Blog

E-Ticarette Daha Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

E-ticaret son birkaç yıldır rekabetin giderek yoğunlaştığı bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Tüketicilerin de bu alanı daha fazla keşfedip alışveriş için online pazaryerlerine ve e-ticaret sitelerine daha fazla yönelmeleri bu rekabeti elbette daha da kızıştırıyor. Firmaların başarılı olmaları için farklılaşmaları, hizmetlerini özelleştirmeleri hatta kişiye özel hizmetler sunmalar önemli. Peki, e-ticarette daha başarılı olmak için neler yapılmalı? 
Kullanıcı deneyimi iyileştirilmeli 
Eğer bir e-ticaret girişimcisiyseniz sitenizi ziyaret eden kişileri size ait olan o alanda daha fazla tutmanın yeni yollarını bulmalısınız. Bunun ana yolu da daha iyi bir kullanıcı deneyimi tasarlamaktır. Peki, daha iyi bir kullanıcı tasarımı ne demektir? Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin sitenizde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayan ve onların aradıkları ürünlere daha rahat bir şekilde ulaşmalarına imkan veren ara yüzler, pratik ve anlaşılır web siteleri olumlu kullanıcı deneyimi bir hayli önemli. Böylelikle siteniz daha fazla etkileşime girebilir. 

İlginizi çekebilir: E-Ticarete Yeni Atılan Genç Girişimciler İçin Öneriler

Site tasarımını önemseyin 

Sıkıcı, karışık ve dikkat dağıtan tasarımlardan kaçınmalısınız. Bu tarz web sitesi tasarımları site üzerindeki geri dönüşümlerin düşmesine neden olur. Sade, trendleri yakalayan ve kullanıcıların dikkatini dağıtmayan bir site tasarımınız olmalı. Karmaşık site tasarımları kullanıcıları o siteden ne yazık ki uzaklaştırır. 

Güven verici web sitesi çok önemli 

Müşterilerin güvenini kazanmak ticarette çok önemlidir. Ancak e-ticarette müşterilerin güvenini kazanmak kadar bu güveni sürekli kılmak çok daha zordur. İlk başta müşterinize web site tasarımınız ile güven verebilirsiniz. Site üzerinde güvenlikle ilgili unsurların eksik olmaması gerektiğinin altını çizelim. Özellikle SSL sertifika kullanımları ve site genelinin HTTPS’e geçirilerek, veri transferlerinin şifrelenmesi ve tarayıcı üzerinde sitenin güvenli olduğunun gösterilmesi ziyaretçileriniz için çok büyük önem taşıyor. 3D güvenlik seçeneklerini de bu unsurlara ekleyelim. 

Kaliteli içerik ve görseller kalpleri fethediyor

“İçerik kraldır” sözünü duydunuz mu? Hala da öyle denebilir. Kaliteli ve özgün içerikler görseller sunan şirketler müşteriler tarafından çok daha fazla tercih ediliyor. Ürünlerin kullanım alanlarını farklı konsept ve açılarla göstermeniz de ayrıca tercih edilirliği arttırıyor. Yine ürünleriniz için hazırladığınız açıklama metinlerinin farklı, özgün, dikkat çekici, çoğu zaman eğlenceli ve karmaşıklıktan uzak olarak tüketicinin aradığı bilgiyi açıklıkla sunan içerikler olmasına dikkat etmelisiniz. Sıradan ve kopya metinlerden kaçının. Bu tarz metinler Google üzerinde de sayfa değerinizin düşmenize neden olur. 

Mobil kullanıcı deneyimi 

Web sitenizin yanı sıra e-ticaret sitenizin mobil kullanıcı sayısının artması da başarıda sizi bir adım daha ileriye taşır. Özellikle sosyal medya reklamlarından sağlanan trafiğin büyük bölümü mobil odaklıdır. Bu da mobildeki kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi gerektiğini gösterir. 

Rakiplerinizi izleyin

Ticarette başarıyı taklit etmekle değil ama rakiplerinizi izleyip onları iyi analiz etmekle yakalayabilirsiniz. E-ticarette de durum bundan farklı değildir. Rakiplerinizi yakından tanımanız size başarı getirir. Rakip firmaların SEO, sosyal medya, reklam ve içerik stratejilerini mutlaka inceleyin. Bu sayede siz de yeni stratejiler geliştirin. Yeni stratejiler yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olacaktır. 

Kaliteden taviz vermeyin 

Müşterilerinizi sadık kılmak istiyorsanız gerek satın alma öncesinde gerek satın alma sonrasında onlara aradıkları kaliteli hizmeti sunmalısınız. Temas kurmak önemlidir. Yaşadıkları sorunlarda yapıcı yaklaşımlar sergilemek ve satış sonrası hizmet sunmak sizi daima tercih edilir kılar. Müşteri destek sistemlerinizin etkili olmaması memnuniyeti azaltır ve başarınıza olumsuz etkide bulunur. Unutmayın, sadık müşteriler için sadık bir e-ticaret girişimcisi olmakta her zaman fayda vardır.