Blog

Aliexpress’te Satıcı Olma Rehberi

Online pazaryerlerinde satıcı olmak çağın trend iş yapma biçimlerinden biri. İşlerini büyütme, daha geniş kitlelere ulaşmak ve etkili ürün satışı ve pazarlaması gerçekleştirmek isteyenler kolları sıvıyor ve online pazaryerlerine adım atıyor. Aliexpress de en popüler online ve global pazaryerlerinden biri. Peki, Aliexpress’te satıcı olmak için neler yapmak gerekiyor. İşte Aliexpress’te satıcı olma rehberi! 

Aliexpress bilindiği gibi Alibaba Group’un uluslararası en büyük e-ticaret platformu. Peki, girişimci olmak isteyenler Aliesxpress’te ürün satışı yapmaya basıl başlar? Aliexpress’te satış yapmak, Aliekspress’te mağaza kurmak için bilinmesi gerekenleri yazımızda derledik. Adım adım Alieixpress’li olmaya hazır olur.

Ali Express’te nasıl mağaza açılır?

Siz de Aliexpress dünyasına dahil olmak isteyen girişimcilerden biriyseniz Alibaba’da mağaza açmanın bazı şartları olduğunu bilmelisiniz. Öncelikle bu şartların tek tek yerine getirilmesi gerekiyor. Alibaba Çin üzerinden ürün alınarak satış yapılan bir platform olarak biliniyor. Ancak Aliexspress’te herkes için mağaza açma şansı var. Yani şartları yerine getiren herkes ürünlerini bu platformda rahatlıkla satışa sunabiliyor. 2010 yılında kurulan bu global online pazaryeri, 2019 yılından bu yana sanal kapılarını Türk girişimciler için de açtı. 220 bölgede aylık 200 milyondan fazla alıcıya ulaşan Alibaba Group’un e-ticaret platformu Aliexpress’te 18 farklı dil seçeneği sunuluyor. Dolayısıyla platformda satışa sunulan ürünlere dünyanın her yerinden alıcılar rahatlıkla ulaşabiliyor. 

Alibaba’da mağaza açmak için şahıs şirketi, limited ya da anonim şirketi olarak yasal bir firma kurmanız gerekiyor. Vergi levhasıyla birlikte şirket bilgileriniz, iletişim bilgileriniz ve banka hesaplarınızı sisteme girmelisiniz. Böylelikle Alibaba Group’ta işletme hesabınızı açabilirsiniz ve ardından da online mağaza başvurusu yapabilirsiniz. Aliexpress resmi sitesinde yer alan “katılın” butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinde e posta adresinizi de onaylamanız gerekiyor. Peki, Aliexpress’te mağaza açmak için gereken evraklar neler? Vergi levhası, ticaret odası belgesi, ticaret sicil gazetesi ilamı, vergi kimlik numarası, imza sirküleri… Bu evrakları bir araya getirmek online mağazanızı açmanız için olmaz olmaz. 

Aliexpress’te mağaza açmak hakkında bilinmesi gerekenler

Alibaba Group ve Aliexpress üzerinden mağaza açmak ve kayıt oluşturmak herhangi bir işleme tabi olan işlemler değil. Ancak şunun altını çizmekte fayda var; ürünlerinizi satışa çıkardıktan sonra her ürüne yüzde 5 ile yüzde 8 arasında komisyon ücreti belirleniyor.  

E-ticaret satışlarında, ürünlerin satışa sunulma biçiminin çok etkili olduğunu unutmayın. Ürün fotoğraflarınızın çok kaliteli ve dikkat çekici olması gerekiyor ki markanız daha hızlı bir şekilde tanınır olabilsin. Aliexpress’te orijinal, kullanılmamış, paketli ya da özel üretim ürünler satışa sunulabiliyor. Kadın ve erkek giyim, anne bebek ürünleri, tatil ürünleri, bahçe malzemeleri, takı, aksesuar, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ve spor ürünleri en çok tercih edilen ve satılan ürünler arasında yer alıyor. Birçok e-ticaret platformunda olduğu gibi, ateşli silah, ilaç, tehlikeli kimyasallar ve tütün ürünlerinin satışı ise Aliexpress üzerinden yapılamıyor. 

Aliexpress’te nasıl satış yapılır? 

İlk olarak satış yönteminizi belirlemelisiniz. Eğer düşük sermaye ile ürün satmaya başlamak istiyorsanız Dropshipping ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Dropshipping yöntemiyle stok yapmanıza gerek kalmıyor. Başka mağazadan indirim döneminde aldığınız ürünü kendi mağazanız üzerinden satabiliyorsunuz. Dropshipping yöntemi için Aliexpress üzerinden en çok satılan ürünleri belirleyerek ilerleyebilir ve sizin için çok daha karlı satışlar gerçekleştirebilirsiniz. 
Son aşama olarak kargolama ve lojistik konuları geliyor. Bu konularda iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmek adına Aliexpress internet sitesinde yer alan yönlendirmelerle ilerleyebilirsiniz. Farklı ülkeler üzerinden yapılan alışverişlerde bilmediğiniz bir kargo şirketi ya da lojistik firmasıyla herhangi bir sorun yaşadığınızda Aliexpress haricinde tercih ettiğiniz yöntemlerle ilgili olarak şirket mesuliyet kabul etmiyor.