Blog

Amazon’da Satış Yapmanın Avantajları

Tüm dünyada alışveriş eylemi artık daha çok online pazaryerleri üzerinden gerçekleşiyor. Global platformlar arasında en popüler olanlardan biri ise Amazon. Amazon’da satış yapmanın avantajları neler? Amazon’da nasıl satıcı olunur? En avantajlı online pazaryerleri arasında yer alan Amazon ile ilgili bilgileri sizin için derledik.

Dünyanın hemen her yerine hizmet veren, farklı kategorilerdeki ürünleri alıcılara hızlı ve uygun fiyatlarla ulaştıran Amazon, yalnızca alıcılar için değil satıcılar için de pek çok avantaj sağlıyor. Amazon’un en önemli avantajlarından ve diğer pek çok online pazaryerinden ayrılan yanı ise platform üzerinden satış yapmak için bir şirket kurmak zorunda olmamanız. Gerekli koşullar sağlandığında Amazon.com üzerinden bireysel olarak da satış yapılabiliyor.  

Amazon’da nasıl satıcı olunur?

Amazon’da satış yapmanın avantajları hakkında bilgi vermeden önce Amazon’da nasıl satıcı olunur sorusunu yanıtlamakta fayda var. Öncelikle platform üzerinden bir hesap oluşturmanız gerektiğini bilmelisiniz. Hesabı oluşturduktan sonra Amazon Seller Central kontrol panelinde sipariş yönetimi, müşteri iletişimi ve daha farklı metrikler göreceksiniz. Kontrol paneli oluşturulduktan sonra profesyonel veya bireysel üyeliği seçmeniz gerekiyor. Ürün gamınız genişse profesyonel üyeliği seçmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Hesap oluşturma ve kontrol paneli işlemlerinden sonra platformun sabit ücretini de ödemeniz gerekiyor. Bireysel ve profesyonel üyeliğin değişen sabit ücretleri var. Bu işlem tamamlanınca satış işlemlerine başlayabiliyorsunuz.

Amazon satıcılarının avantajları

Amazon’da satıcı olmak demek birden fazla avantaja sahip olmak demek. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • Amazon global bir online pazaryeri ve oldukça popüler. Dünya üzerinde milyonlarca müşterisi olan Amazon’da satış yapmak demek dünyanın bir numaralı online pazaryerinde satış yapmak ve milyonlarca alıcıya eşit mesafede durmak demek.
  • Sunduğu hizmet kalitesiyle Amazon kullanıcıların güven duydukları bir marka olarak da öne çıkıyor. Bu da Amazon’daki satıcıları daha güvenilir ve değerli bir konuma getiriyor. Marka değerini arttıran bu durum satıcılar için oldukça büyük bir avantaj sağlıyor.
  • Amazon’da satış yapmak için şirket kurma prosedürleriyle uğraşmıyorsunuz. Ürün ve hizmetlerinizi kısa süre içerisinde dünyanın her yerine ulaştırmanızı mümkün kılan platform, hızlı kargolama seçenekleriyle müşteri memnuniyetini arttırıyor. Bu, satıcılar için de artan müşteri memnuiyeti demek.
  • Her 10 tüketiciden 9’u, satın alacağı ürünleri Amazon üzerinden mutlaka kontrol ediyor.
  • Tüketicilerin yüzde 2’si, Alexa kanalıyla bir ürün satın aldığını belirtiyor.
  • Yalnızca Amerika’da 95 milyon kişi Amazon Prime’a üye ve üyeler her yıl ortalama 1400 dolar harcama yapıyor.
  • Fulfillment by Amazon (FBA), satışlarda yüzde 30-50 bandında bir artış sağlıyor.

 

Amazon’un kargolama seçenekleri

Online pazaryerleri arasında ürünleri müşteriye en hızlı ulaştıranlardan biri de yine Amazon.com. Amazon’un hızlı kargolama seçenekleri alıcılar için olduğu kadar satıcılar için de çok avantajlı. Peki Amazon’da kargolama seçenekleri neler?

  • Fulfillment by Amazon (FBA): Fulfillment seçeneğinde tüm kargolama süreçlerini Amazon kontrol ediyor. Bu sistemde satıcılar ürünlerini Amazon’a kargoluyor. Ürünler, Amazon’un depolarında işgal ettikleri alana göre ücretlendiriliyor. Ürün satışı gerçekleştiğinde komisyon kesintisinin para satıcının hesabına yatırılıyor.
  • Merchant Fulfill: Bu model tüm kargolama süreçlerinin satıcı kontrolünde olduğu bir model. Ekstra ücretlerin olmadığı merchant fulfill’de ürünün belirtilen tarihte müşteriye ulaştırılması ve iade gibi konularla yalnızca satıcı ilgileniyor.
  • Amazon Direct: Bu modelde satıcılar ürünlerini direkt satıyor ve  ve Amazon’un tedarikçisi oluyor.