Blog

E-ticaret siteleri, birtakım belirli unsurlar içerirler ve yönetim aşamasında da bu unsurların takibi ve kontrollerinin yapılması gerekir. Bir e-ticaret sitesi açarak içine ürün yerleştirmek tek başına yeterlilik sağlamaz. Arka planda yapılması gereken başka pek çok işlem vardır. Site yönetiminin doğru yapılması, uzun vadede kârlılığın artırılmasını sağlarken marka bilinirliğinin de artırılmasına yardımcı olur. Bu içeriğimizde e-ticaret sitelerinin yönetimi için bazı ipuçlarını ele alacağız. 

Site Yüklenme Hızının Artırılması

Günümüzde e-ticaret sitelerinin hız konusunda da iyileştirmeler yapmaları gerekir. Kullanıcılar yüklenme hızı yavaş olan web sitelerini hemen terk ettiklerinden dolayı sitenin geri dönüşümleri azalır. E-ticaret sitesinde sayfaların yüklenme hızlarını artırmak, kullanıcıların da web sitesinde daha kolay ve hızlı bir biçimde vakit geçirmelerini sağlar. Sayfanın yüklenme süresi arttıkça web sitesinin terke dilme oranı da yükselmeye başlar. Kaliteli bir kullanıcı deneyimini sunabilmek adına bu konuya özellikle dikkat edilmesi önemlidir. 

Ürünler ile İlgili İçerik Sayısını Artırmak

Yeni kitlelere ulaşabilmek ve de ürünlerin bilinirliğini artırabilmek adına ürünler ile ilgili mümkün olduğu kadar fazla içerik üretilmelidir. Sadece bir ürün sayfası açmak ürüne bir talep yaratmak adına yeterli olmaz. Ürünlerin tanıtımları için blog yazıları yazmak, tanıtım videoları çekmek, influencer pazarlama çalışmaları ile reklam kampanyaları da hazırlamak bu süreç içinde yapılabilecek çalışmalar arasında yer alır.

Yalnız bir formatta kalmayarak görsel, yazı ve video gibi çeşitli içerik formatlarını denemek de farklı kitlelere ulaşabilmeyi sağlar. Ürünlerin kullanım alanlarının gösterimini yapmak, kutu açılımı şeklindeki içerikler ile de ürünlere talep yaratılabilir.

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

İçerik pazarlaması e-ticaret siteleri için fazlasıyla önemlidir. Markanın bilinirliğini artırmak, tüketicilere ulaşabilmek ve ürünlere talep yaratabilmek konularında içerik üretimine ağırlık verilmesi gerekir. Farklı içerik konuları hakkında stratejiler oluşturup ürün ve marka tanıtımları yapılabilir, eğlendirici ve bilgilendirici yazılar ile tüketicilerin ilgisi çekilebilir onlar ile etkileşime girilebilir.

Sosyal Medya Yönetim Planının Hazırlanması

Sosyal medya pazarlama da günümüzde e-ticaret siteleri için önem arz etmektedir. Kullanıcıların gün içinde sürekli olarak sosyal ağları kullanmaları marka tanıtımının yapılmasında etkili sonuç almayı sağlar. Ürünleri kullanıcılara ulaştırabilmek için sosyal ağlar önemli görev üstlenirler.

Bir sosyal medya içeriği stratejisi oluşturarak hem reklamlar ile hem de organik şekilde etkileşim yaratılabilir, ürünler tanıtılabilir ve de yeni kitlelere ulaşılabilir. Sosyal medya reklamlarına özel olarak belli bir bütçe sağlamak ve doğru hedeflemeler ile reklamları doğru hedef kitlelere ulaştırmak satışları artırma noktasında oldukça önemlidir.

Fiyatlandırma Politikası Belirlemek

E-ticaret sitelerinde fiyatlandırma stratejileri oluşturmak ve de rekabet ortamında rakipler ile baş edebilmek oldukça önemlidir. Doğru uygulanan fiyatlandırma stratejileri belirlemek hem kârlılık oranını korumayı sağlar hem de rekabette başarılı olmaya yardımcı olur.

İade Politikalarını Oluşturmak

E-ticaret siteleri ürün iadeleri almaları gerektiğinde alırlar. Site yönetimi yapılırken iade politikalarını belirlemek de önemlidir. Tüketiciler iadeyi hangi koşullarda ve nasıl yapacaklarını bilmeliler. Bunun için iade koşullarının ve iade bilgilerinin yer alacağı bir varış sayfası hazırlamak ve de sitenin footer bölümünde bu sayfaya yönlendiren bir link koymak gerekir.

İade koşullarını belirlemekle birlikte siteye gelen iadeleri doğru şekilde yönetmek gerekir. Müşteri memnuniyeti ile beraber iadeler nedeni ile zarar edebilme durumuna da hazırlıklı olmak gerekir. İade takibi yapmak önemlidir.

Finans Yönetimi

E-ticaret siteleri için oldukça önemli olan konulardan bir diğeri de finans yönetimidir. Elde olan sermayeyi verimli şekilde korumak ve kârlılığını artırmak, gelir ve gider takibini yapıp finansal anlamda şirkete artı değer katmak gerekir. Bunun için de yapılması gereken pek çok önemli çalışma vardır. Bunlardan öncelikli olanları gelir ve gider takibi yapmak; ürünlerin ve kargoların maliyetleri, aylık finans raporlamaları, vergilerin takipleri ve ödemeleri ile depo maliyetleri gibi pek çok konu hakkında çalışma yapmak önemlidir.