Blog

E-Ticaret Sitelerinde 3D Secure Sisteminin Faydaları Nelerdir?

3D Secure ödeme sistemi internet üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile yapılan alışverişlerin güvenli şekilde gerçekleşebilmesi adına geliştirilmiş bir güvenlik sistemidir. 3D Secure sistemi işletmeler ya da bankalar arasında yapılan bir ortak çalışma sonucunda gerçekleşir.

E-ticaret satıcılarının, e-ticaret sitelerinde müşterilerine güven verip sadık kitleler kazanmalarının yolu ödeme sistemlerini geliştirmelerinden geçer. Bu içeriğimizde de ödeme sistemlerini güvenli bir hâle getiren  3D Secure güvenli ödeme sisteminden bahsedeceğiz.

3D Secure Nedir?

3D Secure güvenli ödeme sistemi; internet üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile yapılan ödemelerde, ödeme yapan kişilerin kart ile bilgi güvenliklerini sağlayan, tüm bunlarla beraber oluşabilecek her türlü sahteciliği önleyebilen bir sistemdir.

3D Secure Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

3D Secure güvenli ödeme sistemi; alınacak ürünlerin seçimi, yapılacak ödemenin şekli ve kart bilgilerinin girilmesinden sonra ödeme işlemlerinin gerçekleşmesi adına çıkan son aşamaya denir. Ödeme anında kullanıcıların ekranında, ilgili banka tarafından sunulan bir 3D işlem ekranı açılır. Alışveriş yapılan kartın sahibinin cep telefonuna bir onay kodu gönderilir. SMS ile gelen bu onay kodu doğru şekilde girildiğinde ödeme işlemi de güvenli bir biçimde gerçekleşmiş olur.

3D Secure Güvenli Ödeme Sistemi Neden Kullanılmalı?

3D Secure Güvenli Ödeme Sistemi Neden Kullanılmalı?3D Secure güvenli ödeme sistemi; gün geçtikçe artan online alışverişlere olan taleplerin daha da güvenli ortamda gerçekleşebilmelerine katkı sağlar. Bu güvenli alışveriş sisteminin kart sahiplerine ve e-ticaret sitelerine de pek çok faydası olur.

Kart sahiplerine ne gibi faydaları olabilir? 3D Secure güvenli alışveriş sistemi, cep telefonlarına gönderilen onay kodu ile gerçekleştiğinden dolayı çalıntı durumdaki kredi kartları ile yapılmaya çalışılan ödemelerin önlenmesini sağlar. 3D Secure güvenli ödeme sistemi ile yapılan ödemelerde kart bilgileri de koruma altına alınır. Kartı ikinci şahısların kullanması engellenmiş olur. 3D Secure ödeme sistemi şifresi, cep telefonuna gelen tek seferlik kullanılan şifre ile bağlantılı olduğundan dolayı ödeme işleminin tamamlanması kart sahibinin inisiyatifinde olur.

3D Secure Güvenli Ödeme Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

3D Secure güvenli ödeme sistemini açma özelliği bankaların bazıları için zorunlu olurken bazıları için de opsiyoneldir. 3D Secure ödeme sistemi olmayan siteler, eğer bu sistemi kullanmak isterlerse bu sistemin tanımlatılması şarttır. 3D Secure ile işlem yapabilmek için kartın alındığı bankaya başvuru yapmak gerekir ve böylece 3D Secure kaydını başlatıp şifresini almak gerekir. Banka ile irtibata geçilerek bu süreç hızlıca çözülebilir. 3D Secure ödeme sistemini kapatmak için de yine aynı banka ile iletişime geçilir ve kapattırılır.

3D Secure Güvenlik Sisteminin E-Ticaret Sitelerine Faydaları Nelerdir?

Pandemi sürecinin de etkisi ile online alışverişe dair talepler oldukça arttı. 2020 yılının ilk altı aylık zaman diliminde online alışverişlere olan talebi fazlasıyla artıran tüketiciler, kredi kartı ile ödeme ve temassız ödeme yöntemlerini bu süreç içinde sıklıkla tercih etmeye başladılar. Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan verilere göre; 2020 senesinin ilk altı aylık diliminde toplamda 107 milyar TL tutarında internet üzerinden kartlı ödeme yapıldı ve bu oran 2019 yılının ilk altı aylık dilimine nazaran %24 oranında bir artışa tekabül etti. Tüm bu oranlara bakıldığında; 2020 senesinin sonuna kadar her bir 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’sinin internet üzerinden yapıldığı tahmin ediliyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişe bu denli yoğun bir talep oluşurken hem işletmelerin hem de tüketicilerin kendilerini güvenceye almaları, müşterilerine 3D Secure güvenli ödeme sistemini sunmaları zorunluluk hâline gelmiştir.

Müşteriye Güven Verilir

Müşteri Güveni Nedir?

Güvenli alışveriş sistemi, internet üzerinden alışveriş yapan tüketiciler için e-ticaret sitelerinin tüketicilere güven sağlamaları adına önemlidir. Üstelik bu yöntem ile birlikte e-ticaret üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin gerçek kart sahibi oldukları konusunda işletmeler de emin olurlar. İşletmeler için sahtecilikle yapılan alışverişlerin önüne geçilir. E-ticaret siteleri için bu yöntemle yapılan alışverişlerde alışveriş sırasında müşteriden “onay” alınır. Bu sayede satın alma işleminin sonrasında olası itirazların önüne geçilmiş olunur.

Satın Alma Oranları Olumlu Etkilenir

E-ticaret sitelerinin güvenli ödeme sistemi ile desteklenmesi söz konusu e-ticaret sitelerine olan güveni artırır. Sepetten geri dönmek, ürünü satın alma işlemini tamamlayacakken son anda vazgeçmek gibi tüketici alışkanlıkları azaltılmış olur. Bu güvenli ve sorunsuz alışveriş deneyimi tüketicilerin sonradan tekrar aynı e-ticaret sitesinden alışveriş yapmasına imkân verir.