Blog

Buybox Hakkında Bilinmeyenler

Trendyol, HepsiBurada, Amazon, N11… Güçlü e-ticaret pazaryerinin kullandığı Buybox algoritması hem müşterileri için hem de satıcılar için avantaj sağlıyor. Maksimum müşteri memnuniyetinin hedeflendiği Buybox ile en uygun fiyatlı orijinal ürünler listelemede ilk sıralarda yer alıyor. Buybox nedir, Buybox takibi nedir, Buybox nasıl alınır, Buybox puanı nasıl arttırılır, Buybox ihlali nasıl yapılıyor gibi soruların yanıtlarını aradığımız yazımızda, Buybox hakkında bilinmeyen her şeye yer verdik.

Tüm dünyada ticaret online pazarlar üzerinde gerçekleşerek günde milyarlarca ürün, sahipleri ile buluşuyor. Amazon, Trendyol,N11, Hepsiburada gibi milyonlarca veriye sahip e-ticaret siteleri ise Buybox algoritması ile mağaza kalitesini belirliyor. Bu internet sitelerinde yer alan mağazalar Buybox’ta yer almak için ücret ödemiyorlar. Ancak Buybox algoritmasının mağazaları algılaması ve listelemesi için belirli kriterler bulunuyor. Geçtiğimiz yıl içinde açıklanan verilere göre, Trendyol’da satılan ürünlerin yüzde 85’inin Buybox’ta ilk sırada yer alan satıcılar tarafından gerçekleştirildiği ifade ediliyor. Peki, Buybox’da ilk sırada yer almak için neler yapmak gerekiyor, Buybox puanı nasıl arttırılıyor?

BuyBox Nedir?

e-ticaret sitelerinde müşteriler ürün araması yaptığında satıcıların alternatif satıcı olarak ürün listesi altında sıralanır. Bu listelenmede ilk sıralarda olmak mağazalar için avantaj sağlar. Ancak bu sıralanma belirli bir algoritma ile gerçekleşir. Milyonlarca veriye sahip Trendyol, N11, Amazon, HepsiBurada gibi online pazaryerleri Buybox algoritmasını kullanır. Buybox kullanılan pazaryerleri, en çok tercih edilen mağazalardaki ürünleri ilk sıralarda listeler ve hedef kitle müşterisi ile buluşturur.

İlginizi çekebilir: BuyBox Nedir ve BuyBox Nasıl Kazanılır?

Buybox Nasıl Alınır?

Buybox algoritması kullanan online pazaryerlerinde satış yapan mağazaların her biri Buybox algoritması tarafından takip edilir. Bu takip ile satıcıların puanları artar. Buybox puanı yüksek olan satıcılar, ürün araması geçekleştiğinde ilk sırada yer alır. Ayrıca alternatif mağaza olarak da incelenen bir ürünün altında gösterilir. Bu şekilde müşterilere ürün, fiyat ve mağaza alternatifleri ulaşır. Buybox için önemli olan orijinal ürünün, güvenilir mağaza tarafından, en uygun fiyata satılıyor olmasıdır.

Buybox Puanı Nasıl Arttırılır?

Buybox algoritmasında ilk sırada yer almak için mağaza puanınızın yüksek olması gerekir. Mağaza puanı yüksek olmayan ve güvenilir listede yer almayan mağazaları Buybox algoritması algılamaz ve listeleyemez. Buybox puanını arttırmak için gerekli olan kriterler ise şöyle;

  • Buybox kullanan bir e-ticaret sitesinde profesyonel bir satıcı olarak yer almak
  • Ürün stoklarının her zaman yeterli olması
  • Müşteri geri dönüşlerinde olumlu yanıtlar ve puanlar almak
  • Yeni ürünler satmak
  • Kullanılmış ve ikinci el ürünlere yer vermemek
  • Orijinal ürünler satmak
  • Ürünleri global barkodu ile listelemek
  • Kampanya gerçekleştirmek
  • Kargo bedava seçeneği

Buybox İhlali Nasıl Yapılıyor?

Buybox, güçlü e-ticaret siteleri tarafından, güvenilir mağazalar arasındaki en uygun fiyatlı ürünü müşterileri ile buluşturmak amacı ile kullanılır. Ancak bu algoritma hakkında fikri olmayan, e-ticareti sadece ürün listelemekten ibaret sanan bazı mağaza sahipleri, listelerde ilk sırada yer alan firmaları haksız kazanç ve kampanya uygulamakla itham ederler. Hatta bazı durumlarda Buybox ile ilk sıralarda yer alan mağazaların, diğer mağazalar tarafından özel iletişim kanalları ile tehdit edildikleri de ortaya çıkmış ve kişiler hakkında cezai yaptırımlar uygulanmıştır.

Oysa Buybox’ta ilk sıralarda yer alan mağazalar sadece e-ticarette eğitim alan ve işini ciddiyetle yapan firmalardır. Sizler de Buybox kullanan bir e-ticaret sitesinde yer almak istiyorsanız, yapmanız gereken sadece orijinal ürünleri, uygun fiyatla, temiz ve hızlı kargolama ile müşteriye ulaştırmak; ardında müşterilerden 5 yıldız ve olumlu geri dönüş alarak algoritma hesaplarında kullanılan puanınızı arttırmak.