Blog

Dünyanın En Başarılı Genç Girişimcilerinin İlham Veren Hikayeleri 

Sanayinin ve ticaretin gelişmesi, teknolojinin ilerlemesi farklı iş alanlarını doğurdu. Yaşanan gelişmeler ihtiyaçları önceden tespit eden genç beyinlerin hızlı davranarak yaptıkları girişimlerde de başarıyı beraberinde getirdi. İşte dünyanın en başarılı genç girişimcilerinin ilham veren hikayeleri! 

Girişimci olmak demek yalnızca sermaye koyarak bir işe yatırım yapmaktan ibaret değil. Açıkları, fırsatları görmek, ihtiyaçları analiz etmek ve tüketiciye başka bir şey söylemek girişimcilere başarının kapılarını açan anahtarlar. Pomelo Stok ise bu anahtarlarla birlikte yeni girişimcilere yüzde 20 özel ek indirim kampanyası düzenliyor! Şimdi, siz de geleceğin ilham veren girişimcilerinden biri olmaya önce onların hikayelerini öğrenerek başlayın. 

Jan Koum

Jan Koum Rusya’da doğdu. 1992 yılında annesi ve anneannesiyle California’ya taşındı. Devletin bir sosyal destek programının yardımıyla aldıkları küçük bir evde oturuyorlardı. Genç girişimci henüz 16 yaşındaydı. Annesine yardım olması maksadıyla manavda temizlik görevlisi olarak işe başladı. Bu arada kendi kendine kod yazmayı öğrendi. Bunun üzerinden tam 9 yıl geçtikten sonra Yahoo’da Altyapı Mühendisi olarak çalışmaya başladı. Koum’un hayatının dönüm noktası ise Apple’ın uygulama mağazasının potansiyelini keşfetmesi oldu. Yıl 2009’du. Bu keşiften bir hafta sonra WhatsApp’ı yarattı ve uygulamayı geleneksel SMS mesajlaşmasına alternatif olarak sundu. 2014 yılında Mark Zuckerberg, 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp’ı aldı ve Koum’u yönetim kuruluna atadı. Koum 2018 yılının Nisan ayından istifa etti ancak bu zamana kadar aldığı yaklaşık 1 milyar dolarlık hisse senedinin yanı sıra 9 milyar dolar da kendi birikimi olduğu söyleniyor. 

Sophia Amoruso

Sophia Amoruso erken yaşta ADHD tanısı konulan bir isim. Yani dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu hastasıydı.  Bu sebeple okuldan ayrıldı ve çalışmaya başladı. Subway’de çalıştı. Ailesinin boşanmasının ardından California’nın başkenti olan Sacramento’ya taşındı. Burada hayatını idame ettirebilmek için yasa dışı yollara başvurdu. Ancak 2006 yılı onun için parlama yılı oldu. eBay üzerinden Nasty Gal Vintage hesabı ile vintage kıyafetler satmaya başlayan Amoruso’nun geliri 2008’de 223.000 dolardan 2011’de 23 milyon dolara yükseldi. Sophia Amoruso, New York Times tarafından “Teknoloji’nin Cinderella’sı” olarak adlandırıldı.

Kevin Plank

Kevin Plank üniversiteden yeni mezun olmuştu. Çiçek satarak para kazanıyordu ve burs alarak okuyordu. Bu süreçte biriktirdiği parayla teri emen bir futbol forması prototipi oluşturdu.  İşlerini ise büyükannesinin Georgetown’daki evinden yürüttü. Maryland adasındaki Under Armour’ın kendine yer bulabilmesi için kolejde futbol oynayan arkadaşlarından yardım aldı. Ancak 1999’a kadar kendine yer bulamadı. Plank ESPN Dergisi’nde şirketin tüm bütçesini bir reklam için kullandığında şansı da döndü. Bu reklamın ardından NFL takımı Under Armour ürünlerini satın almaya başladı ve 1 milyon dolar değerinde satış yaptı. O günden beri büyüyen şirket dünyanın en büyük spor takımlarına sponsor da oluyor. 

Pierre Omidyar

Parisli olan Pierre Omidyar 20’li yaşlarının büyük bir kısmını yazılım geliştirme çalışmaları yaparak geçirdi. 1995 yılında Auction Web adında alıcıdan alıcıya açık artırma üzerine kurulmuş bir web sitesinde çalışmaya başladı. Başlangıçta istenmeyen eşyaları satan Omidyar bu alandaki talebi fark edince site de büyüdü. Bu büyümeyle kendi projesini eBay ile birleştirdi ve yeniden markalaştı. 1998 yılında şirketin halka açılmasıyla bir gecede milyarder oldu. Omidyar aynı zamanda ünlü bir hayırsever… 

Richard Branson

Richard Branson’un girişimcilik hikayesi en çok ilham veren ve şaşırtan hikayelerden biri. Başarılı bir okul hayatı olmayan Branson’ın sağlığı da çok iyi değildi. Bir süre sonra da ona disleksi yani öğrenme bozukluğu tanısı kondu. İlk girişimi olan “Virgin” yüzünden kötü bir unvana sahip oldu; “virgin at business”. Ancak bu girişim ona 1960’larda, popüler Student dergisi yönetiminin yanı sıra, müzik kayıtlarını ithal etme fırsatı sundu. 1970 yılında Londra’da ilk kayıt stüdyosunu açtı. Elde ettiği karla da Virgin Records’u açtı ve Student dergisinde röportaj yaptığı sanatçılarla çalışma imkanı elde etti; Rolling Stones bu sanatçılardan biriydi. Havacılık, medya, yeme-içme ve demiryolu gibi farklı sektörlere de yatırım yapan Branson. 4,9 milyar dolarlık servete sahip.