Blog

Amazon Live: Canlı Satış Nedir?

Amazon Live veya e-ticaret platformunda canlı yayın satışı geçmiş zamanlarda Türk televizyonlarında görmeye aşina olduğumuz canlı yayın satışları ile fazlasıyla benzer bir konsepttir.

Online bir e-ticaret platformunda satıcı olarak yer alınıyorsa potansiyel müşterilere ve de halihazırda müşteri olanlara ürünleri pazarlayıp tanıtmak adına yeniliklere açık olmak ve de dijital pazarlama gücünden, bu gücün sunduğu avantajlardan faydalanmak gerekir.

Covid 19 salgını beraberinde internet üzerinden yapılan alışverişler ile online video izleme oranında yaşanan artış, Çin’den başlayıp bütün dünyaya yayılmış olan canlı yayın satışı uygulamasına da geçişi hızlandırmıştır. Kullanıcılar, online bir platform aracılığı ile gerçekleştirilen bu canlı yayınlara katılıp ürünlerin tanıtımını izlerken satın alma işlemini de gerçekleştirmiş oluyorlar. Satıcılar da binlerce potansiyel müşteriye erişme ve satışları artırma şansı elde ediyorlar.

Bu alanda lider kabul edilen Çin’de, canlı yayın satışı yapmakta olan kullanıcıların sayısı 300 milyona ulaşmış durumdadır. Bu alanın potansiyel imkânlarına en güzel örneklerden birisi Çin’in “ruj kralı” olarak bilinmekte olan Li Jiaqi’nin canlı yayında 5 dakika içerisinde 15 bin ruj satışı yapmış olmasıdır. 

Ele aldığımız bu büyük potansiyel ve büyümenin farkına varıp buna göre aksiyon alan başka bir platform da Amazon platformudur. Çin’den tüm dünyaya yayılarak büyük bir dalga yaratan canlı yayın satışı, artık Amazon’da da bulunuyor.

Amazon Live nedir? Amazon Live avantajları nelerdir? Amazon Live nasıl kullanılır? Bu içeriğimizde tüm bu soruları ele alacağız.

Amazon Live Nedir?

Amazon Live, satıcılar için ürünlerinin keşfedilme sürecinde hız sağlayan ve satış gerçekleşmesine teşvik sağlayan bir canlı yayın hizmeti olarak geliştirilmiştir.

Ürün tanıtımının alternatif başka bir yolu hâline gelen bu canlı yayınlar, kullanıcıların satın almayı düşündükleri ya da satın alacakları ürünlerin hakkında detaylı ve direkt olarak bilgi almalarına yardımcı olur. Bununla birlikte online alışveriş sürecinde satın alma işleminden önce ürünlerin de detaylı olarak görülmesine ve deneyimlenmesine katkı sağlar. Böylece kullanıcıların da alışveriş deneyimini farklı boyutlara taşır.

Amazon Live, satıcılara müşterileri ile gerçek zamanlı şekilde bir etkileşim kurabilme imkânı sağlar. Amazon Live uygulamasının en güzel avantajlarından birisi canlı yayında yüzlerce potansiyel alıcıya ürünü tanıtırken bunun için hiçbir ücret ödememek. 

Amazon’da bir canlı yayın oluşturmak, ürünleri benzersiz ve de güçlü şekilde sergilemeyi sağlayan kolay bir süreçtir.

Amazon Live Avantajları Nelerdir?

1- Keşfedilmek

Canlı yayın ile ürün tanıtımı yapmak, ürünleri binlerce potansiyel müşteri önünde sergilemek adına satıcılara eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Bu da hem mağazanın hem ürünlerin keşfedilme potansiyeli ile marka bilinirliklerini artırır.

2- İzleyicilere Özel Teklifler

Canlı yayın esnasında sadece izleyenlerin yararlanabilecekleri bir özel teklif, bir promosyon ya da indirim sunulabilir. Teklif, sınırlı bir sürede geçerli olacağından dolayı izleyiciler de yapılan kampanya dahilinde ürünü satın almak için aciliyet hissine kapılırlar. Canlı yayınlarda yapılan indirim sayesinde izleyiciler değerli hissettirilir ve mağaza ile pozitif bir bağ kurarlar.

3- Anlık Etkileşim

Bir diğer avantaj da izleyiciler ile etkileşim sağlayarak sohbet edebilmektir. Yayın akışı esnasında insanların söz konusu ürün hakkında sorularını sormalarına imkân sağlayan bir canlı sohbet alanı bulunur. Bu da satıcıya, tanıtılan ürünün özellikleri ve avantajları ne ise bunları detaylı anlatma şansı sunar. Müşteri ile marka arasında güven oluşur.

4- Marka Popülaritesi

İnsanlar canlı yayınını izlediği satıcının Amazon platformundaki mağazalarını takip etmeye yatkın olurlar. Onlar sıradaki canlı yayından haberdar olmak için mağazayı takip ederken mağaza sayfaları da takipçi kazanımı ile popülarite elde eder.

Amazon Live Özelliği Nasıl Kullanılır?

Amazon Live özelliğini kullanarak Amazon’dan satış yapmak herkes tarafından yapılabilecek kolay bir işlemdir. 

Amazon Live Creator indirerek uygulamayı satıcı hesabıyla bağlamak gerekir. Satıcı hesabına giriş yaptıktan sonra Live hesabı oluşturulabilir. Bundan sonra gelen adımda markayı seçmek ve profil ismini girmek gerekir. Sonrasında da akışa eklenmek istenen ürün belirlenmeli. Artık yayın kurulumu hazırdır.

Hangi konulardan bahsedileceğini hazırlamak ve müşterilerin soracağı sorulara hazır olmak adına Amazon’un sunmuş olduğu alıştırma modunda vakit geçirilebilir ve pratik yapılabilir. Amazon Live kullanımı ücretsizdir. Ancak Amazon reklamlarını kullanıp yayındaki izleyici sayısını artırmak fayda sağlayan bir başka hamle olacaktır.