Blog

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Güncel Haberler 

Ticaret Bakanlığı 2021 yılına ait e-ticaret verilerini açıkladı. Bu verilere göre pandemiyle geçen son 2 yılda 415 bin 890 yeni e-ticaret işletmesi açıldı. Öne çıkan iş modellerinin başında gelen e-ticaret markasını büyütmek isteyenlerin giderek daha fazla rağbet gösterdiği bir alan. İşte e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için güncel haberler!

Ticaret Bakanlığınca açıklanan 2021 yılı e-ticaret verileri gösteriyor ki geçtiğimiz iki yıl boyunca işini e-ticaret kanalıyla büyütmek isteyenlerin sayısı oldukça arttı. Yeni girişimlerin pek çoğu için de yine e-ticaret tercih ediliyor. Paylaşılan bilgilere göre e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 88 artarak 484 bin 347 oldu. Pandemiden önce, 2019 sonunda Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret işletme sayısı sadece 65 bin 457’ydi. İki yılda işletme sayısının yedi kat arttığı, 415 bin 819 yeni işletmenin e-ticaret ekosistemine dahil olduğu belirlendi.

Pandemi döneminde e-ticaret faaliyetleri oldukça yaygınlaşmış olsa da bazı şikayetler de var. Bakanlık özellikle online pazaryerlerinin komisyon oranları bakımından çok fazla eleştiri ve şikayet aldıklarını açıkladı. Konuyla ilgili çalışma içinde olan Bakanlıktan yakın zamanda e-ticaret platformlarına yönelik yeni kararlar ve yeni uygulamalar ortaya çıkabilir. E-ticaret alanında yeni oyuncuların piyasaya girmesine imkan tanıyacak bir ekosistemin oluşmasına yönelik çalışmalar da Ticaret Bakanlığının gündem maddeleri arasında yer alıyor. 

Mesele online mağaza açmak değil 

E-ticaret denildiğinde akla yalnızca bir online mağaza kurmak ve o mağaza üzerinden satış gerçekleştirmek gelmemeli. Giderek gelişen ve oyuncu sayısı artan bu alanda başarılı olabilmek için bazı kriterlere özen göstermek gerekiyor. Başarılı bir e-ticaret oyuncusu olmak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında e-ticaret sitesinin kıstaslara uygun şekilde kurgulanması geliyor. Bunu yaparken SEO uyumlu içerikler oluşturmak son derece önemli. Aynı zamanda kurulan e-ticaret sitesinin mobil cihazlarla da uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Dönemsel kampanyalar düzenlenerek kullanıcı deneyimi geliştirilmesi de başarıya giden yolda ayrıca önem kazanıyor. 

E-ticarette İstanbul birinci 

Ticaret Bakanlığının 2021 e-ticaret verileri bakımından paylaştığı bilgiler şunları gösteriyor: 
E-ticaret işletmelerinin 194 bin 446’sı İstanbul’da faaliyet gösteriyor. 
Ankara’da 39 bin 328, İzmir’de 32 bin 716, Bursa’da 21 bin 124, Antalya’da 16 bin 123, Konya’da 11 bin 389. Kocaeli’nde 10 bin 372, Kayseri’de 9 bin 700, Adana’da 8 bin 441, Denizli’de 7 bin 133 e-ticaret işletmesi bulunuyor.
İstanbul tek başına e-ticaret işletmelerinin yüzde 40’ını, bir başka hesaplamayla da Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya dışındaki 76 ilin toplamı kadar işletmeyi barındırıyor.
Ticaret Bakanlığı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) verilerine göre, Türkiye’nin e-ticaret hacmi de geçen yıl yüzde 69’luk artışla 381,5 milyar TL oldu.
18-70 yaş aralığındakilerin, kişi başına düşen e-ticaret harcaması 2020 yılında 2 bin 808 TL iken, geçen yıl 4 bin 749 TL’ye yükseldi.
İnternetten en fazla alışverişi İstanbul’da yaşayanlar yapıyor. İstanbul’da yaşayanların internetten yaptıkları alışverişler karşılığı ceplerinden çıkan para kişi başı 6 bin 324 TL.
İstanbul’u, kişi başına 3 bin 795 TL harcayan Ankara ile 3 bin 400 TL harcayan İzmir izledi.
Kocaeli kişi başına yapılan 3 bin 141 TL sanal alışverişle üç büyük ili takip ederken, Antalya’da kişi başı e-ticaret harcaması 3 bin 117 TL, Bursa’da ise 2 bin 925 TL olarak gerçekleşti.

İnternetten Satış Yapmak 

Siz de internetten satış yapmak ve işinizi e-ticaret üzerinden yürütmek istiyorsanız ilk olarak alanı ve sektörü belirlemelisiniz. Daha sonra satışını gerçekleştireceğiniz ürün ve hizmet gruplarını belirlemeli ve site tasarımınızı hedef kitlenize uygun ve ziyaretçilerinizi sitede daha uzun tutacak kriterlerle oluşturulmalısınız. Doğru ve etkili görsellerle beraber, SEO uyumlu içerikler kullanmalısınız. Son olarak, e-ticarette en önemli aşamaların kargo ve lojistik hizmetleri olduğunu da hatırlatalım. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlamanın en direkt yolu bu aşamalarda kusursuz hizmet vermektir.  Aynı zamanda müşterilere her türlü ödeme seçeneğini, taksit imkanlarını da sunmalısınız.