Blog

E-Ticaret Web Siteniz İçin En İyi Satış Web Sayfası Şablonlarını Nasıl Seçmelisiniz? 

E-ticaret web sitesi kurarken doğru bir şablon seçmek, en az doğru ürünü doğru müşteri ile buluşturmak kadar önemlidir. Sanal mağazanızı oluştururken birçok detaya dikkat etmelisiniz. İnternette binlerce web sitesi şablonuna ücretli ve ücretsiz seçenekleri ile ulaşmak mümkün. Web siteniz için en iyi şablonu seçmek isterken, hem aklınız kolaylıkla karışabilir hem de işler karmaşık hale gelebilir. e-ticaret web sitesi şablonu seçmenize yardımcı olacak kılavuz yazımızda! Popüler sitelerde kullanılan şablonları nasıl incelemeliyim, sanal mağazada fotoğraf kullanımı nasıl olmalı, web sitesi şablonu nasıl seçilir, ücretsiz web sitesi şablonu sitelerinde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir sorularına yanıt verdik.

Popüler Siteleri İnceleyin

Satışını yapacağınız ürün gamına ve müşteri popülasyonunuza uygun bir şablon seçmeden önce, sizinle aynı ürünleri satan web sitelerini ziyaret edin. Amazon, Apple, Ikea ya da Trendyol… Ziyaretçisi en yüksek olan sayfaları inceleyin. Açılış sayfası, ürün sayfaları, yönlendirme sayfaları ve ödeme sayfalarını bir kullanıcı olarak gözlemleyin. Fotoğraf ve metin kullanımının yanı sıra renklere ve fontlara da dikkat edin.

Web sitenizde sosyal medya yönlendirmelerine, Google haritalara, blog’lara, müşteri temsilcisi soru cevap alanına, satışta özel bir sanal cüzdana yer verebilirsiniz. Kullanıcılar özel hissettikleri sayfalarda her zaman daha uzun süre geçirirler. Müşteriye özel hissettiren mağazadan satış yapma ihtimali her zaman daha yüksektir. Kullanıcıların alışverişlerinde en çok dikkat ettiği nokta, puanlama ve yorumlardır. Şablon seçiminizde ürün hakkında yorumlar ve puanlama alanlarına da yer verebilirsiniz.

Eğer bir ürün değil de hizmet satışı yapıyorsanız, hizmetleriniz hakkında detaylı ve etkileyici yazılar yazmalısınız. Bunun için de seçeceğiniz web sitesi şablonu üzerinde yazı alanlarının ön planda olması gerekir. Fotoğraf ve videolarla desteklenebilen yazıların bulunduğu bir şablon hizmetinizi çok daha iyi ifade etmenizi sağlayacaktır.

Fotoğraf Yerleşimine Dikkat

Koyacağınız fotoğrafların kalitesi ve çekim planının önemi kadar, ürünlerin sayfada doğru şekilde nasıl yerleştirildiğinin de önem taşıdığını unutmayın. Ana sayfanızı hayal edin; Apple gibi markanız mı öne çıkmalı? Yoksa Amazon gibi ürünlerin fiyatları ve puanlaması mı? Trendyol gibi kampanya ve indirimleri mi vurgulamak istiyorsunuz? Yoksa Ikea gibi ürünlerinizi mi? Bu şekilde bir karşılaştırma yapmanız şablon seçiminde size yol gösterecek. Kullanıcı aradığı ürüne ulaştığında, ürününün yanında farklı satış unsurlarını etkileyici bir fotoğrafla sunduğunuz bir şablon seçmeniz satışlarınızı da direkt etkileyecektir.

Şablonu Nasıl Seçmeliyim?

E-ticaret mağazanızın şablonuna karar vermek sürecin en uzun ve zorlu aşamalarındandır. Şablona karar vermeden önce yukarıda bahsettiğimiz detayları planlamanız, seçim sürecinde size çok yardımcı olacaktır. Bir mağazaya adım attığınızda ilk olarak neler dikkatinizi çeker, bunu düşünün. İndirim yazan fiyatlar mı? Renklerine göre dizilmiş kıyafetler mi? Kapıdan girdiğinizde sizi karşılayan en son model bir akıllı telefon mu? “Bunu almışken şunu da alabilirsiniz.” diyen kombinler mi? Bu soruların cevapları şablonunuzu belirlemenizdeki ilk adımlarını oluşturacak. Şablonunuzu seçerken web ve mobil görünümünü ayrı ayrı incelemeyi unutmayın. Ücretli ve ücretsiz hazır şablonlar sunan birçok web sitesi bulunuyor. Ayrıca bazı siteler kendi şablonunuzu da oluşturup geliştirmenize izin veriyor.

Ücretsiz Gerçekten Ücretsiz Mi? 

İnternette birçok ücretli ve ücretsiz web sitesi şablonuna ulaşmak mümkün… Ancak uzun uğraşlarla hazırlanan şablonları ücretsiz sunan siteler konusunda dikkatli olmalısınız. Sanal mağazanız için ve güvenli bir web sitesi oluşturmak için sık tercih edilen tamamen ücretsiz ya da ücretli şablon tasarımı sayfalarından destek alabilirsiniz.

Ücretsiz siteler şablonu size deneme sürecinde ücretsiz sunup ardından ücretli hale çevirebilir. Bu süreçte siz ücretli şablon alanlarının gerçekten işinize yarayıp yaramayacağını tespit edebilirsiniz. Ancak 14 gün ücretsiz şablon kullanımı şartı ile deneme sürecinde kredi kartı bilgilerinizi alan kötü niyetli kişilerin kartınızı kopyalayabileceği unutmayın.