Blog

Çiçeksepeti pazaryeri en ekonomik ve en kolay yoldan çiçek gönderebilmeyi sağlamak adına kurulmuştu. BonnyGift ve BonnyFood gibi markaları da bünyesi dahilinde bulunduran Çiçeksepeti pazaryerinde bunlar dışında başka ürünler de vardır, farklı kategorilerde satış yapmak mümkündür. Çiçeksepeti söz konusu bu ürünlerin satışını kendi gerçekleştirmiyor. Satıcılar mağazalarını kendileri açabildikleri bir pazaryeri olarak çalışmakta. Bu da birçok şirketin Çiçeksepeti’nde kendi mağazasını açma imkânını oluşturuyor. Çiçeksepeti de yapılan bu satışlardan tıpkı diğer pazaryerleri gibi komisyon almaktadır. 

ÇiçekSepeti’nin Farklı Kategorilere Göre Komisyon Oranları

Tüm pazaryerlerinde olduğu gibi Çiçeksepeti de yapılan satışlardan komisyon bedeli almaktadır. Söz konusu bu komisyon oranları tüm kategorilerde farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse kâr marjının düşük ve de ürün fiyatının diğerlerini göre yüksek olduğu elektronik ürün kategorisinde komisyon bedeli düşükken kâr marjının yüksek, fiyatların düşük olduğu aksesuar ve benzeri kategorilerde komisyon oranları daha da yüksektir.

Kategori Komisyon Oranı
Petshop %10
Moda %15
Anne & Bebek %15
MP Food %25
Tasarım Çiçek %30
Ev & Yaşam %16
Süpermarket %10
Yapı Market & Hırdavat %15
Oto Aksesuar %10
Spor & Outdoor %15
Hobi %10
Oyuncak %15
Video Oyun Konsol %10
Ofis, Kırtasiye %15
Bilgisayar, Tablet %6
Cep Telefonu %5
Televizyon %6
Beyaz Eşya %8
Fotoğraf Makinesi %10
Takı %20
Saat %15
Aksesuar %15
Parfüm %18
Sağlık Medikal %10
Gümüş Takı %15
Altın Takı %15
Bijuteri %20

Hobi, Ev & Yaşam, Moda ve Süpermarket kategorilerinde sunduğu düşük komisyon oranları ile N11 ile Gittigidiyor gibi rakiplerine nazaran daha da düşük komisyon oranları ile satış yapma imkânı sunar. Elektronik kategorisinde de satıcılara uygulanmakta olan komisyon oranları hemen hemen diğer pazaryerleri ile aynı seviyededir.

Trendyol ve Hepsiburada’nın diğer pazaryerlerine nazaran komisyon oranları daha da fazladır. Çiçeksepeti pek çok kategoride söz konusu pazaryerlerinden daha düşük seviyede komisyon oranı sunar. Bu da satıcılar için Çiçeksepeti’ni cazip bir hâle getiriyor.

Çiçeksepeti’nin Satıcılardan Almakta Olduğu Diğer Ücretler

Çiçeksepeti pazaryerinde yapılan KDV dahil satış bedeli üzerinden %1,5 oranında güvenli ödeme altyapısı kullanımı bedeli tahsil edilmektedir. Satış işlemi ödemesinin müşteriden tahsil edilmesini ve satıcıya iletilmesini sağlamakta olan ve de Çiçeksepeti tarafınca geliştirilen yazılımın kullanımından dolayı bu ücret alınır.

Ayrıca Çiçeksepeti satıcılardan bir de listeleme bedeli tahsil eder. Çiçeksepeti mağazasında yer alan, ilgili ayda satılan her bir tekil ürünün kodu adına Çiçeksepeti tarafınca belirlenmiş olan tutar ödenmelidir. Bu tahsilat bedelinin nasıl yapıldığını aşağıda verilen tabloda görebilirsiniz.

A B C D BxD=E
Satıcının platformda listeli ürün sayısı Satıcının ilgili ayda satış işlemi görmüş ürün sayısı Satıcının ilgili ayda aldığı toplam sipariş adedi Birim Listeleme Bedeli ÇiçekSepeti’ne Ödenecek Toplam Listeleme Bedeli
700 100 3500 3 TL 300 TL

Diğer tüm pazaryerlerinde olduğu gibi Çiçeksepeti pazaryerinde de satışa sunulan ürünlerde kargo bedava olarak satış yapılabilmektedir. Sürat Kargo ve Yurtiçi Kargo entegrasyonları bulunmakta olan Çiçeksepeti’nde bu kargo firmaları ile gönderim yapılmaktadır. Çiçeksepeti’nin kendi anlaşması ile gönderim sağlanır ve kargo ücretleri müşteriye değil satıcılara yansıtılır.

Satıcılar ürün teslimlerinde taahhüt ettikleri günü aşarlarsa aşım yaptıkları her gün için 20 TL + KDV ödeme yaparlar.

Aşağıda belirtilen durumlarda satıcıların Çiçeksepeti pazaryerine 20 TL + KDV tutarında ceza ödemeleri gerekir.

  • Alıcıyla gerçekleştirilen sözlü ve/veya yazılı iletişim içinde şikayete yol açabilecek türde üslup ve tarz kullanmak,
  • Alıcıya siparişlerine yönelik olarak düzenlenmiş olan faturaları göndermemek,
  • Siparişler ile birlikte sevk irsaliye belgesi göndermemek,
  • Eksik parçalı ve/veya, hatalı ve/veya kusurlu bir ürün göndermek,
  • Alıcıları Çiçeksepeti’ni aradan çıkarıp başka bir platform üzerinden alışveriş yapmaya yönlendirmek,
  • Alıcının iade ettiği ürünü kabul etmemek,
  • Alıcı ile Çiçeksepeti kanalı haricinde başka bir iletişim aracı aracılığı ile iletişim kurmak.