Blog

E-Ticaret Sitelerinde Kullanılabilecek E-Ticaret Çözümleri Nelerdir?

E-ticaret çözümleri, e-ticaret dünyasına yeni atılanlar için işleri kolaylaştıracak pek çok hizmeti içerisinde barındırır. E-ticaret; yeni iş kurmak isteyenler, girişimciler ve işini e-ticarete taşımak isteyen herkesin tercih ettiği dijital dönüşüm evreninin en önemli yansımasıdır. Online mağazacılığa geçiş elbette ki birçok kişi tarafından birtakım endişeleri de beraberinde getirmektedir. Markaların dijitalleşme gerekliliğinin getirilerinden biri olan e-ticaret dünyası ne yazık ki birçok kişi tarafından bilinmezlikler ile doludur. Bu durum da elbette bazı endişelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Günümüzde kişilerin e-ticarete dair endişe duyduğu bazı konulara karşılık e-ticaret çözümlerini bu içeriğimizde sunacağız. 

Sanal Mağaza Yönetimi Endişesi

E-ticaret sitesi yönetimi birbirinden farklı pek çok alanı barındırmaktadır. Ürün yönetimi, ürünün fiyatlandırması, siparişlerin yönetimi, kargo yönetimi, satış sonrasındaki hizmetler gibi çok sayıda ilgilenilmesi gereken alan bulunmaktadır. Dijital dünyada işler normal şartlara göre daha hızlı ilerlemektedir ve e-ticarete atılan kişilerin de bu hıza ayak uydurmaları gerekir. Bu endişelenilmesi gereken bir durum değildir.

Çözümü Nedir?

Online mağaza yönetiminin sorunsuz ve kolay işlemesi adına öncelikli olarak koordineli ve planlanmış bir işleyişe ihtiyaç vardır. Web sitesine dair tüm alanların yönetileceği e-ticaret yönetici panelinin gelişen teknolojiye uygun bir şekilde dizayn edilmesi, kullanıcı dostu arayüze sahip olması e-ticaret dünyasının hızına yetişebilmek için etkili bir çözüm olacaktır. Bundan dolayı e-ticaret altyapısının tercih edileceği firma oldukça önemlidir.

Satış – Müşteri Kaygısı

Müşteri Kaygısı Nedir

E-ticaret dünyasında web sitesine trafik almak, sitede durma oranlarını uzun tutabilmek, site ziyaretçilerinin müşterilere dönüşmesi ve sonucunda kalıcı müşteriler olmaları zor ve uzun bir süreç gibi görünür. Bütün bu süreçlerin doğru ve etkili bir şekilde yürütülemeyeceğinden duyulan endişe e-ticarete adım atacak olan ya da halihazırda sektörde olanları olumsuz etkileyebilir. Ancak bu sorunların üstesinden e-ticaret paketi ile sunulan e-ticaret çözümleri değerlendirilerek gelinebilir.

Çözümü Nedir?

E-ticaret sitesinin kurulumundan, diğer bütün hizmetlere kadar profesyonel ve kaliteli bir biçimde ortaya çıkması ilk adımdır ve önemlidir. E-ticaret sitesinin teknik açıdan ve hizmet açısından yetersiz olması müşteri kazanımını olumsuz yönde etkiler.

Markalar, online mağazalarını tıpkı birer fiziksel mağaza gibi düşünmelidirler. Siteye gelen ziyaretçilerin aradıklarını kolaylıkla bulmalarını sağlamalıdırlar. Ürün açıklamaları, ürünün fiyatı, kargo ücreti, ödeme bilgileri açık bir şekilde gösterilmelidir. 

Kullanıcı dostu ve kolay navigasyonlu bir site tasarımı ile ziyaretçilerin karşısına hem mobilde hem bilgisayar ortamında çıkılmalıdır. Sepette satın alma işlemlerinin gerçekleşebilmesi için kolay ve güvenli bir ödeme sistemi sunulmalıdır. Şeffaf ve adımların olabildiğince az, güvenli ödeme seçenekleri ile kullanıcıların karşısına çıkılmalıdır.

Sosyal Varlığı Güçlendirme Acemiliği

Takipçiler ile etkileşim içinde olmak, yeni müşterilere ulaşabilmek ya da marka bilinirliği oluşturmak konularında sosyal medyanın büyük ölçüde payı vardır. Ücretsiz şekilde tanıtım yapılabilecek, hedef kitlenin yakalanabileceği bir platform olan sosyal medya; etkin kullanım konusunda e-ticaret girişimcilerinin gözünü korkutabilir. Evet, yeni bir oluşumu sosyal medya platformlarında var etmek kolay değildir ama imkânsız da değildir. 

Çözümü Nedir?

Öncelikli olarak Instagram, Facebook, YouTube, Twitter, LinkedIn gibi çok sık kullanılan mecralarda mutlaka yer alınmalıdır. Sosyal ağ bağlantıları e-ticaret sitesine eklenmelidir. Sosyal ağlardaki takipçileri artırmak adına e-ticaret sitesinden alışverişe teşvik eden çalışmalara yönelinmelidir. Ürün tanıtımları, ürüne ait fiyat bilgileri, kampanya ve fırsat duyuruları, ödeme ve kargo bilgileri sosyal medyada anlatılabilir.

Doğru Reklam Yönetimi Endişesi

Doğru Reklam

E-ticaret sitesi açıldıktan sonra sıradaki en önemli aşama pazarlama çalışmalarıdır. Markaların pazarlama stratejilerinin en öncelikli ve önemli aracı da reklamları doğru yönetmektir. Reklamları doğru yönetme kaygısı e-ticaret girişimcilerini endişeye sürükleyebilir.

Çözümü Nedir?

E-ticaret sitesini tanıtmak ve de satış yapabilmek adına hedef kitleye görünür olmak, onların karşısına çıkıyor olmak gerekir. Bundan dolayı da reklam çalışmaları, e-ticaret çözümlerinde olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam çalışmaları için profesyonel destekler alınabileceği gibi farklı pazarlama taktikleri ile de e-ticaret girişimcileri reklam yönetimlerini sağlayabilirler.