Blog

Aliexpress’te Satıcı Olmak İçin bilinmesi Gerekenler

Pandemiyle birlikte yıldızı parlayanlar oldu. Online pazaryerleri de ticaretin yıldızı en çok parlayanlarından… Pek çok kişi ve kurum işini dijital ortama taşırken, daha uygun bütçelerle ticaret yapabiliyor. Aliexpress dünyanın her yerinden satıcıların yer aldığı en popüler online pazaryerleri arasındaki yerini koruyor.

İş dünyasında dijitalleşmeyle birlikte trendler de değişiyor. Artık online olmak, aradığını online’da bulmak ya da ürün veya hizmeti online’da satmak çok çok önemli. İşte Aliexpress işini online olarak büyütmek ya da sürdürmek isteyenlerin aradığı platformlardan biri. Ancak Aliexpress’te satıcı olmak için bazı püf noktalarını ve zorunlulukları bilmek gerekiyor. Aliexpress’te nasıl satıcı olunur, mağaza nasıl açılır, nasıl satış yapılır diye merak edenler için tüm cevapları derledik.

Aliexpress’te nasıl mağaza açılır?

Aliexpress online pazaryeri üzerinden satış yapmak istiyorsanız Alibaba’da mağaza açmak gerekiyor. Ancak bunun bazı şartları var. Öncelikle şunun altını hemen çizelim; her ne kadar Alibaba Çin üzerinden ürün alınarak satış yapılan bir platform olarak bilinse de burada herkes mağaza açabilir ve ürünlerini satışa sunabilir. 2019 yılından bu yana Türk girişimcilere de kapılarını açan Aliexpress 220 bölgede aylık 200 milyondan fazla alıcıya ulaşan Alibaba Group’un e-ticaret platformu. Dünyanın en büyük global online pazaryerlerinden biri olan Aliexpress’te 18 farklı dil seçeneği var. Bu da Aliexpress’te satışa sunulan ürünlere dünyanın her yerinden ulaşılabileceğiniz anlamına geliyor.

Peki, Aliexpress’te mağaza nasıl açılıyor? İlk olarak yasal bir zemin şart. Yani şahıs, limited ya da anonim şirketi olarak firma kurmak gerekiyor. Vergi levhasıyla birlikte şirket bilgileri, iletişim bilgileri ve banka hesapları sisteme kaydediliyor. Bu şekilde Alibaba Group’ta işletme hesabı açılıyor ve ardından da online mağaza başvurusu yapılıyor. Sitede yer alan “katılın” butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinde e posta adresi onaylanıyor. Aliexpress’te mağaza açmak için gereken evraklar da var. Gerekli evraklar şunlar:

  • Vergi levhası,
  • Ticaret odası belgesi,
  • Ticaret sicil gazetesi ilamı,
  • Vergi kimlik numarası,
  • İmza sirküleri…

Aliexpress’te ürünler satışa sunulduktan sonra her ürün için yüzde 5 ile yüzde 8 arasında değişen bir komisyon ücreti belirleniyor. 

Aliexpress’te nasıl satış yapılır?

Satış yöntemi başarılı olmak adına oldukça önemli. Bu nedenle ilk adım olarak satış yöntemi belirlenmeli. Düşük sermayeyle ürün satışı yapılacaksa en ideal yöntemlerden biri dropshipping… Böylelikle stok yapmaya gerek kalmıyor ve herhangi bir mağazadan indirim döneminde alınan ürün kişilerin kendi sayfasında satışa çıkarılabiliyor.

Son aşama olarak kargolama ve lojistik… Kargolama ve lojistik e-ticarette sürdürülebilir başarıyı yakalamanın en önemli ayakları. Müşterilerin en çok geciken ya da sorunlu kargo hizmetinden şikayet ettiği e-ticarette iyi ve kaliteli bir hizmet sunabilmek adına Aliexpress internet sitesinde yer alan yönlendirmelerden faydalanılabilir. Farklı ülkeler üzerinden yapılan alışverişlerde bilmediğiniz bir kargo şirketi ya da lojistik firmasıyla herhangi bir sorun yaşadığınızda şirketin Aliexpress haricinde tercih edilen yöntemlerle ilgili olarak mesuliyet kabul etmediğini de hatırlatalım.

Aliexpress’te satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Ürünlerin kalitesi, uygun fiyatı kadar satışa sunulma biçimi de müşteriler üzerinde çok etkili oluyor. Özellikle de e-ticarette ürünlere sıcak temasta bulunmayı müşterileri ikna edecek görseller ve yine ikna edecek bir dil seçmek önemli bir püf noktası. Bu nedenle ürün fotoğrafları çok kaliteli ve dikkat çekici olmalı. Aliexpress’te orijinal, kullanılmamış, paketli ya da özel üretim ürünler satışa sunulabiliyor. Kadın ve erkek giyim, anne bebek ürünleri, tatil ürünleri, bahçe malzemeleri, takı, aksesuar, cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik eşyalar ve spor ürünleri ise bu online pazaryerinde en çok satılan ürünler… Ateşli silah, ilaç, tehlikeli kimyasallar ve tütün ürünleri satışı ise yapılmıyor.