Blog

Allegro Pazaryerinde Nasıl Satış Yapılır?

Allegro platformu, Doğu Avrupa ve Polonya bölgelerine ürün satışı yapmak ve de yeni müşteriler edinmek isteyenlerin mutlaka yer almaları gereken pazaryerlerinden birisidir. Bu blog içeriğimizde sizler için, 17 milyondan fazla mevcut müşterisi bulunan ve Polonya’nın en gelişmiş çevrimiçi pazarı Allegro’da satış yapma avantajları ile nasıl satış yapılacağını ele alacağız.

Polonya’da E-Ticaret Pazarı

Allegro pazaryerinde satış yapmanın detaylarına geçmeden önce kısa şekilde Polonya’nın e-ticaret pazarından ve de bu pazardaki potansiyelden bahsetmek gerekir. Polonya, 37.9 milyon oranındaki nüfusu ile Avrupa Birliği içerisindeki en kalabalık ikinci ülkedir ve dünyanın hızla gelişen e-ticaret pazarları içerisinde 13. Sırada yer alır.

Online alışveriş yapan kitlenin oranı 25.4 milyondur ve bir kişinin bir yıl içerisinde harcama yaptığı ortalama sepet tutarı da 456 Euro tutarındadır. Polonya’nın tüketici kesimi 2020 senesinde çevrimiçi alışverişlerde 13.9 milyar Euro’luk harcama yapmıştır.

Neden Allegro’da Satış Yapılmalı?

Allegro, 25 milyar dolarlık piyasası ile Polonya’daki en popüler ve en çok kategorili online pazaryeridir. Başka bir deyiş ile Polonya’nın- e-ticaret pazarında yer alan en büyük oyuncusudur. Polonya’daki tüketici kesimin %90’lık bir kısmının alışveriş için tercih ettiği Allegro sadece Polonya’da değil tüm Avrupa’nın pazaryerleri arasında da beşinci sırada yer alıyor.

Otomotivden modaya kadar pek çok kategoriyi barındıran Allegro, aylık olarak 17 milyon kullanıcıya ve 200 milyondan fazla ziyaretçiye, 110 milyondan fazla ürüne ve ortalama olarak da 9.54 dakikalık site ziyareti süresine sahip oluyor. Bu platforma gelmekte olan trafik, eBay platformunun ya da 15 Avrupa web sitesinin toplamındaki oranın %50’sinden çoktur.

Dünyanın e-ticaret devi olan Amazon ile Doğu Avrupa’daki Allegro’nun konumları karşılaştırıldığında Amazon’un Allegro’yu geçemeyeceği hatta Polonya’nın pazarında Allegro karşısında Amazon’un şansı bile olmayacağını söylemek mümkündür. 

Orta ve küçük ölçekli olan şirketlerden 125 binden çok kayıtlı satıcısı ve perakendecinin olduğu bu platformda günde 1,2 milyondan daha fazla ürün satılıyor.

Allegro platformunun Türk satıcıları için en büyük dezavantajlarından birisi sadece Lehçe dilinin kullanılıyor olmasıdır.

Allegro’da Çok Satan Kategoriler Nelerdir?

Allegro pazaryerinde en fazla satışı gerçekleşen kategoriler sırası ile aşağıda belirtildiği gibidir.

- Elektronik Kategorisi

- Tekstil ve Moda Kategorisi

- Ev ve Dekorasyon Kategorisi

- Çocuk Bakımı Kategorisi

- Sağlık Kategorisi

Allegro Pazaryerinde Nasıl Hesap Açılır?

Allegro pazaryerinde bir satıcı hesabına sahip olmak fazlası ile basit adımlardan oluşur. Bir hesap açabilmek için onay ya da kayıt ücreti gerekmez.

İşletme / Standart hesap sekmesini seçtikten sonra istenen ayrıntılar doldurulur. E-posta adresi de etkinleştirildikten ve istenen veriler doğru şekilde girildikten sonra Allegro’dan gelen mesaj içerisinde yer alan bağlantıya tıklamak gerekir. Bu işlem 24 saat içerisinde yapılmalıdır yoksa platforma kayıt olma işlemi başarıyla sonuçlanmaz. E-mail adresine gelen söz konusu aktivasyon koduna tıklanır ve doğrulama için para transferi gerçekleştirilir. Birkaç içerisinde gönderilen miktar kişiye geri iade edilir. Doğrulama işlemi için para transferi yapılan banka hesabındaki verilerin kayıt formunda yer alan veriler ile aynı olması gerekir.

Hesap 3 şekilde aktive edilir:

1- Hızlı Çevrimiçi Transfer Yöntemi

Mevcutta yer alan bankalar içinden birisi seçilir ve 1.01 PLN seçilen bankaya transfer edilir. Transfer sonucunda hesap üç iş günü içerisinde aktif hâle gelir. Bankaya havale edilen tutarın da tamamı kişiye geri iade edilir.

2- Banka Havalesi Yöntemi

Kullanılan banka mevcutta listelenen bankalar arasında yer almıyor ise başka bankadan havale seçeneği ile hesap aktive edilir. Transfer ayrıntıları kopyalanır, banka hesabında oturum açılır ve Allegro’nun belirttiği banka hesabına 1,01 PLN havale edilir. Gönderilen tutar sonrasında kişiye iade edilir.

3- Satın Alma ile Ödeme Yöntemi

Allegro platformuna kayıt olduktan sonra platform üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirmek ve ödemeyi Allegro Finance aracılığı ile yapmak gerekir. Ödeme hizmeti sağlayıcısı PayU ise hesap otomatik olarak etkinleşir.

Allegro Pazaryerinde Satış Ücretleri Ne Kadardır?

Allegro Listeleme Ücreti: Herhangi bir üründe listeleme ücreti, satılan ürünün kategorisine göre değişkenlik gösterir. Allegro ürün kategorisi ücreti sayfasına ziyaret gerçekleştirerek en güncel listeleme ücretlerine ulaşılabilir.

Allegro Satış Komisyonu: Müşteriler satıcıdan ürün aldığında Allegro tarafından satıcılar satış komisyonun tâbi tutulur. Satış komisyonu hesabı aşağıdaki formül ile yapılır:

Komisyon tutarı = (komisyon tutarı x teklifin fiyatı) x satılan birim adeti

Allegro’nun Karşılama Programı Nedir?

Polonya’daki en popüler pazaryeri olan Allegro’da satıcı olmaya karar verildiği an Allegro; ilk adımları ve satışları başlatmaya, süreci daha da rahat ilerletmeye yardımcı olma amacı ile 8 aya kadar kullanım süresinin uzatılabileceği bir promosyon ve indirim paketi sunmaktadır.

Bu programı kimler kullanabilir sorusunun cevabını ise şu şekilde açıklayalım. Karşılama programı sadece Allegro’da yeni olan işletmeler için geçerli olur. Herhangi bir Allegro iş hesabı ile resmi, fiili ve yasal bir ilişki var ise ya da geçmişte olmuş işe bu programdan faydalanılamaz.