Blog

Alibaba Group’un uluslararası en büyük e-ticaret platformu olan Aliexpress’te satış yapmak, Aliexspress’te mağaza kurmak, Alibaba’da mağaza açmak için yapılması gerekenleri sizin için bir araya getirdik.

Aliexspress’te Nasıl Mağaza Açılır?


Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan Aliexpress’te yer almak istiyorsanız, Alibaba’da mağaza açma şartları ve gerekliliklerini bilmelisiniz.  Alibaba daha çok Çin üzerinden ürün alınarak satış yapılan platform olarak bilinse de Aliekspress’te kendi ürettiğiniz ürünleri de satabilirsiniz. 2010 yılında kurulan Aliexpress, 2019 yılında Türkiye’deki mağazalar için de kapılarını açtı. 220 bölgede aylık 200 milyondan fazla alıcıya ulaşan Alibaba Group e-ticaret platformu Aliexpress’te 18 farklı dil seçeneği mevcut. Dolayısıyla ürünlerinize dünya üzerinden herkes ulaşabilir. Dünyada mağazanızı açmak istiyorsanız aşağıdaki yolu takip etmeniz yeterli. İşte Aliexpress’te mağaza açma rehberi!
Alibaba’da mağaza açmak için şahıs şirketi, limited ya da anonim şirketi olarak yasal bir firma olmaya ihtiyacınız var. Vergi levhasıyla birlikte şirket bilgileriniz, iletişim bilgileriniz ve banka hesaplarınızı sisteme girdikten sonra Alibaba Group’ta işletme hesabınızı açarak, online mağaza başvurunuzu yapabilirsiniz. Aliexpress resmi sitesinde yer alan katılım butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinde ilk olarak e posta adresinizi onaylamalısınız. 
Aliexpress’te dükkan açmak için gerekli evraklar şunlar:

  • Vergi levhası
  • Ticaret odası belgesi
  • Ticaret sicil gazetesi ilanı
  • Vergi kimlik numarası
  • İmza sirküleri

Aliekspress’te mağaza açmak ücretli mi?

Alibaba Group ve Aliexpress üzerinden mağaza açma ve kayıt oluşturma işlemi tamamen ücretsiz. Ürünleri satışa çıkardıktan sonra her ürüne yüzde 5 ile yüzde 8 arasında komisyon ücreti belirlenir.

 

Alibaba Group’ta nasıl ürün eklenir?

E-ticaret satışında en dikkat edilmesi gereken husus, ürünlerin fotoğraflanması ve markanızı tanıtmanızdır. Aliexpress’teki mağazanızın belirlediğiniz ismin akılda kalır ve ürün skalanızı hatırlatır olması önemli ya da sosyal medya üzerinde hali hazırda kullandığınız mağaza isminizi de seçebilirsiniz. Aliexpress’te orijinal, kullanılmamış, paketli ya da özel üretim ürünleri satabilirsiniz. Kadın ve erkek giyim, anne bebek ürünleri, tatil ürünleri, bahçe malzemeleri, takı, aksesuar, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ve spor ürünleri Aliexpress’te en çok tercih edilen ve satılan ürünler arasında yer alır. Aliexpress’te de birçok e-ticaret platformunda olduğu gibi, ateşli silah, ilaç, tehlikeli kimyasallar ve tütün ürünlerinin satışı yasak. Aliexpress’te hangi ürünleri satabilirim diyorsanız ayrıntılı listeye Alibaba resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Aliexpress’te mağazanızı açtıktan sonra farklı yönden ve aydınlık bir şekilde fotoğrafladığınız ürünleri eklemelisiniz. Ardından ürün açıklamasına ürün özelliklerini akılda soru işareti kalmayacak şekilde yazmalısınız. Farklı dillere çevrileceği için basit cümleler kurmanızda fayda var. 

 

Ali Ekspress’te nasıl satış yapılır?

Aliexpress’te kendinize ait bir mağaza oluşturduktan sonra satış yönteminizi belirlemeniz gerekiyor. Eğer düşük sermaye ile ürün satmaya başlamak istiyorsanız Dropshipping sizin için en iyi yöntem diyebiliriz. Dropshipping’de stok yapmadan başka mağazadan indirim döneminde aldığınız ürünü kendi mağazanız üzerinden satabilirsiniz. Dropshipping yöntemi için Aliexpress üzerinden en çok satılan ürünleri belirleyerek ilerleyebilir ve karlı satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Dropshipping satış yönteminde Aliexpress e ticaret sitesinde yer alan bir ürünü satıcısından alış, doğrudan satıcının deposundan alıcı adrese gönderebilir ve kargo ve depolama aşamalarını en pratik yoldan atlamış olursunuz. Dropshipping yapacaksanız alacağınız görseller için izin almanız gerekebilir.

 

Son aşama olarak Aliexpress'te kargolama ve lojistik nasıl yapılır diye düşünüyorsanız bu konuda Aliexpress internet sitesi üzerindeki yönlendirmeleri takip etmenizi öneriyoruz. Çünkü farklı ülkeler üzerinden yaptığınız alışverişlerde bilmediğiniz bir kargo şirketi y ada lojistik firması ile problem yaşama durumunda Aliexpress dışında izlediğiniz yöntemlerden Alibaba Group sorumluluk kabul etmiyor.