Blog

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Güncel Haberler 

Pandemi sürecinde öne çıkan iş modellerinin başında e-ticaret geliyor. Vaktini evinde geçiren, uzaktan çalışan pek çok kişi bu süreci fırsata çevirmenin yolu olarak kendi e-ticaret sitesini kurmayı seçti. Ancak e-ticaret sitesi doğru şekilde kurulmazsa ve bu alandaki güncel gelişmeler yakından takip edilmezse bazı problemleri bertaraf etmek zorlaşabilir. E-ticaret sitesi kurmak için güncel haberler neler, e-ticaret sitesi kurmanın adımları nelerdir sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Pandemi döneminde e-ticaret faaliyetleri oldukça yaygınlaştı. Ancak bazı şikayetler de ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı, özellikle online alışveriş sitelerinin komisyon oranları ile ilgili çok fazla eleştiri ve şikayet aldıklarını açıkladı. Konuyla ilgili çalışma içinde olan Bakanlıktan yakın zamanda e-ticaret platformlarına yönelik yeni kararlar ve yeni uygulamalar ortaya çıkabilir. Bakanlık, e-ticaret alanında yeni oyuncuların piyasaya girmesine imkan tanıyacak bir ekosistemin oluşmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. 

Online Mağaza İle İş Bitmiyor

E-ticaret yalnızca bir online mağaza kurup, o mağaza üzerinden satış gerçekleştirmekle sınırlı bir alan değil. Her geçen gün daha fazla gelişen bu sektörde başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. İşte başarılı bir e-ticaret faaliyeti yürütmek için dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar: 

  • E-ticaret sitenizi en doğru adımlarla kurgulayın. 
  • Sitenizde SEO uyumlu içerikler oluşturun.
  • E-ticaret sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olması ve mobil uygulamasının olması gerekiyor.
  • Aksi halde diğer e-ticaret platformlarıyla rekabet etmeniz zorlaşabilir. 
  • Dönemsel kampanyalar düzenleyin. Kullanıcı deneyimi geliştirin. 

İnternetten Satış Nasıl Yapılır?

Pomelostok işinize ve hedef kitlenize en uygun e-ticaret sitenizi kurmanızda size yardımcı oluyor. Pomelostok desteğiyle çok kısa sürede online satışlarınıza başlayabilir ve beklentinizin ötesinde başarı yakalayabilirsiniz. E-ticaret uzmanları danışmanlığıyla hazırlayacağınız e-ticaret siteniz hakkında ve bu alandaki tüm faaliyetlerle ilgili bilgi ve deneyim sahip olmanız artık çok kolay. Peki, süreci nasıl başlatabilirsiniz? 

Öncelikle e-ticaret yapacağınız alanı ve sektörü belirlemeniz gerekiyor. Bu ilk adım çok önemli. Bunun ardından satışını gerçekleştireceğiniz ürün ve hizmet gruplarını seçmelisiniz. E-ticaret alt yapınız sitenizin tasarımını oluştururken oldukça önemlidir. Site tasarımınız hedef kitlenize uygun olmalı ve ziyaretçiyi sitede daha uzun tutacak kriterlerle oluşturulmalıdır. E-ticaret sitenizde ürünlerinizi ziyaretçileri cezbedici şekilde göstermelisiniz. Bunun için doğru ve etkili görsellerle beraber, doğru anahtar kelimeler kullanılarak oluşturulmuş SEO uyumlu içerikler kullanmalısınız. Markanızı yaratmayı da unutmamalısınız. Tüm bunları yapınca da iş bitmiyor. Sürecin daha ödeme seçenekleri, kargo ve lojistik hizmetleri aşaması var. E-ticaret faaliyetlerinde müşterilerin en çok bu konular üzerinden şikayette bulunduğunu göz ardı etmemekte fayda var. Bu nedenle müşterilere onları memnun edecek her türlü ödeme seçeneğini, taksit imkanlarını sunmalısınız. Kargo ve lojistik hizmetlerinde de hem seçenekli ilerlemeli he de taahhüt edilen sürede ürün ve hizmeti teslim etmelisiniz.

E-Ticaret Tüyoları 

  • Satışlarınızı sektörde lider olan profesyonel e-ticaret uygulamaları paketiyle yapın. Böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz. 
  • E-Ticaret platformunuzu güçlendirin. Facebook veya eBay gibi kanallardan satış yapın.
  • Tüm e-ticaret faaliyetlerinizi tek bir kontrol panelinden yönetin.
  • Gelişmiş ödeme çözümleri sunmayı ihmal etmeyin. Müşterinin kişisel bilgilerini güvence altına alın.