Blog

Amazon’da Satıcı Olma Rehberi

En popüler global online pazaryerlerinden biri olan Amazon, bugün dünyanın pek çok farklı noktasındaki alıcılarla satıcıları buluşturuyor. Ürünlerini mağaza maliyetlerinden bağımsız olarak müşteriyle buluşturmak isteyenlerin tercih ettiği online pazaryerleri arasında ilk sıralarda yer alan Amazon’da siz de satış yapmak ve işinizi daha karlı hale getirmek istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Peki, Amazon’da mağaza nasıl açılır? Amazon’da satıcı olmak için neler yapmak gerekiyor? İşte Amazon’da satıcı olma rehberi?

Dünyanın en büyük online alışveriş ve ticaret platformu olan Amazon bugün pek çok farklı bölgeden satıcıları ve alıcıları buluşturuyor. İhtiyaçlarına daha uygun fiyatlarla daha hızlı ulaşan müşteriler ve hem hedef kitlesine hem de daha geniş bir müşteri portföyüne erişim sağlayan satıcılar Amazon’da yer almaktan son derece memnunlar. Hizmetlerini daha maliyetsiz bir şekilde müşterilerine ulaştıran satıcılar için Amazon’da mağaza açmak hem karşı hem daha az yorucu bir girişim. Zamandan ve maliyetten tasarruf ederek, işinizi daha keyifli hale getirmek ve Amazonlu olarak hayatı daha dolu dolu yaşamak mümkün. Amazon’da mağaza açmak ve Amazon üzerinden satış yapmak için atılması gereken adımları sizin için derledik.

Amazon’da satış nasıl yapılır?

Online pazaryerlerinin satıcılar için birçok avantajı var ancak yerine getirilmesi gereken bazı prosedürleri de var. Hemen hemen her platformda olduğu gibi Amazon’da mağaza açmak için de benzer prosedürler söz konusu oluyor. Ancak Amazon farklı avantajlar sunuyor ve online ticaret platformları arasında tercih edilenlerde ilk sıralara yerleşiyor. Öndelikle bilmeniz gereken nokta şu; Amazon’da satış yapmaya başlayabilmek için başlangıçta belirli bir ücret ödemeniz ve bu şekilde sisteme abone olmanız gerekiyor. Abonelik işleminizi tamamladıktan sonra ürün satışlarınız için komisyon ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım. Amazon’da satış yapabilmek için Seller Central üzerinden bir satış hesabı açılıyor. Ardından satış yapmak için gereken bilgi ve belgeler paylaşılıyor ve satışa sunulacak ürünlerin envanter girişi yapılıyor. Ve sonunda satış başlıyor.

İlginizi çekebileceğini düşündük: Amazon’da Satış Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Amazon Komisyon Oranları

Amazon’un 2022 komisyon oranları yılbaşında duyurulmuştu. Buna göre eğer Amazon üzerinden profesyonel olarak satış yapacaksanız aylık 99 TL ve bu ücret üzerinden hesaplanan KDV ücretini ödemeniz gerekiyor. Alınan komisyonun miktarı satışı yapılan ürünün cinsine göre belirleniyor. Amazon, satılan ürünlerden ürün türüne göre %6 ile %10 arasında değişen tutarda komisyon alıyor.

Amazon’da satış yapmak için hangi belgeler gereklidir?

Amazon’da mağaza açmak ve satış yapmaya başlamak için ilk olarak bir şirket kurmak zorundasınız. Şirketin türü fark etmiyor ancak online pazaryeri sizden resmi şirket hesabını mutlaka istiyor. Bunun dışında platformun satıcıdan beklediği belgeler şunlar:

 • Güncel ve kullanımda bir kredi kartı
 • Şirket telefon numarası
 • İşletme türü bilgisi
 • Şirket sicil numarası
 • Şirketin vergi numarası
 • Şirket adres bilgisi
 • İşlemler için birinci şahıs kabul edilecek kişinin kimlik bilgileri
 • İşlemler için birinci şahıs kabul edilecek kişinin telefon numarası
 • İşlemler için birinci şahıs kabul edilecek kişinin doğum tarihi ve doğum yeri
 • Satış gelirinin yatırılacağı banka hesap bilgileri

Amazon’da neler satılabiliyor?

Amazon, satıcılar yalnızca 15 kategoride satış yapma imkanı sunuyor. Öte yandan platform üzerinden ikinci el ürün satışı yapılamıyor. Amazon’da satışı yapılabilen 15 kategori ise şöyle:

 1. Bilgisayar
 2. Bebek ürünleri
 3. Elektronik ürünler ve aksesuarlar
 4. Ev ve mutfak ürünleri
 5. Ev eğlence sistemleri
 6. Ev gereçleri ve dekorasyon
 7. Fotoğraf makinesi ve fotoğrafçılık ürünleri
 8. Kitap
 9. Kişisel bakım aletleri
 10. Ofis ürünleri
 11. Oyun konsolları ve oyunları
 12. Oyuncak-Çocuk oyunları
 13. Spor ve Outdoor ürünleri
 14. Telefon ve aksesuarları
 15. Giyim ve Ayakkabı