Blog

e-ticaret-nedir

E-ticaret artık hayatımızın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. İnternet kullanımının artması ve yoğun rutin yaşam derken artık herkes ihtiyaçlarını internet üzerinden satın almayı tercih ediyor. Bu da e-ticaret sitelerinin artmasına neden oluyor. Her geçen gün yeni girişimciler e-ticaret serüvenine atılarak başarıyı hedefliyor. Reel mağazalar, markalar, işletmeler internet üzerinden de satış yaparak kazanmak ve çağa ayak uydurmak için çeşitli e-ticaret sitelerini hayata geçiriyor Aslına bu noktada sadece internet alışverişi için açılan siteler olarak düşünmek tamamen yanlış olacaktır. E-ticaretin sosyal hayata etkileri ve ekonomiye etkileri de bir hayli fazladır. Etraflıca analiz edince bu etkilerin hem olumsuz hem de olumlu yönlerinin olduğunu görmek mümkündür. Peki, e-ticaretin sosyal hayata etkileri tam olarak nedir? E-ticaret faydalı mıdır? E-ticarette başarılı olmanın sırları nelerdir? Herkes tarafından merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını hazırladık. Bu soruların yanıtların arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz, işte tüm detaylar…

Zamandan Tasarruf Etmeyi Sağlar!

E-ticaret için belki de söylenebilecek en olumlu etki kesinlikle zamandan tasarruftur. İnternet kullanımı ve internet alışverişleri bu denli yaygın değilken, insanlar yoğun ve tempolu iş-sosyal yaşamından zaman ayırarak alışveriş için mağaza mağaza gezmek zorunda kalıyordu. Ancak internet alışveriş sitelerinin artış göstermesi bu ihtiyacı minimum seviyeye indirerek tek tıkla alışveriş yapma fırsatı sunduğu için zamandan da tasarruf etmeyi sağlıyor. Örneğin hafta sonu için acil bir planınız var ve bütün hafta yoğun bir şekilde çalışıyorsunuz. İhtiyacınız olan her şeyi çalışırken bile tek tıkla seçerek, beğenerek kolayca satın alıp zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Uygun Fiyatlarla Alışveriş Yapma Fırsatı Sunar!

uygun-fiyat-alışveriş

E-ticaretin sosyal hayata etkileri
kapsamında değinmek istediğimiz bir diğer husus ise uygun fiyat avantajlarıdır. E-ticaret siteleri arasında ciddi bir rekabet vardır. Çünkü aynı sektöre hizmet veren sayısız yerli yabancı e-ticaret sitesi bulunuyor. Site sahipleri tüketicilerin ilgi odağı olmak adına çok çekişmeli inanılmaz indirimler uyguluyor. Bu da normalde bir mağazadan alacağınız ürünün neredeyse yarı fiyatına aynı ürünü internetten sipariş etmenizi destekliyor. Sadece giyim ve tekstil ürünleri için değil ihtiyaç duyulan diğer tüm ürün seçenekleri için uygun fiyat seçenekleri ve avantajları mevcuttur.

Yeni Fikirlere Işık Tutar!

E-ticaret alışverişleri aynı zamanda yeni insanlarla tanışmanıza ve fikir alışverişinde bulunmanıza da destek olur. Tercih ettiğiniz online mağazadan satın almak istediğiniz bir ürün hakkında ayrıntılı bilgi almak için daha önce o ürünü satın alan bir tüketici ile iletişime geçerek fikrini ve kullanım deneyimini alarak karar verebilirsiniz. E-ticaret alışverişleri her ne kadar soğuk satış olarak tanımlansa da aslında farklı tüketiciler ile ve online mağaza sahipleri ile olan iletişim bu algıyı yıkıyor.

Ekstra Masraflar Olmadan Kârlılık Oranının Artmasını Sağlar!

Bir de e-ticaretin sosyal hayata etkileri konusunu site sahipleri tarafından da değerlendirmek gerekiyor. Normalde bir reel mağaza açarak ticaret yapmak isteyen girişimcinin çeşitli ve ağır masrafları olur. Kira, hava parası, tabela parası, ağır vergiler, ekstra personel ödemeleri, sigorta vb. sayısız masrafı bulunur. Nitekim e-ticaret sitelerinde durum bu şekilde değildir. Yani e-ticareti tercih eden bir girişimci reel ticaret yapan birine nazaran daha karlı satışlar yapabilir. Çünkü karını giderleriyle paylaşma zorunluluğu en az seviyeye inmiş olur.

7-24 Açık Mağaza Usulü Çalışır!

Normal şartlarda gecenin bir yarısı istediğiniz, ihtiyacınız olan bir şeyi satın alabileceğiniz açık mağaza bulamanız neredeyse imkânsızdır. Ancak e-ticaret bu noktada 7-24 hizmet verir. İsterseniz pijamalarınızla bile gecenin bir yarısı dilediğiniz her şeyi sipariş verebilirsiniz. Uzun süre hazırlanıp dışarı çıkma yükünden kurtulmuş olup aynı zamanda ihtiyacınız olan ürünleri de kolayca satın almış olursunuz.

İhtiyaçları Her Dakika Bulmayı Sağlar!

E-ticarette alternatifleriniz bitmez! Normal bir mağazada aradığınız ürün tükendiği için bir daha o ürünü bulamama ya da stokun güncellenmesini beklemeniz gerekebilir. İşte tam da bu noktada e-ticaret farkını ortaya koyuyor. E-ticarette stoklar asla bitmez demek hiç de yanlış olmayacaktır! Çünkü rekabet ortamında sayısız e-mağaza bulunuyor. Her mağaza benzer trend ürünleri satışa sunuyor. Aradığınız ürün birinde tükenmişse diğerinde bulma olasılığınız neredeyse yüzde yüzdür! Ayrıca aradığınız ürünü reel mağazalarda arayıp da aman kaybetmenizi de engeller. Sadece telefon, bilgisayar üzerinden dakikalar içerisinde aradığınız ürüne ulaşmanızı sağlar.

Sermayeniz Olmasada İş Kurmanızı Sağlar!

sermaye-iş-sahibi-olmak

E-ticaretin en güzel etkilerinden biri de aslında hiç parası, sermayesi olmayan bir girişimciye bile kazanç kapısı aralamasıdır. Bildiğiniz üzere artık stoksuz e-ticaret hayata geçirildi. Stoksuz e-ticaret demek satacağınız ürünleri depolamadan, önceden satın almadan sipariş geldiği dakika satın almanız anlamına geliyor. Yani müşteriniz sitenizdeki ürünü sipariş ediyor, ödemesini yapıyor ve siz de o ödemeyle ürünü hemen tedarik ederek müşterinize yollama fırsatı buluyorsunuz. 

Herkese Eşitlik Sağlıyor!

E-ticarette herkes eşit haklara sahip! E-ticaretin sosyal hayata etkileri için verilebilecek en güzel husus eşitlik noktasıdır. Hem girişimciler hem de tüketiciler her anlamda e-ticaret alanında tamamen eşit haklara ve koşullara sahiptir. Küreselleşmeye ve farklı gelir guruplarının da aynı düzeyde alışveriş yapmasına destek oluyor. Belki de en önemli sosyal etkisinin bu olduğunu söylemek tam da yerinde olacaktır!

Tüm bu sosyal etkilerinin yanı sıra e-ticaret girişimlerinin ekonomiye sağladığı katkıdan da söz etmemek olmaz. Ekonomik kalkınma, ekonomiye destek anlamında kilit noktalardan biri olan e-ticaret girişimleri için detaylara göz atmak da faydalı olacaktır;

 • Yeni pazarlar oluşmasını sağlar.
 • Düşük fiyat ve daha az giderler sayesinde sirkülasyon oluşturur.
 • Kolay alışveriş imkanı sağladığı için tüketiciye hitap ederek daha fazla satış olmasını sağlar.
 • Ekonominin işleyişindeki yoğunluğu doğrudan arttırır.
 • Tüm işlem süreçlerini daha da kısa hale getirir.
 • Uluslar arası ticareti kolay hale getirir.
 • İhraç fazlası ürünleri piyasada daha kolay satışa sunulmasını sağlar.
 • Güvenilir bir alt yapı sunduğu için tüketicinin daha kolay alışveriş yapmasını sağlar.
 • 7-24 açık olduğu için sürekli satış ve alışveriş sirkülasyonu oluşturur.
 • Globalleşmeye destek olur.
 • Yeni markalar ve dünya çapında tanınır işletmeler ortaya çıkarır.
 • Yurtdışındaki tüketicilere de hitap ettiği için, dışarıdan yapılan alışverişlerle ülke ekonomisine katkı sağlar.

Neden E-Ticaret Tercih Edilmelidir?

Tüketici ve girişimciler neden e-ticareti tercih etmeliyim diye sorabilir. Aslında yukarıda e-ticaretin sosyal hayata etkileri ve ekonomiye etkileri başlıklarıyla bunun yanıtını detaylı olarak aktardık. Yine de e-ticaretin hem tüketici hem de girişimciler açısından sağladığı faydaların bunlarla sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Geniş müşteri kitlesine ulaşmak, geniş ürün gamı, aradığınız her şeyi kolayca bulma ve satın alma, düşük maliyetler, düşük fiyatlar, sürekli açık online mağaza anlayışı, ekonomiye katkıları ve daha nice faydasını saymak mümkündür. Siz de yeni bir e-ticaret girişiminde bulunabilirsiniz. 

E-ticaret girişimlerindeki ilk ve en önemli adım kesinlikle site ve site alt yapısıdır. Başarılı ve profesyonel bir mark ahaline gelmek için doğru firmalardan e-ticaret yazılımları satın almak en doğrusu olacaktır. Pomelo Stok tüm girişimcilere işlerini daha kolay hale getirecek çeşitli e-ticaret yazılımları sunuyor. Hemen iletişime geçerek ayrıntılı bilgi talebinde bulunup hizmet alabilirsiniz.