Yön Verecek 4 Pazarlama Kitabı

İnternet kullanımının yaygınlaşması dünyada pazarlama stratejilerini değiştireli çok oldu. Ancak pazarlama pandemiyle birlikte yeniden bir değişim sürecine girdi. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini dijital pazarlama teknikleri hızlı bir şekilde alıyor. Daha maliyetsiz ve daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilen dijital pazarlama için bazı stratejilere ihtiyaç var ancak en başta geleneksel ya da dijital demeden pazarlama stratejisinin nasıl geliştirilmesi gerektiğini bilmek gerekiyor. İşte 2022’de pazarlama stratejilerinize yön verecek kitaplar!

 

Pandemi iş ve ticaret biçimlerini kısa sürede değiştirdi ve geliştirdi. Bu da rekabette üstünlük sağlamak isteyenlerin modası geçmiş pazarlama yöntemlerini, işe yarayan yöntemlerle değiştirmesi gerektiği anlamına geliyor. Okumak ve öğrenmek bu noktada daha da önem kazanıyor.

İşte Pazarlama-Seth godin

Pazarlama denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden biri Seth Godin. Öyle ki Forbes yazarı Zack Friendam Godin’i “Pazarlama kralı” olarak niteliyor. İşte Pazarlama, işinizi hayallerinize, arzularınıza ve hizmet etmek istediğiniz komünitelere dayandırmakla alakalı bir kitap. İnsanlarda olumlu değişiklikler yapmak, gurur duyulabilecek işler ortaya çıkarmakla yani piyasayı takip etmekten ziyade piyasa lideri olmakla alakalı bir kitap. Dünya üzerinde milyonlarca insana ilham kaynağı olan Seth Godin’in yaklaşımının temelindeki fikir ise şu: “Büyük pazarlamacılar, müşterilerini şirketlerinin problemini çözmek için kullanmazlar; müşterilerinin problemlerini çözmek için pazarlamayı kullanırlar.”

Godin bu kitabında pazarlama bilgeliğinin özünü erişilebilir ve zamansız tek bir pakette sunuyor. Bu kitap oluşturabilecek en küçük potansiyel kitlenin nasıl tanımlayacağını ve doğru sinyal ve işaretlerin nasıl kullanılacağını öğretiyor.

A’dan Z’ye Pazarlama-Philip Kotler

Pazarlama denildiği zaman yine uzman isimler arasında akla ilk gelenlerden biri de Philip Kotler oluyor. Kotler A’dan Z’ye Pazarlama kitabında modern ve geleneksel pazarlamayı detaylı şekilde inceliyor. Kitabın arka kapağında şunlar yazıyor: Markalar, reklamlar, tüketiciler, iletişim araçları, dağıtım kanalları, perakendeciler kısacası pazar ve bu arada toplum, topyekun bir değişim yaşıyor. Pazarlama profesyonelleri artık yalnızca satışla değil, ürün veya hizmetin tüketiciyle temasa geçtiği her noktayla ilgilenmek zorunda. Bunu yapmak için de öncelikle kurulmakta olan yeni pazarlama dünyasına yön veren temel kavramları bilmek gerekiyor.”


Pazarlamayla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken A’dan Z’ye Pazarlama, pazarlamaya dair 80 kavramı da yeniden tanımlıyor. Son sözü Philip Kotler’e bırakırsak, Kotler şöyle diyor:  “Pazarlama, yaptıklarınızı imha etmek için akıllıca yollar bulma sanatı değildir. Pazarlama, gerçek müşteri değeri yaratma ve müşterinizin daha iyi bir hale gelmesine yardımcı olma sanatıdır.”

Pazarlama ve İletişimin Yeni Kuralları-David Meerman Scott

David Meerman Scott’un çok satan Pazarlama ve İletişimin Yeni Kuralları kitabı pazarlama kurallarının dijital dünyadaki değimini anlatıyor. Bugünün dünyasında büyük satış rakamları yakalamak için pazarlama iletişimine servet yatırmaya gerek olmadığına dikkat çeken kitap online kanallarda insanların paylaşmak isteyecekleri içerikler yaratıldığında markaların hedeflerine ve en tepe noktaya çok daha hızlı ulaşabileceğine vurgu yapıyor.

İknanın Psikolojisi-Robert B. Cialdini

Robert B. Cialdini ünlü bir psikoloji ve pazarlama profesörü. Birçok araştırması ve çalışması olan Cialdini bu kitabında en etkili ikna yöntemlerinin sırlarını açıklıyor. İknanın Psikolojisi yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin içyüzünü anlatıyor. Robert B. Cialdini'nin labaratuaar deneyleri ve yaşam deneyimleri üzerinden yazdığı bu kitap tüm dünyada 250 bin okura ulaşmayı başardı.  Kitapta anlaşılabilir bir dil kullanan Cialdini, şu sorulara cevap veriyor:

  • İstek, nasıl etkili ve kabul edilebilir bir hale gelir?
  • Herkes yaptığı için doğru varsayılan bir davranış, gerçekte doğru mudur, yoksa bizi öyle düşünmeye yönelten, herkesin ortak tavrı mıdır?
  • Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir?
  • Günlük yaşamda, ikna psikolojisinin kuralları nasıl işler?
  • Hoşlandığımız biri tarafından ikna edilmek niçin daha kolaydır?
  • Fiziksel çekiciliğin ikna sürecinde rolü nedir?
  • Onay verdiğimiz her şey için gerçekte ikna oluyor muyuz?
  • İknanın, otoriteyle ilişkisi nedir?
  • Tarikat üyelerinin toplu intiharlarında iknanın rolü nedir?
  • Bir ürünün az bulunur olması, ikna sürecinde nasıl bir rol oynar?