Blog

Amazon Nasıl Kuruldu?

E-ticaret sitelerinin hayatımızdaki yeri giderek daha da genişlerken, bu pazardan pay alan ilkler de büyümeye devam ediyor. Amazon da dünyanın en popüler online pazaryerlerinden biri. Bir kitap satış sitesi olarak yola çıkan ama bugün farklı kategorilerdeki ürünleri dünyanın pek çok farklı noktasından alıcıya ulaştıran Amazon nasıl kuruldu? İşte Amazon kuruluş hikayesi! 

Her şey kitap satışıyla başladı. Bugün dünyanın en popüler online pazaryerleri arasında yer alan ve çeşitli kategorilerdeki ürünleri alıcılarına hızlı ve uygun fiyatlarla ulaştıran Amazon, ilham verici bir kuruluş hikayesine sahip. Jeff Bezos’u dünyanın en zengini haline getiren bu dev şirket; Amazon nasıl kuruldu diye soranlar için Amazon’un kuruluş ve gelişme hikayesine geçiyoruz. 

Amazon ismi nereden geliyor?

Alibaba gibi Amazon’un da isminin nereden geldiği merak uyandıran noktalardan biri. Bu dünya devi e-ticaret sitesinin adı tahmin edildiği gibi Amazon Nehri’nden geliyor. Şirketin kurucusu Jeff Bezos.  Wall Street ve Bankers Trust gibi kuruluşlarda yönetici pozisyonunda çalışırken, aklının bir yerinde her daim internetten satış yapma fikri yatan Jeff Bezos, fikrini hayata geçirmek için genç bir yaşta bulunduğu konumu bıraktı. O dönem eşiyle birlikte New York’ta yaşayan Jeff Bezos ve eşi önce Seattle’a taşındı. 1994 yılında Jeff Bezos, eşi McKenzie ve arkadaşıyla birlikte Seattle’daki evinin garajında “AbraCadabra” kelimesinden çağrışımla Cadabra adında bir online kitap satış platformu kurdu. Fakat daha sonra bu ismin insanlarda kadavrayı çağrıştıracağı düşüncesiyle değiştirmeye karar verdiler. “Amazon” kelimesi ona Amazon Nehri’nin büyüklüğünü hatırlatıyordu. Bu nedenle de Amazon ismini seçti. Bezos kısa bir süre sonra, Awake.com, Browse.com, Bookmall.com ve Relentless.com isimlerini de kaydetti ve Relentless.com’da karar kıldı. Bugün Relentless.com aratıldığında dahi tarayıcı bizleri Amazon.com’a yönlendiriyor.  

İlginizi çekebilir: Amazon’da Satış Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Dünyanın en büyük internet tabanlı şirketi

Amazon’un kuruluşundan çok kısa bir sonra internet de yaygınlaşınca Tom Alburg adında bir yatırımcı Amazon’a büyük bir yatırım yaptı ve Amazon.com’un iyi bir görünüme sahip olmasına yardımcı oldu. Bezos, bir tür online perakendeci oluşturmak istediğini biliyordu ancak tam olarak ne satacağından emin değildi. Biraz araştırma yaptı ve kaynak sağlaması, paketlemesi ve dağıtması kolay olan kitapta karar kıldı. Bugün Amazon, dünyanın en büyük internet tabanlı şirketi unvana sahip...

Jeff Bezos, Amazon’u kurarak kitap satmaya başladığında  internette başarılı olmanın en iyi yolunun birden ve çok büyümek olduğunu biliyordu. Bugün Amazon kitaplardan çok daha fazlası demek...  Bezos her zaman “Amazon’un hiçbir zaman yalnızca tüketici ürünleri satan bir perakendeci olmadığını” iddia etti. Ona göre Amazon, müşterilerinin online işlemlerini kolaylaştıran bir teknoloji şirketiydi. 

Amazon kitap dışında neler satıyor? 

Amazon’da kitap dışı ürünler ne zaman satılmaya başladı? 1998 yılında müzik ve bilgisayar oyunları da satmaya başlayan şirket İngiltere ve Almanya’daki online kitapçıları satın alarak hizmetini uluslar arası boyuta getirdi. Böylelikle tüketici elektroniği, video oyunları, yazılım, ev geliştirme ürünleri, oyuncaklar ve oyunların da arasında yer aldığı ürünleri satmaya başladı. Bu da büyümesini hızlandırdı ve şirketi devleştirdi. 
2000’lerin ortalarında Amazon Web Servisi (AWS) başladı. 2006 yılına gelindiğinde, AWS portföyü bulut bilişim platformu olan Elastic Compute Cloud (EC2) ile genişletildi ve buna Basit Depolama Hizmeti (S3) eklendi. . 2007 ile birlikte ilk Kindle e-okuyucuları çıkmaya başladı. 2011 yılında Amazon Yayıncılık hizmetiyle e-kitap yayıncılık pazarına adım atıldı. 

Amazon halka açıldı

Amazon 1997 yılında halka açıldı ve NASDAQ borsasında 54 milyon dolar elde etti. 1998 yılında Amazon’un kazancı 600 milyon dolara ulaştı. Amazon’un bu dev yükselişi, Time Dergisi’nin 1999 yılında Bezos’u “Yılın Kişisi” seçmesine yetti. .Şirket, o sıralarda, şimdilerde oldukça kazançlı olan Ortaklık programını yürürlüğe koydu. Amazon Ortaklık Programı sayesinde, 1996 yılında 1 olan şirketin ortak sayısı, 1999’da 350 binin üzerine çıktı.