Blog

e-ticaret-siteleri-nelerdir

E-ticaret siteleri dünya genelinde yayılım göstermeye devam ediyor. İnternetin gelişmesi ve yaşam koşullarının değişkenliğiyle beraber tüketiciler hem zamandan tasarruf etmek hem de sorunsuz bir şekilde alışveriş yapmak için ihtiyaçlarını internetten satın almayı tercih ediyor. Bu noktada artık her marka, işletme, firma dijital mecralarda yer edinmek üzere, online satış taleplerini de karşılamak için e-ticaret girişiminde bulunuyor. Küçük, orta ya da büyük ölçekli pek çok firmanın bu serüvene dahil olarak büyük rakamlar kazandığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

Ancak bireysel e-ticaret sitelerinin yanı sıra birer pazaryeri konseptinde olan büyük e-ticaret siteleri global anlamda daha çok tercih ediliyor. Dünyanın en büyük e-ticaret siteleri diyebileceğiniz bu online satış alanlarında birden fazla markaya ve işletmeye ait online mağazalar yer alıyor. İhtiyaç duyulabilecek tüm ürün gamına yer verildiği için ve aynı zamanda büyük bir güven imajı yarattığı için insanlar bu e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Hem dünya çapında hem de Türkiye’de çok sayıda lider e-ticaret pazaryeri bulunuyor. Bunların tümünü sizler için detaylarıyla listeledik. Peki, dünyanın en büyük e-ticaret siteleri hangileridir? E-ticaret sektörünün öncü ismi olan bu markalar nasıl yola başladır? Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz. Yerel ya da yabancı olan e-ticaret şirketleri hakkında merak ettiklerinizin tümüne değindik.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 1 Numara: Amazon

Dünya çapında kullanılan ve de en çok ses getiren e-ticaret sitelerinden biri Amazon olarak biliniyor. Amazon aslında 1994 yılında ilk olarak kitap satışı yapmak üzere Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. İsmi ise farklı bir yer anlamını taşıyor. Her ne kadar kitap satışı için açılsa da bugün dünyanın en bilinen ve en iyi online satış merkezi haline gelmiştir. Amazon’da A’dan Z’ye tüm ürünler satışa sunuluyor. Bilinen değeri ise şuan 51 Miyar Dolar’dır.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 2 Numara: Jingdong

Jingdong e-ticaret sitesi ilk olarak 1998 yılında kurulmuştur. Ancak ilk satışlarına kurulduktan tam 6 yıl sonra başlamıştır. Alibaba e-ticaret sitesine kıyasla daha küçük görünmesine rağmen kullanıcı ve çalışan hacmi bakımından Alibaba’nın çok üstündedir. Bugün dünyanın bilinen en iyi e-ticaret sitesi olarak hala hizmet vereye devam etmektedir.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 3 Numara: Alibaba

e-ticaret-nasil-yapilir

Dünya çapında ün yapan ve en çok tercih edilen bir diğer e-ticaret sitesi ise Alibaba olarak biliniyor. Alibaba ilk olarak Çinli bir iş adamı olan Jack Ma tarafından 1999 yılında kurulmuştur. Jack Ma bir gün restorana gider ve buradaki garson kıza Alibaba hakkında neler bildiğini sorar. Kız ise ‘’ Açıl susam açıl’’ der. Ma bu söylemden esinlenerek ilk adımı atar. Bugün ise değeri 24 Milyar Dolar olan bir e-ticaret sitesi haline gelmiştir.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 4 Numara: EBay

Ebay e-ticaret sitesi de yine dünya çapında tanınıyor. İlk olarak 1997 yılında Pierre Omidyar tarafındna kurulmuştur. Fransız doğumlu olan Omidyar lazer satışı yapmak üzere bu siteyi kurmuştur. Bugün ise değeri tam 70 Milyon Dolar olan bir e-ticaret sitesi halini almıştır.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 5 Numara: Rakuten

Rakuten e-ticaret sitesi ise ilk olarak başkası tarafından kurulmuş ve daha sonra satın alınarak el değiştirmiştir. İlk kurucusu olan Scott Blum buy.com olarak kurmuştur. Ardından ise site 2017 yılında Rakuten tarafından satın alınarak değerini arttırmıştır. Bugün ki verilere göre sitenin güncel değeri ise 7,7 Milyon Dolar olarak yansıyor. Dünyanın bildiği bir e-ticaret ağı haline geldiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Ayrıca Rakuten bugün bilinen Viber mesajlaşma uygulamasının da kurucusudur.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 6 Numara:B2W Companhia Digital

B2W Brezilya menşei bir e-ticaret sitesi olarak hizmet veriyor. Satışlar ve başarısıyla dünyanın bilinen markaları arasında yer edinmiştir. İki farklı sitenin birleşmesiyle meydana gelen B2W bugün Latin Amerika online satış pazarının neredeyse %50’sine sahiptir. Rekabetçi yöntemleriyle başarı elde eden şirket dünya genelinde de bilinen en iyi e-ticaret siteleri arasında listeleniyor.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 7 Numara: Zalando

 Zalando Avrupa menşeli hizmet veren en büyük e-ticaret sitelerinden biridir. Zalando genel olarak giyim ve tekstil, moda üzerine satışlar yapıyor. Bugün merkezi Berlin olan şirketin kendi sektöründe büyük bir güce sahip olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. 2018 yılından bu yana e-ticaret devi Zalando yaklaşık olarak 5,5 Milyar Dolar gelir elde etmeyi başarmıştır. 

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 8 numara: Groupon

Groupon da yine dünya çapında başarılı ve varlıklı e-ticaret siteleri arasında yer alıyor. İlk olarak 2008 yılında Amerika’da faaliyete geçen Groupon’ın kendi bünyesinde yaklaşık olarak 6.000’den daha fazla çalışanı bulunuyor. Ayrıca dünyanın genelinde yer alan 500 farklı şehirdeki yerel firmalarla çalışmaya da devam ediyor. 2017 yılında ise verilere göre şirket 3 milyar dolardan daha fazla gelir elde etmeyi başarmıştır.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 9 numara: WalMart

WalMart Amerika menşeli bir şirket olarak ilk etapta 1962 yılında kurulsa da e-ticaret serüvenine katılması 2000 yılını bulmuştur. Amerika’nın en zengin ailelerinden biri olan Wall ailesi tarafından kurulmuştur. Dünya genelinde en fazla gelir sahibi olmayı başaran şirket olarak da konuşuluyor.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 10 numara: Tesco

Tesco e-ticaret sitesi de yine kurulduğu günden bu yana başarı elde eden ve hala hizmet vermeye devam edenlerden biri olarak dikkat çekiyor. İlk olarak Jack Cohen tarafından kurulmuştur. Dünya çapında en çok gelir elde eden 3. Şirket olarak bilinen Tesco aynı zamanda en çok gelir elde eden de 2. Perakendeci olarak da biliniyor.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 11 numara: Best Buy

Ana ürün gamı tüketici elektroniği olan Best Buy şirketi Richard M Schulze ve Gary Smoliak tarafından kurulmuştur. Amerika, Kanada ve Meksika’da üç farklı operasyonu bulunuyor. Merkezi net olarak Amerika olan Best Buy’ın bugün ki net değeri ise 13 Milyon Dolar olarak biliniyor.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 12 numara: Otto Grop

 20 farklı ülkede operasyonları bulunan Otto Grop Michael Otto tarafından Almanya’da kurulmuştur. Şirketin ilk kuruluş amacı el yapımı ayakkabı satışları olsa da 1963 yılında telefon satışlarına başlamış olup ardından 1995 yılında ise net e-ticaret hayatına atılmıştır. Şirketin ne değeri ise 16,6 Milyar Dolar olarak biliniyor. Ayrıca Amazon’dan sonra global anlamda en çok satış yapan şirket olarak da dikkat çekiyor.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 13 numara: Hepsiburada

Türkiye’nin de başta gelen online pazaryerleri bulunuyor. Bunlardan biri de Hepsiburada e-ticaret sitesidir. Şirketin kurucusu Hanzade Doğan Boyner’dir. Hepsiburada e-ticaret sitesini ise 1998 yılında kurmuştur. Bugün Orda doğu ve Türkiye’nin en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Genel merkezi İstanbul olan şirketin Kocaeli Gebze’de de 100.000 metrekarelik operasyon merkezi bulunuyor. 

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 14 numara: Gittigidiyor

hangi-e-ticaret-siteleri-gelismis

GittiGidiyor e-ticaret sitesi de yine Türkiye’nin en çok tercih edilen adreslerinden biri olarak dikkat çekiyor. İlk olarak 2001 yılında Serkan Borançlı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kurulmuştur. Gösterdiği başarı sonucunda ise 2007 yılında dünya büyükleri arasında gösterilen Ebay ile ortak olmuştur. Ebay ile ortaklığından sonra da bazı projelere yer vermiştir.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 15 numara: N11

Yine Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olarak bilinen N11.com’da 2013 yılında hayata geçirilmiştir. Kurucusu ise Doğuş Planet olarak biliniyor. Yaklaşık olarak 100 Binden fazla kayıştı mağazayı barındıran N11 çeşitli ürün gamlarına yer veriyor. Ayrıca 2018 yılı verilerine göre ise şirktin değeri ₺7,8 milyar liraya ulaşmıştır.

Dünyanın En Büyük E-Ticaret Siteleri 16 numara: Trendyol

Trednyol da Türkiye2nin sevilen ve güvenilir e-ticaret pazaryerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Diğer e-ticaret sitelerine nazaren daha genç olan trendyol yine de çıtayı yükseltmiş ve başarısını ispatlamıştır. 2010 yılında Demet Mutlu tarafından kurulmuştur. Çok sayıda online mağazaya yer verilen bu pazaryerinin çeşitli projeleri de bulunmaktadır. Ayrıca dünya çapında bilinen Alibaba’da Trendyol’a 2018 yılında büyük bir yatırım yapmıştır.