Blog

E-ticaret Sitenizi Başarıya Ulaştıracak Tasarım Fikirleri 

E-ticarette başarılı olmanın birçok yöntemi var. Başarıya giden yolda ilk ve en önemli adıms, kullanıcıyı etkileyecek bir web sitesi veya sayfa tasarımınızın olması. E-ticarette sizi başarıya taşıyacak tasarım unsurları neler? E-ticaret trendlerinde neler öne çıkıyor? Tüketiciler e-ticaret sitelerinde en çok nelere dikkat ediyorlar? Bu soruları doğru çözümleyenler e-ticarette başarıyı yakalayabilir! 

Sanatsal yaratıcılığı, sanatta ve yaşamda güzel ve güzellik kavramlarını araştıran, sorgulayan bilim dalı olan estetik günümüzde her açıdan oldukça değerli. Özellikle satın aldığımız ürünlerde estetik detaylara hemen hemen hepimiz çok önem veriyoruz. Peki, sadece satın aldığımız ürünlerde mi estetik arıyoruz? Elbette hayır, o ürünü satın alacağımız mekanda da estetik arıyoruz. Üstelik bu mekan sanal bir mekan olsa bile... Hatta sanal mekanlarda yani e-ticaret siteleri, markaların web siteleri veya ürün sayfalarında estetik olmayan tasarımlardan kaçınıyoruz. 
 
Bilindiği gibi arama motorlarının belli kriterleri var ve bu kriterler belirlenirken kullanıcı deneyimleri esas alınıyor. Özellikle de kullanıcıların web sitesine neden geldiği, o sitede ne aradığı ve ne kadar kaldığı konularında arama motorlarının kriterlerine uyum sağlamakta fayda var. Yapılan araştırmalar, e-ticaret sitelerini ziyaret edenlerin sadık müşteriler olduğunu ortaya koyuyor. Sadık müşterilerin oluşabilmesi için de sözünü ettiğimiz “kriterler”i dikkate almak gerekiyor. 

E-ticaret sitesinin tasarımı neden önemli?

Bir e-ticaret sitesinin tasarımı, müşteri memnuniyeti adına oldukça önemli. İngiltere’de 1000 internet kullanıcısıyla yapılan bir araştırmada, e-ticaret siteleri test edildi. Sonuç olarak müşterileri internet sitelerinden uzaklaştıran nedenler ortaya kondu. Bu sonuçlara göre, sitede karmaşık bir menü sistemi olmamalı, ürün önerileri güçlü olmalı, siteden alışveriş yapmak için üye olmak zorunlu tutulmamalı, satın alınan ürünlerin teslim tarihi net olarak belirtilmeli. 

Tüm bunlarla beraber sitenin açılma hızı da müşteriler için önemli. Müşterilerin beklemeye tahammülü yok. Geç açılan siteler potansiyel müşterileri e-ticaret sitenizden uzaklaştırıyor. 
Aynı zamanda sitenin görsel tasarımında da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Her şeyden önce etkileyici bir görsellik şart! Komplike tasarımlardan daima kaçınmalısınız ki kullanıcılar sitenizde rahat bir şekilde gezinebilsinler. Satışa sunulan ürünlerin görselleri de yine kaliteli ve estetik olmalı. Müşteriler ürünleri farklı açılarla ve kullanım şekilleriyle görebilmeli. Ürün acıkmaları müşterilerin sorabilecekleri soruları net ifadelerle yanıtlamalı. 

Web sitesinde kullanıcı deneyimi nasıl iyileştirilir?

Web sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bazı ip uçlarımız şöyle: 
Tıklanabilir unsurları, linkleri öne çıkarın.
Üç boyutlu tasarıma önem verin, canlı ve parlak renkleri mutlaka kullanın. 
İçerikleriniz öncelik sıralamasına göre düzenlenmeli. Buna görsel hiyerarşi diyoruz. Böylece müşterileri mağazanızdaki en önemli ürünlerle karşı karşıya getirebilirsiniz. 
Arama motoru uyumlu bir web siteniz olmalı. Yani içerikleriniz özgün ve müşterilerin kullandığı anahtar kelimelere göre hazırlanmalı. Buna SEO diyoruz. İçeriklerinizin çok uzun olmamasına da dikkat etmelisiniz. Günümüzde pek çoğumuzun uzun uzun içerikleri okumaya vakti olmuyor. Müşteriler, sorularının yanıtlarını kısa ve net olarak almayı tercih ediyorlar. 
Web siteniz mobil uyumlu olmalı.  Unutmayın, sanal mağazanız her cihaza kolaylıkla uyum sağlamalı. Özellikle sadık müşterileriniz için bu önemli bir özellik. 
Son olarak, söz konusu e-ticaret web sitesiyse “basit” her zaman en iyisidir. Gereksiz unsurlar sayfanızı ucuz gösterebilir.