Blog

Affiliate Marketing nedir? Affiliate Marketing nasıl yapılır?

Dijitalleşme yeni kavramları, yeni ticari faaliyetleri ve para kazanmanın yeni yollarını beraberinde getirdi. E-ticaret faaliyetleriyle birlikte dijital pazarlama teknikleri gelişti. Dijital çağın bir iş ve para kazanma modeli olarak karşımıza çıkan yeniliklerinden biri de “affiliate marketing” oldu. Affiliate marketing nedir? Affiliate marketing nasıl yapılır? Siz de internet üzerinden ve uyurken bile para kazanmak ister misiniz? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Dijital çağda evet! Yazımızı dikkatli okuyun.

Başına “e” gelen her şeyle birlikte hayatımız ne kadar değişti öyle değil mi? Yemeğimizi internetten sipariş ediyoruz kapımıza kadar geliyor. Yakınlarımızla internetten görüntülü konuşuyoruz. Eğitimi internet üzerinden alabiliyor, alışverişimizi de yine tuşlara tıklayarak ya da ekranlara dokunarak yapabiliyoruz. Neredeyse tüm ticari faaliyetlerin artık bir de “e” tarafı var. Bununla beraber ticarette ve pazarlamada birçok “afili” kavram da jargona dahil oldu. Bunlardan biri de “affiliate marketing” kavramı oldu. 

Affiliate marketing nedir? 

Bilindiği gibi dijitalleşen dünya birçok anlamda tercihleri değiştiriyor. Geleneksel pazarlama teknikleri gerek maliyetli olmaları gerekse hedef kitle belirleme açısından kısıtlı imkanları dolayısıyla pek çok marka tarafından artık ikinci plana atılıyor. Bunun yanında satış ve para kazanma yöntemlerinde de dijitale doğru ciddi bir kayma var. Affiliate marketing de yeni nesil bir geçim kaynağı olarak görülebilir. İnternette para kazandıran bu yöntem Türkçe de “satış ve pazarlama ortaklığı” anlamına geliyor. Satış ortaklığına katılan kişiler çeşitli sitelerde banner ve linkler kanalıyla satış ortaklığı aldığı sitenin referans linkiyle diğer kitlelere ulaşıyor ve bu hedef kitleler üzerinden belirli yüzdeler kazanabiliyor. 

Affiliate marketing en temel tanımıyla internetten para kazanmak demek. Yani başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edilmesi. Peki, süreç nasıl işliyor? Satışı yapan firma, aracılık eden kişiye ürün satış linki veriyor. Aracı kişiyse internet ortamında satış linkini paylaşıyor ve yapılan her satıştan belli bir yüzdeyle para kazanıyor. Bu sistemle farklı para kazanma yöntemleri de var. Örneğin, satış ortağı olduğunuz bir firmanın ürününü pazarlamak için kendinize bir blog oluşturabilirsiniz ya da sosyal medya sayfalarınızı kullanıp linki paylaşarak satış yapabilirsiniz. Bugün bu sistemi kullanan çok iyi bildiğimiz, yakından tanıdığımız firma ve markalar mevcut. Örneğin, Türk Hava Yolları bu yöntemi kullanan şirketlerden biri.  

Affiliate Marketing sisteminde tüccar ortak ve müşteri olmak üzere üç taraf var. Tüccar olan elbette marka veya şirket. Yani ürünün ya da hizmetin ana sağlayıcısı diyebiliriz. Ortak, ürünü veya hizmeti yayacak olan etkileyici yüksek kişiler, yani aracılar. Müşteri de firmanın ve de aracının hedefindeki alıcılar. Şunun da altını çizelim, affiliate marketing yönteminde birden çok satış ortağı olabiliyor. 

Affiliate Marketing ödeme türleri nelerdir? 

Affiliate marketing farklı ödeme seçeneklerinin olduğu bir sistem. Bunlar müşteri başına ödeme, satış başına ödeme ve tıklama başına ödeme olarak değişiyor. Buna tüccar ve satış ortağı birlikte karar veriyorlar. 

 

  • Müşteri başına ödeme türü: Bu ödeme türünde yapılan pazarlama faaliyetlerinin müşteri getirmesi bekleniyor. Bu yöntemle potansiyel müşterilerin belirlenmesi de mümkün oluyor. Kaydolma, anket, form doldurma buna örnek olarak gösterilebilir. 
  • Satış başına ödeme türü: Ürün veya hizmetin sahibi olan işletme, yapılan satışlardan sonra, satış ortağına, ürünün satış fiyatı üzerinden belirli bir yüzde veriyor. Yani komisyon sistemi olarak da açıklamak mümkün.
  • Tıklama başına ödeme türü: Bu yöntemde asıl amaç müşterilerin web sitesine yönlendirilmesi oluyor. Yönlendirilen kişi sayısına göre de ödeme yapılıyor.