Blog

E-ticaret sitesi kurulumu yaparken tasarım ilkelerinin üzerinde durmak ve tasarımları bu ilkelere göre yapmak gerekir. Bunlar, web sitesinin kullanıcı deneyimini geliştirirler. Tasarım ilkeleri ile ilerlendiğinde web sitesi navigasyonundan ürünlerin sayfalarına ait tasarımlara kadar pek çok detay standartlara getirilebilir ve tasarım ilgi çekici bir hâle sokulabilir. Ziyaretçiler de web sitesi üzerinde daha fazla yer tutar ve geri dönüşümler de artmış olur. Bu içeriğimizde söz konusu bazı ilkeleri ele alacağız.

Kullanıcı Deneyimi İlkesi

Tasarım ilkeleri içinde özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimi mümkün olduğu kadar geliştirilmeli ve ziyaretçiler aradıkları ürünleri kolaylıkla bulabilmelilerdir. Web sitesi üzerinde rahatlıkla gezebilmelilerdir. Bununla beraber içeriklerin de rahatlıkla anlaşılabilmesi ve de görsellerin daha akılda kalıcı olması için de kullanıcı deneyimi fazlasıyla önemlidir.

Kullanıcı deneyimi, web sitesi ziyaretçilerini web sitesi üzerinde daha uzun süre tutabilmeye yardımcı olduğundan dolayı SEO konusunda yardımcı olmuş olur. Kullanıcıların web sitesinde uzun zamanlar geçirmeleri, siteden beklenenlerin arama motorlarında da onaylanmasını sağlar. Bu da dolaylı şekilde de olsa web sitesinin sayfa değerinin artmasına yardım eder.

Güvenlik İlkesi

Önemli olan ilkelerden bir diğeri de güvenlik ilkesidir. E-ticaret sitesinin mutlaka güvenli bir web sitesi olması gerekir. Aksi durumda tüketiciler kaçırılabileceği gibi sitede güvenlik açıklarının olması sitenin çökmesine ya da önemli olan kullanıcı bilgilerinin sızdırılmasına sebep olur. Bu çeşit güvenlik açıkları sebebiyle sorunlar yaşamak da marka imajını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple tüketicilerin güveni de kaybedilmiş olur. Bununla birlikte söz konusu sızıntılar ve güvenlik açıkları büyük ölçüde maddi sorunlara neden olabileceğinden özellikle üzerinde durulması gereken konulardan birisidir.

Mobil Cihazlara Uyumluluk İlkesi

Tasarım ilkeleri içinde günümüzde geçerli olan ilkelerden birisi de sitelerin mobil cihazlara olan uyumluluğudur. Tüketicilerin mobil cihaz kullanımlarının son zamanlarda gittikçe artması ilerleyen zamanlarda da mobil kullanıma olan ilginin sürecek olmasından dolayı web sitesi tasarımlarında mobil uyumlu olmasına önem verilmelidir. Bu ilke, akıllı telefonlar dışında tabletler için de geçerlidir. Bir web sitesinin mobil uyumlu olarak çalışmasına responsive tasarım denir. Responsive tasarım, aynı zamanda çözünürlüğü farklı olan bilgisayar ekranlarında da çözüm sağlar. Böylece web sitesi tasarımı kullanıcıların kullandığı çözünürlük ve cihaz ne olursa olsun ekranda düzgün şekilde görünüp çalışacaktır.

Minimal Tasarım İlkesi

E-ticaret sitesinin tasarımı yapılırken günümüz standartlarına uygun ve modern bir şekilde yapılması önemlidir. Günümüzde de popüler olan ve de son zamanlarda sık şekilde kullanılan minimal tasarımlar öne çıkıyor. Flat design olarak bilinen bu minimal tasarımlarda iç içe ve karmaşık olarak verilen ögeler yerine aralarında boşluk olan ve boş alanların daha çok öne çıktığı, aynı zamanda da sadeliğin vurgulandığı ögeler kullanılmaktadır. Bu tarz, kullanıcıların web sitesini kolay algılamalarını sağlar. Önemli olan ögelerin öne çıkartılması yanında gereksiz sayılan ve kafa karıştırabilecek ekstra içeriklere yer verilmiyor.

Kolay Navigasyon İlkesi

Tasarım ilkeleri içinde kolay navigasyon ilkesi de yer alır. Web sitesini ziyaret edenler, menü üzerinde aramış oldukları kategorileri ve sayfaları kolayca bularak istedikleri ürünlere kolay şekilde ulaşmalılardır. Bu sebeple kategori hiyerarşisi yapılmalıdır. İlgili ürünler gruplandırılmalıdır. Kullanıcılara rahat bir web sitesi için navigasyon sağlanmalıdır.

Site İçi Arama Özelliği İlkesi

E-ticaret sitelerinde olması gereken özelliklerden bir diğeri de site içinde arama yapabilme özelliğidir. Kullanıcılar, menü ve kategori sayfaları dışında da belirli ürünlere ulaşmak isterler. Bunun için site içinde arama yapmaları gerekir. Site içinde arama yapma özelliğini, sitede her zaman ulaşılabilecek görünürlükte bir yere yerleştirmek önemlidir. Header bölümü en çok kullanılan yerdir.

Yüksek Çözünürlüklü Ürün Fotoğrafı Kullanma İlkesi

Tasarım ilkelerinin içinde üzerinde durulması gereken konulardan birisi de ürün fotoğraflarının yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar olmasıdır. Düşük çözünürlüğe sahip olan fotoğraflar kullanmak yapıla işi özensiz gösterir ve ürünle ilgili yeterli detay sunmaz.

Detaylı Ürün Açıklaması Yapma İlkesi

Detaylı yapılan ürün açıklamaları tasarım ilkelerinin içinde yer alır. Ürün fotoğraflarının dışında ürünlerin kullanım amaçları, teknik özellikleri ve tüketicilerin sorunlarını çözebildiğini anlatan ürünle ilgili kısa açıklamaların dışında detaylı bilgiler de kullanıcıların ürünü alma kararında etkili olur. Özgün açıklamalar SEO tarafını da desteklemiş olur.

Kullanıcı Yorumları

Tasarım ilkelerinden birisi de kullanıcı yorumları konusudur. Gerçek kullanıcıların yorumlarına web sitesi üzerinde yer vermek sosyal kanıt niteliği taşır ve o siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin marka hakkındaki düşüncelerini olumlu yönde etkiler. Başka kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar diğer kullanıcıların satın alma kararlarını etkiler. Firmaya olan güveni geliştirir.