Blog

Amazon Prime Day: Satıcılara İpuçları

Amazon’un her sene dünya çapında başlattığı ve iki gün boyu süren Amazon Prime Day etkinliği geride bırakmaya günler saydığımız 2020 yılında 21 – 22 Haziran tarihlerinde gerçekleşmişti. Amazon Prime Day etkinliğinde Prime üyelerine pek çok fırsat ve indirim sunulur.

Türkiye’de 2021 yılında düzenlenen ikinci Amazon Prime Day etkinliğiyle alışveriş tutkunlarına hitap eden Amazon platformu, etkinliği bütün dünya ile aynı zamanda Türkiye’de gerçekleştirdi. Gelecek senenin Amazon Prime Day etkinliğine nasıl hazırlanması gerektiği konusunda bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde ele alacağız.

Ürün Listelerini Güncellemek

Satıcıların ürün görünürlüklerini artırmaları ve dönüşüm oranlarını da en üst seviyeye çıkarabilmeleri için tanıtımını yapmayı planladıkları ürün listelerini düzenleyip optimize etmeleri fazlası ile önem taşıyor. Ürün listeleri güncellenirken unutulmaması gereken önemli birkaç faktör bulunur.

- Yüksek Kalitede Görseller

Yüksek çözünürlükte ve Amazon platformunun standartlarına uyumlu, ilgi çekici ve yeni ürünlerin görselleri kullanılmalıdır.

- Başlıklar, Açıklamalar ve Madde İşaretleri

İlgi çekici, kısa ve net olan aynı zamanda mobil görünürlüğe de uyan metinler yazılmalıdır.

- Anahtar Nitelik

Satıcı olarak, ürün bilgilerini kapsayan detaylı açıklamalar eklenmelidir. Tüketicilerin ürün hakkında akla gelebilecek bütün soruları açıklamada belirtmek gerekir.

- Ön ve Arka Uç Arama Sözcükleri

SEO performansını üst düzeye taşımak, ön ve arka uç anahtar sözcüklerini güncellemeyi gerektirmektedir. Hem ürün kategorisi ile hem de ürün ile ilgili optimal anahtar sözcükler kullanmak gerekir. Bu; hacim oluşturabilmeye, dönüşümler ile görünürlüğü artırmaya yarar. Ürün ile ilgili olan fakat listede kullanılmayan anahtar terimlerin eklendiğinden emin olmak gerekir. Kelimeler tekrar edilmemeli ve rakiplerin kelimeleri ile aynı olmamasına özen gösterilmelidir.

Envanter Yönetimi

Prime Day etkinliğinde planlanması düşünülen bir ürün için, gerçekleşmesi olası olan problemleri önlemek için hangi ürünlerin stok seviyesinin uygun olduğunu ya da olmadığını değerlendirme çalışmasına zaman ayırmak gerekir. 

Popüler olan bir ürünün stoğunun tükenmesi, listelerin sıralaması ve satıcı performans ölçümünü etkileyebilir. Prime Day’de kısa süreliğine ve sınırlı sayıda indirim sunulan “Lightning Deals” promosyonundan faydalanabilmek için Prime Day etkinliği boyunca buna yetecek kadar envanter olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Fiyatlandırmayı Optimize Etmek

Satıcılar birbirleri ile tüketicinin dikkatini çekmek adına rekabet ederlerken Prime Day etkinliğinde etkin fiyatlandırma stratejileri önemli bir rol üstlenir. Kataloglarda kapsamlı değişiklikler yapmaktansa ürünü SKU düzeyinde inceleyip satışları en üst düzeye çıkarmak faydalı olur. Her bir ürünün geçmiş performansı analiz edilerek yaklaşan etkinlikte en iyi fiyatlandırmanın nasıl yapılacağı ile ürünün tanıtılacağı rahatlıkla belirlenebilir.

Paketleme

Amazon Prime Day etkinliğinde kullanabilmek için harika olan başka bir strateji de katalogdaki birden fazla ögeyi tek bir işlem adına gruplandırıp yapılan ve satışları artıran ürün paketlemeleridir. Yani, birbirini tamamlayabilen ürün paketleri oluşturmak diyebiliriz. Birbiri ile uyumlu ürünlerden oluşan ürün paketlerine bundle ürün denilir. Bu paketler, genel olarak aynı zamanda satın alınan revaçtaki ürünler için etkili olur. Ayrıca, en iyi olan ürünler daha az popüler olan ürünler ile eşleştirilir ve envanter yönetiminde işleri kolaylaştıracak paketler hazırlamak mümkün olur. En çok satılan ürünler ile az rağbet gören ve birbiri ile uyumlu olan ürünleri paket haline getirip satışa sunmak eski ürünlerin stoğunun azalmasını sağlar.

Reklam

Potansiyel müşterilere Amazon Prime Day etkinliğinde yer alınacağını önceden bildirmek adına e-posta kampanyalarından, sosyal medyadan ve Amazon reklamlarından faydalanılabilir. Fırsatları önceden tanıtmaya başlamak ve promosyonlara etkinlik boyu devam etmek gerekir.