Blog

Daha Kolay Satış Yapmanızı Sağlayacak Teknikler

Alışveriş hayatın en önemli dinamiklerinden biri… Tüm ihtiyaçların ancak alışveriş yapılarak karşılanabildiği düşünülürse olmazsa olmaz bir eylem olduğu da anlaşılıyor. Günümüzdeki ürün ve marka çeşitliliği ise hem satıcılar için hem de alıcılar için süreci biraz karmaşık hale getiriyor. Peki, bu süreçte satıcı için ürününü satmayı kolaylaştıracak teknikler neler dersiniz? Alıcıları etkilemenin yollarını bilmek ister misiniz? İşte daha kolay satış yapmanızı sağlayacak teknikler!

En basit tanımıyla satış, ihtiyaçların karşılanması için alıcı ile satıcı arasında gerçekleşen alışveriş eylemidir. Ancak günümüzde satış bu kadar da kolay değil. Ürün ve markaların çeşitlenmesi, her türlü mal ve hizmet açısından Pazar rekabetinin artması ve tabi internet sayesinde ihtiyaç duyulan her ürüne dünyanın neresinde olunursa olunsa kısa sürede erişebilme imkanı; günümüz firmalarını satış stratejileri belirlemeye ve müşteriyi çekecek satış teknikleri kullanmaya yöneltiyor. Sosyal medyadan e-ticaret sitelerine, alışveriş merkezinden cadde mağazasına varıncaya kadar her yerde uygulanması gerekli olan bazı satış tekniklerini sizin için derledik.

1. Pazar araştırması yapın

Pazar araştırması yapmadan satışını yapmak istediğiniz ürün veya malla ilgili beklentileri bilmeniz mümkün olmaz. Pazardaki açık nedir, ne yaparsanız rakiplerinizden farklılaşabilirsiniz gibi konuları ürün veya hizmetinizi satışa sürmeden önce araştırmalısınız. Bu araştırma, ilerleyen süreçte satış yapmanızı da kolaylaştırır. 

2. Tamamlayıcı ürün sunun

Müşterilerinize satmak istediğiniz ana ürün veya hizmetin yanında, onu tamamlayacak bazı yan ürünler de sunun. Hatta kimi zaman bu yan ürünleri ana ürünün promosyonu olarak pazarlayabilirsiniz. Bu, satış teknikleri açısından çapraz satış olarak tanımlanır ve müşterilerin gönlünü çelmek için etkili yöntemlerin başında gelir. 

3. Fiyatlandırmaya dikkat!

Fiyatlandırma oldukça hassas bir konudur. Satışa sunduğunuz ürünü piyasanın çok altında bir değerde fiyatlandırırsanız müşteri tarafında “kalitesiz mal” algısına davetiye çıkarabilirsiniz. Ancak tam tersi olarak, eğer piyasanın çok üzerinde bir fiyatlandırma yaparsanız bu defa da müşterinizin alım gücüyle sınanabilirsiniz ve ürününüz elinizde kalır. Önemli olan dengeli fiyatlandırma yapmak ve tabi müşterinize satın alacağı ürünün fiyat performans dengesinden memnun kalacağını göstermektir.

4. İndirimsiz olmaz!

Kim indirim sevmez ki! Ancak indirim yaparken “100 lira ama sana 90’a olur abla” gibi bir mantıkla ilerlemek stratejik hata olur. Bunu duyan diğer müşterilerinize ya bunun nedenini açıklamanız ya da herkese aynı indirimi uygulamanız gerekir. Bizim tavsiyemiz, belli bir miktar satış üzerinden uygulanacak olan indirimdir. Örneğin, her 100 liralık alışverişe 15 lira indirim gibi…

5. Kullanıcı deneyimini önemseyin

Ürününüzü piyasaya sunarken müşterilerinize mutlaka denettirin ve geri dönüş alın. Bu hem müşterilerinizin size olan bağını kuvvetlendirir hem de satışlarınızın artmasına destek olur. 

6. İlk görüşte aşka inanın!

Satışı yapılacak ürünün fonksiyonları kadar görüntüsü de önemli, unutmayın. Müşteri ürününüzü görür görmez olumlu bir fikre sahip olmalı. İşte bu nedenle görselliği çok fazla önemsemelisiniz. Özensiz bir ürün müşteride kalıcı bir etki yaratmaz.

7. İletişimde kalın

Sadık müşteriler her zaman satış yapabileceğiniz müşterilerdir. Ancak bunun çok kaygan bir zemin olduğunu da hatırlatalım. Sadık müşterilerinizi her zaman yanınızda tutmak istiyorsanız onlarla her daim iletişimde olmalısınız. Ürün memnuniyetlerini sorgulamalı ve beklentilerini karşılayacak bazı sürprizler yapmalısınız. 

Kolay Satış Yapmanın Püf Noktaları

  • Hedef kitlenizi tanıyın. Bunun için sosyal ağlar üzerinden de araştırma yapın.
  • E-mail pazarlaması yapın ancak e-mail’leri çok uzun yazmayın.
  • Gönderdiğiniz e-mail’leri kişiselleştirmeyi unutmayın.
  • İster e-posta ile ister sosyal medya üzerinden olsun, müşterinizle dijital ortamda iletişim kuruyorsanız emoji kullanmaktan kaçınmasın. Emojiler dijital samimiyetin birer göstergesi oluyor.
  • Eğer telefonla satış yapıyorsanız Pazartesi günleri özellikle çok erken saatlerde kimseyi aramayın. Pazartesi günleri pek çok kişinin tersinden uyandığını hatırlatmakta fayda var.
  • “Biz” söylemini sık sık kullanın. Bu alıcı tarafından güven yaratan bir söylemdir.  Müşterilerinize ürününüzden daha çok, bu ürünü alarak nasıl bir değer kazanacaklarını anlatın. 
  • Rakipleriniz hakkında olumsuz söylemlerden kaçının. 
  • “Hallederiz, abicim-ablacım, güzel teyzem, dünya devi, sektör lideri, en ucuzu biziz, en kalitelisi burada” gibi söylemler günümüz koşullarında inandırıcı değildir. Özellikle Z Kuşağını bu söylemlerle etki altına alamazsanız. Bu tarz bir yaklaşımdan ivedilikle uzaklaşın.
  • Her zaman gülümseyin. 

İlgili İçerik: Satış Yönetiminde İzlenmesi Gereken Kriterler Nelerdir?