Blog

Buybox Nedir?

Buybox Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Online alışverişlerde sıkça kullanılan ve hayatımızı kolaylaştıran pazaryerleri Buybox algoritmasıyla hayatımızı kolaylaştırıyor. Trendyol, HepsiBurada, Amazon, N11 gibi güçlü e-ticaret siteleri ve online pazaryerleri böylelikle hem müşterileri için hem de satıcılar için avantaj sağlıyor. Buybox ile maksimum müşteri memnuniyeti hedefliyor. Buybox nedir, Buybox takibi nedir, Buybox nasıl alınır, Buybox puanı nasıl arttırılır? İşte Buybox hakkına merak edilenler…

Tüm dünyada ticaret trendleri değişti. Özellikle pandemiden sonra alışverişlerin online pazaryerleri üzerinden daha fazla yapıldığını görüyoruz. E-ticaret kanalları her geçen gün daha da büyüyor ve gelişiyor. Her gün milyonlarca ürün bu platformlar üzerinden yeni sahipleriyle buluşuyor. Amazon, Trendyol, N11, Hepsiburada gibi milyonlarca veriye sahip e-ticaret siteleri ise Buybox algoritması kullanıyor ve mağaza kalitesini bu şekilde belirliyor. Bu internet sitelerinde yer alan mağazalar Buybox’ta yer almak için ücret ödemiyorlar. Ancak Buybox algoritmasının mağazaları algılaması ve listelemesi için belirli kriterleri var. Geçtiğimiz yıl içinde açıklanan veriler, Trendyol’da satılan ürünlerin yüzde 85’inin Buybox’ta ilk sırada yer alan satıcılar tarafından gerçekleştirildiğini işaret ediyor. Buybox’ta ilk sırada yer almak için yapılması gerekenler var. Buybox puanını artırmak önem taşıyor.

Buybox Nedir?

E-ticaret sitelerinde alıcılar satın almak istedikleri ürünü arttıklarında karşılarına satıcıların alternatif ürün listesi geliyor. Bu listede ilk sırada ya da sıralarda yer almak ise satıcılar için büyük bir avantaj. İşte bu sıralanmanın belli bir algoritması var. Milyonlarca veriye sahip Trendyol, N11, Amazon, HepsiBurada gibi online pazaryerleri Buybox algoritmasını kullanıyor. Buybox kullanılan pazaryerleri, en çok tercih edilen mağazalardaki ürünleri ilk sıralarda listeliyor ve hedef kitlesi olan müşterilerle buluşturuyor.

Buybox algoritması kullanan bir online pazaryerinde satış yapan mağazaların her biri Buybox algoritması tarafından takip ediliyor. Bu takiple satıcıların puanı artıyor. Buybox puanı yüksek olan satıcılar, alıcılar ürün arattıkları zaman ilk sıralara yerleşiyor. Buybox için önemli olan orijinal ürünün, güvenilir mağaza tarafından, en uygun fiyata satılıyor olması...

Buybox puanını artırmak için neler yapılıyor?

Buybox algoritmasında ilk sırada yer almak için mağaza puanının yüksek olması gerekiyor. Mağaza puanı yüksek olmayan ve güvenilir listede yer almayan mağazaları Buybox algoritması algılamıyor ve listelemiyor. Buybox puanını arttırmak için şu kriterlerin yerine gelmiş olması gerekiyor:

  • Buybox kullanan bir e-ticaret sitesinde profesyonel bir satıcı olarak yer almak
  • Ürün stoklarının her zaman yeterli olması
  • Müşteri geri dönüşlerinde olumlu yanıtlar ve puanlar almak
  • Yeni ürünler satmak
  • Kullanılmış ve ikinci el ürünlere yer vermemek
  • Orijinal ürünler satmak
  • Ürünleri global barkodu ile listelemek
  • Kampanya gerçekleştirmek
  • Kargo bedava seçeneği

Buybox ihlali nedir, Buybox nasıl ihlal edilir?

Buybox, güçlü e-ticaret siteleri tarafından, güvenilir mağazalar arasındaki en uygun fiyatlı ürünü müşterileri ile buluşturmak amacı ile kullanılıyor. Ancak bu algoritma hakkında fikri olmayan, e-ticareti sadece ürün listelemekten ibaret sanan bazı satıcılar, listelerde ilk sırada yer alan firmaları haksız kazanç ve kampanya uygulamakla itham edebiliyorlar. Hatta bazı durumlarda Buybox ile ilk sıralarda yer alan mağazaların, diğer mağazalar tarafından özel iletişim kanalları ile tehdit edildikleri de ortaya çıktı ve kişiler hakkında cezai yaptırımlar uygulandı. Şunun altını çizmekte fayda var; Buybox’ta ilk sıralarda yer alan mağazalar yalnızca e-ticaret eğitimi alan ve işini ciddiyetle yapan firmalar... Sizler de Buybox kullanan bir e-ticaret sitesinde yer almak istiyorsanız, yapmanız gereken orijinal ürünleri, uygun fiyatla, temiz ve hızlı bir yöntemle müşteriye ulaştırmak olmalı. Böylelikle alıcılardan 5 yıldız ve olumlu dönüş alabilir ve algoritma hesaplarında kullanılan puanınızı arttırabilirsiniz.