Blog

E Ticarette İş Modelleri

E-ticarette iş yapmak artık bir trend… İş faaliyetlerini yalnızca online mecra üzerinden yürütenler de var online pazaryerlerini işlerini geliştirmek ve daha fazla kitleye erişmek için kullananlar da. E-ticarette de belli iş modelleri var tabi. E-ticaret iş modelleri nedir? Hangi e-ticaret modeli sizin için en uygunu? İşte cevapları!

Alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan tüm online pazarları kapsayan e-ticaret bugünün iş dünyasında yükselen bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Ancak e-ticaret faaliyetine başlamadan önce hangi e-ticaret iş modelinin sizin işiniz için daha uygun olduğunuz bilmeniz, markalaşmak ve sürdürülebilirlik için önem taşıyor. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Online Ticarette Pazaryeri Entegrasyonlarının Önemi

B2B (Business to Business) 

Bu iş modelinde süreç ticaret işletmeden işletmeye gerçekleşiyor. Yani direkt olarak son kullanıcıya gerçekleştirilen bir satış söz konusu olmuyor. En ünlü B2B iş modeli uygulayıcısı ise Alibaba.com. 

B2C (Business to Consumer)

B2C  model, ticaretin işletmeden son tüketiciye gerçekleştiği e-ticaret modelidir. Bu modelde son tüketiciler online pazaryeri üzerinden çeşitli ürünleri satın alabiliyor. Türkiye’de ebebek.com bu model için son derece iyi bir örnek. 

C2C (Consumer to Consumer) 

Çağımızda iş modelleri oldukça çeşitlendi. Bunda internet teknolojilerinin payı oldukça fazla… İşte o iş modellerinden biri de C2C yani Consumer to Consumer iş modeli. Türkçesi tüketiciden tüketiciye olan bu e-ticaret iş modelinde ağırlıklı olarak ikinci el ürünlerin satışı gerçekleştiriliyor. Dünyada. eBay.com, Letgo, Amazon.com bu tarz iş modellerine iyi birer örnek oluşturuyor.  

C2G (Customer to Goverment) 

Tüketici ile devlet arası e-ticaret modeline C2G deniyor. Sağlık işlemleri, pasaport başvuruları, ehliyet, sosyal güvenlik primleri ile vergi ödemeleri uygulamalarını bu model içine alabiliriz. 

G2G (Government to Government) 

Devletler arası e-ticaret faaliyetlerini de göz ardı etmemek lazım. Devletten devlete iş modeline G2G deniyor. Devletler arası ürün ve hizmet sağlanan sistemlerin hepsi Goverment to Goverment iş modeli olarak anılıyor. 

B2E (Business to Enterprise)

E-ticarette kurum içi iş modeli de var. B2E de bu modelin kısaltması.  Şirket ile çalışan arasındaki e-ticaret modelini açılayan bu model, şirket içinde günlük olarak yapılması gereken her şeyin online iş ortamına aktarılmasını kapsıyor.

B2G (Business to Government) 

Ticaretin işletmeyle devlet arasında gerçekleştiği e-ticaret modeline ise B2G diyoruz. Yani Business to Goverment… Vergi ödemeleri ve devlet ihaleleri bu modele örnek olabilir. Modelde süreç şöyle işliyor: Devlet online olarak ihale açıyor ve bu ihaleyi işletmeler yine online olarak takip ediyor, ihaleye katılıyor, ihaleyi kazanan şirket devlete ürün veya hizmet satışı gerçekleştiriyor. 

M2M (Machine to Machine) 

Tahmin edebileceğiniz gibi bu e-ticaret iş modelinde süreç makineler arasında gerçekleşiyor. Geleceğin yaygın iş modellerinden biri olarak öngörülen M2M’ye örnek olarak buzdolabınızın azalan ürünleri tespit ederek sipariş vermesi gösterilebilir. 

Model kimilerine ürkütücü gelse de yapay zekanın zekamızın sınırlarını zorlayan uygulamalarıyla hem iş hayatımız hem de özel hayatımız oldukça değişeceğe benziyor. Bu değişime hazır olmayan ve yenilikleri yapısına entegre etmeyen işletmelerin ise yakın bir gelecekte dahi ayakta kalma şansı olmayabilir. İşte bu yüzden vakit kaybetmeden çağın yeni iş süreçlerini öğrenmek, e-ticaret iş modelleriyle de faaliyet yürütmek güncel ve kalıcı olmak isteyenler için artık bir zorunluluk!