Blog

e-ticarette-hizli-teslimat

Aynı gün içinde gönderi ile hızlı teslimat seçeneği günümüzde e-ticaret firmaları için ne yazık ki hâlâ bir standart hâline gelmedi ancak bu rekabet ortamında öne çıkmak isteyen firmaların kullanmaya başladıkları birtakım alternatifler var.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, tüketicilerin ürünü satın alma kararını etkileyen ve sepete ekledikleri ürünleri satın almak ile sepeti terk etmek eylemlerine etki eden en önemli faktör kargo oluyor. Tüketiciler, kargo süreleri uzadığında o ürünü almaktan vazgeçiyorlar ve hızlı gönderim seçeneğini sunan diğer firmaları tercih ediyorlar.

Hızlı teslimat seçeneği ile birlikte aynı gün içinde gönderim seçeneği de tüketiciler tarafından sık tercih edilir. Müşterilerin siparişlerini mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde teslim etmek ve kargo yönetimini yapmak, müşteri memnuniyetini artırırken sadık müşteri kitlesini de mutlu etmek adına oldukça önemli çalışmalardır.

Hızlı Teslimat İçin Neler Yapılabilir?

hizli-teslimat-nedir-nasil-saglanir

E-ticarette hızlı teslimat yapabilmek, günümüzde e-ticaretteki rekabet içerisinde öne çıkabilmek ve müşteri memnuniyetini artırabilmek için önemli bir paya sahiptir. Tüketicilerin aldıkları ürünlerin hızlıca hazırlanmasıyla beraber onlara ürünleri çok geç kalmadan yönlendirmek de oldukça önemlidir. Bu, müşteri sadakatinin artmasını sağlar. Ancak maalesef ki bu sadece e-ticaret firmalarını ilgilendiren bir durum değildir. Kargo firmaları bu sürece dahildir. Bu ikili çalışma sürecinde oluşabilecek gecikmelere rağmen yine de hızlı teslimat gerçekleştirebilmek için e-ticaret firmalarının yapabilecekleri çalışmalar vardır.

 • Siparişleri Hızlı Şekilde İşlemek: Hızlı bir teslimat sağlayabilmek için e-ticaret firmalarının yapabilecekleri arasındaki en önemli ipucu, siteye gelen siparişleri vakit kaybetmeden işlemektir. Siparişleri hazırlama hızını artırmak, gün içinde daha fazla gönderi çıkarılmasına yardımcı olacağı için hızlı teslimat seçeneklerini artırır.
   
 • Hızlı Gönderim Sağlayan Kargo Firmaları ile Çalışmak: Yapılabilecek diğer çalışmalardan birisi de hızlı teslimat seçeneği sunan kargo firmalarıyla çalışmaktır. Teslimat sürecinde Türkiye’nin her yerinde hızlıca teslimat gerçekleştirmek mümkün olmayabilir veya her firmada bu seçenek olmayabilir. Bundan dolayı kargo anlaşmaları yapılırken ortalama bir gönderi süresi öğrenilmeli ve hızlı teslimat sağlayabilen kargo firmalarıyla çalışmak tercih edilmelidir.
   
 • Depoyu Etkin Şekilde Düzenlemek: Hızlı teslimat sağlayabilmek için yukarıda bahsedildiği üzere siparişlerin hızlı olacak şekilde çıkartmak gerekir. Bundan dolayı da deponun verimliliğini artırmak ve raf düzenini stratejik bir şekilde hazırlamak gerekir. Depo yönetimi yapılırken raf düzenini sağlamanın yanında sipariş hazırlama alanlarını da belirlemek ve depo kullanım talimatlarını hazırlamak önemlidir. Böylece yeni personel girişi olduğunda belirlenmiş bu talimatlar aracılığı ile deponun yeni çalışanlar tarafından verimli kullanımı sağlanabilir.
   
 • Stok Adetlerini Artırmak: Müşterilere hızlı gönderim sağlayabilmek için firmaların stoklarında yeterli miktarda ürün olması gerekir. Bundan dolayı da öncelikle çok satmakta olan ve talep gören ürünlerde stok adetlerini artırmak önemlidir. Yeterli stok olmadığında stok yenileme süreci siparişe ekleneceğinden dolayı hızlı gönderim yapmak mümkün olmaz. 

Her bir ürünün özelinde bu stok adetlerini yüksek tutabilmek mümkün olmayabilir. Bundan  dolayı müşteri talepleri yakından takip edilerek hızlı tüketilen ürünler için bu çalışmalar yapılabilir. Stok adetlerini yüksek tutmanın yanında stok alt limitleri de çok satılan ürünlerde yüksek tutulabilir. Böylece stoklar tükenmeden daha hızlı şekilde ürün gruplarında stoklar yenilenebilir.

hizli-teslimat-icin-neler-yapilabilir

 • İyi Bir Personel Eğitimi: Firmaların depolarını düzenli tutmaları ve stok adetlerini artırmaları tek başına yeterli olmaz. Hızlı teslimat yapılabilmesi için personelin de verimli şekilde çalışması, siparişleri hızlıca hazırlayabilmesi gerekir. Bunun için depo yönetimi konusu ile sipariş hazırlama konusunda personellerin yeterli ve iyi bir eğitimle eğitilmesi gerekir. Personel alımı sirkülasyonunda uzun vadede rutin personel eğitimleri sağlamak gerekir. Depo işleyişi ve siparişin hazırlanması aşamaları hakkında sunulacak bir eğitim rehberi hazırlanmalıdır. Yeni çalışanlar için oryantasyonlar düzenlenebilir. Bu sayede uzun vadede olacak şekilde personellerin aynı eğitimi alabilmeleri sağlanabilir ve tüksek verimlilik ile devam edilebilir.
   
 • Hızlı Teslimat Seçeneklerinin Tanıtımını Yapmak: İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketicilerin mutsuz olmalarına sebep olan noktalardan birisi de kargoyu bekleme süreleridir. Bundan dolayı da tüketiciler hızlı gönderim seçeneği sunan firmaları daha çok tercih ederler. Firmalar tarafından hızlı gönderim seçeneklerinin tanıtımının yapılması da bu süreç içinde tüketicilerin firmaya ait hizmetler hakkında daha çok bilgi sahibi olmalarını sağlarken hızlı gönderim seçeneğini tercih eden tüketicileri de siteye çekecektir.