Blog

E-ticarette ürünlerin yorumları, sosyal kanıt değeri taşıdığından dolayı tüketicilerin ürüne olan yaklaşımları ile satışları direkt olarak etkiler. Farklı kullanıcıların da ürünler ile ilgili yorumları siteyi ziyaret eden ve ürüne dair araştırma yapan kullanıcıların görüşleriyle satın almadaki kararlarını önemli olarak etkiler. Bu içeriğimizde bu ürün yorumlarının nasıl yönetilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Site Üzerinde Yorum Yapmak Kolaylaştırılmalıdır

Yorum yönetiminin verimli yapılabilmesi için önce kullanıcının kolaylıkla site içindeki ürün sayfalarına yorum yapabiliyor olmaları gerekir. Bunun için ürün sayfalarında kullanıcı yorumu eklenebilecek formlar eklenmeli ve gerekli alanlar optimize edilmelidir. Böylelikle müşterilerin ürün sayfalarında yorum yapmaları kolay hâle getirilir.

Müşterilerden Yorum Yapmaları İstenmelidir

Kullanıcı yorumlarının artırılması için siteden alışveriş yapan tüketicilere alışverişi yaptıkları tarihten bir hafta sonrasında e-posta ile ulaşıp satın aldığı ürün hakkında bir yorum yapmaları istenebilir. Kullanıcıları yorum yapmaya teşvik etmek adına yapılan yorumlara karşılık sıradaki alışverişlerinde kullanıcılara kullanacakları kupon kodları gönderilebilir.

Yorumları Kontrol Edecek Kişi ya da Kişiler Belirlenmelidir

Ürünlere gelen yorumları kontrol etme işlemi ve bu kontrol yönetimini kimin yapacağı belirlenmelidir. Böylece sadece bir kişi veya kişilere bu görev atandığında kullanıcılardan gelen yorumların onaylanması, bu yorumların takibi ve bu yorumların yanıtlanması işleri de belirlenmiş olur. Kullanıcıların yapmış oldukları yorumlara yanıt verip teşekkür etmek müşteriler ile olan iletişimi güçlü hâle getirecektir. Kullanıcıların yorumlarını düzenleyip bunları takip etmek adına belli kişi ya da kişiler görevlendirildiğinde işin takibi yapılarak ürünlerin yorum sayılarını artırmak için de stratejiler oluşturmak sağlanabilir.

Müşterilere Şeffaf Olunmalıdır

Yorumları yanıtlarken şeffaf bir yaklaşımda bulunmak son derece önemlidir. Net, açık ve iletişim odaklı bir yaklaşım sergilemek kullanıcıların marka ile daha iyi bir iletişim kurmalarını sağlayacaktır. Ürün ile ilgili sorunlara hızlı çözüm yaratılacağını ve bu sebeple de marka ile iletişim kurulabileceğini bilirler. Şeffaf bir yaklaşımla tüketicileri kazanmak ve böylece sadık müşteriler biriktirmek için şans artırılmış olacaktır.

Olumsuz Yorumlara da Cevap Verilmelidir

Ürünlere gelen yorumların yalnızca olumlu yorumlardan oluşması beklenmemelidir. Bu nedenle de yorum yönetimi 

Sahte Yorumlar İçin Önlem Alınmalıdır

Yorum sayılarını artırmak adına sahte yorumlara yönelmek doğru bir hamle değildir. Tüketiciler kolayca sahte yorumları anlarlar ve bununla beraber yapılan sahte yorumlara izin vermek markanın imajını zedelemekle beraber güven duygusuna da zarar verir. Bu nedenle yorum yönetimi yapılırken sahte yorumları incelemeye almak ve engellemek gerekir. Sahte yorumlar site ziyaretçilerinden ya da müşterilerden gelebilir. Ürünü ya da markayı kötülemeye yönelik olan yorumların gelmesi de muhtemel olduğundan dolayı yapılan yorumlar içinde kullanıcıların gerçekten söz konusu markanın müşterileri olup olmadıkları sorgulanmalıdır. Ortada ciddi bir problem varsa müşteri ile hızlıca iletişime geçilmelidir. Sorun çözülmeye çalışılmalıdır.

E-ticaret sitelerinde kullanıcı yorumlarını bulundurmak önemlidir çünkü sosyal kanıt niteliği taşımaktadır. Bu, siteye duyulan güveni artıracaktır. Bununla birlikte kullanıcıların satın alma aşamasındaki kararlarını da olumlu yönde etkiler. Ürün sayfasına yorum geldiğinde sayfa güncellenir ve sayfaya gelmiş olan yorum sayısı ne kadar çok olursa SEO çalışmasına da o denli katkı sağlar.

Ürüne gelen yorum olumsuz olduğunda yorum silinmemelidir. Hızlıca müşteriye ulaşılmalı ve sorun hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Yanıt olumsuz yorumun altına cevap olarak da yazılabilir. Tartışmadan kaçınılmalıdır. Müşterilere empati kurulmalıdır. 

Ürüne gelen yorumların sayısını artırmak için de ürün sayfalarında yer alacak yorum formlarının kolay erişilen bir yerde olması sağlanmalıdır. Müşterileri yorum yapmaya teşvik etmek amaçlı indirim kodları ve promosyonlar sunulabilir.