Blog

Bundle nedir? Bundle Ürünler ile E-Ticaret Sitenizdeki Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

E-ticaret, rekabetin en yoğun olduğu alanların başında geliyor. Bu alanda her gün yeni firmalar ve markalarla ve tabi birçok yeni pazarlama ve satış stratejisiyle karşılaşıyoruz. Bundle ürünler de bu stratejilerden biri. Bundle nedir? Bundle ürünlerle e-ticaret sitenizdeki satışlarınızı nasıl artırırsınız? Pomelo Stok olarak, “bundle ürünler” konusunu sizin için derledik.

Satış ve karlılığı arttırmanın pek çok farklı ve etkili yolu var. Ancak e-ticaret özelinde bakıldığında, pazarlama stratejilerini iyi kurgulamak artık çok daha önemli hale geldi. Online pazaryerlerinin her geçen gün çoğaldığını göz önüne alarak, dikkat çekici satış ve pazarlama stratejilerinin başında gelen “bundle ürünler”e yönelmek her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. 

Bundle nedir?

Bundle, en basit şekliyle birbiriyle uyumlu ürünleri tüketiciye bir arada sunmak, yani uyumlu ürünleri onlar için bir paket haline getirmek olarak tanımlanabilir. Bu paketlemenin amacı ise birden fazla ürünü bir araya getirerek, paket üzerinden indirimler uygulamak ve böylelikle tüketicinin tek seferde birden fazla ürünü satın alması sağlamaktır. Bu sayede tüketicide daha karlı bir alışveriş yaptığı algısı oluşturulur. 

Bundle ürünler neden tercih edilir? 

Online pazaryerlerinden alışveriş yapan birçok tüketici için bundle ürünler önemlidir. Çünkü alıcılar bu sayede birçok avantaj edebilirler. Tüketicilerin bundle ürünleri tercih etmelerindeki nedenlerin başında fiyat avantajı gelir. Bundle ürüne yani paketlemeye konu olan ürünleri tek tek satın almak çoğu zaman tüketici tarafında daha maliyetli görünür. Satın almak istedikleri ürünü bir pakete dahil olarak edindiklerinde ise daha düşük bir tutar ödeyebilen müşteriler bu sayede tasarruf elde ettiklerini düşünür. Öte yandan, bundle ürünler müşterilere ihtiyacı olabilecek yan ürünleri de hatırlatır. Örneğin, telefon ve kulaklık satın alan bir müşteriye satın alma sürecinde telefon kılıfı önermek, o müşterinin aklına ihtiyacı olabilecek bir ürünü getirir ve fiyat avantajı sayesinde ürün müşteriye daha cazip görünür. İhtiyacı ortaya çıkarmak bundle ürün stratejisinin temellerinden biridir. 

Her müşteri olmasa bile sağlanan bu avantaj üzerinden bundle ürüne yönelen müşteri sayısı da bugün oldukça fazladır. Bundle ürünlerin sağladığı bir başka avantaj ise kargodur. Normal şartlarda tek bir ürün satın aldığında -özellikle belli bir bedelin altında kalan satın almalarda- müşteriler kargo bedeli de ödemek zorunda kalırlar. Ancak birden fazla ürün satın alındığında müşteriler ya kargo ücreti ödemezler ya da aynı kargo bedelini birden fazla ürüne ödeyerek avantaj elde ederler.  

Firmalar neden bundle ürüne yönelmelidir?

Bundle ürünlerin müşterilere sağladığı avantajlar ortada. Ancak bundle ürünlerin firmalara sağladığı avantajlar da var. Eğer doğru şekilde kurgulanırsa bu tarz satışların asıl kazananı e-ticaret siteleri olur. Bundle ürünlerin e -ticaret sitelerine sağladığı avantajlar ise şunlardır: 

Bundle ürünler firmaları stok fazlasından kurtarır. Bu sayede sezonu geçmiş ya da stokta kalmış ürünler paketlerle sunularak satılabilir.
Bundle ürünler firmaların yıl içinde hedefledikleri satış rakamlarına daha kolay ulaşmasına destek olur. Bir kerede daha fazla ürün satışı yapılarak karlılık arttırılabilir.  Daha fazla satış yapılması ise stoklara daha fazla ürün girmesini sağlar ve bu da firmaların üreticilere, kargo şirketlerine ve distribütörlerine karşı pazarlık gücünü arttırır. 

Bundle ürünler nasıl oluşturulur? 

Bundle ürünleri oluştururken doğru şekilde kurgu yapmak önemlidir. Bu süreçte web sitenizin trafiğini takip ettiğiniz analiz aracından faydalanabilirsiniz. E-ticaret sitenizi ziyaret edenlerin ağırlıklı hangi sayfaları takip ettiğini izleyerek ürün bağlantıları kurabilir ve bundle ürünleri bu izlemeye göre oluşturabilirsiniz.