Blog

e-ticarette-kalici-olmamin-yollari

E-ticaret son dönemde talep üzerine hız kazanan ve en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Eskiden sadece reel mazağalar varken ve insanlar ihtiyaçları için zaman harcayıp mağaza mağaza gezerken durum günümüzde bir hayli değişti. Bu değişikliğin sebebi olarak artan teknolojik yenilikler, internet kullanımının artış göstermesi gibi etkenleri sıralamak mümkündür. Talebin ne denli çok olduğunu ve internet üzerinden alışveriş yapmanın yaygınlık oranını anlamak için son birkaç yılda açılan e-ticaret sitelerini analiz etmek bile yeterli olacaktır. Evet, talep çok olduğu için her geçen gün birden fazla işletme ve marka da e-ticaret sitesi açarak ya da online büyük pazaryerlerinde yer alarak satış yapmaya devam ediyor.

 Peki, bunca rekabetin arasında en iyisi olmak ve kalıcılığı korumak mümkün müdür? Hangi yollar ile kalıcı ve bilinir bir e-ticaret markası haline gelebilirsiniz? Özellikle yeni girişimcilerin online mağazalar ve e-ticaret siteleri hakkında bu tarz soruları olduğunu görerek sizler için konuyu derinlemesine ele aldık. On başlıkta e-ticarette en iyisi olmanız için detayları aktardık. Merak ettiğiniz soruların ayrıntılı yanıtları içeriğimizin devamında, işte detaylar…

Domain Seçerken Çok Titiz Davranın!

E-ticaret sitesi açarken domain seçiminde oldukça titiz davranmanız gerekiyor. Çünkü alan adınız internet dünyasında ve arama motorlarından adeta kimliğinizi oluşturacak öneme sahiptir. Öyle bir alan adı seçmeniz gerekiyor ki hem kısa hem de akılda kalıcı olmalıdır. Böylece müşterilerinizin aklında kalarak markalaşmaya doğru daha hızlı adımlar ile ilerlemenizi sağlayacaktır. Sitenizin taklit olmaması için alan adı seçimi yaparken sizinle aynı ürünleri satan mevcut rakiplerinizi arama motorlarında aratın. Karşınıza çıkan ilk beş siteyi detaylı olarak inceleyin ve hangi anahtar kelimeleri tercih ettiklerine odaklanın. Bu SEO noktasında da siteniz için olumlu bir araştırma adımı olacaktır. Ayrıca güven veren uzantıları tercih ederek taklit bir isim seçmekten de uzak kalmaya dikkat edin.

Rakipleriniz Yaptıklarına Bakın ve Onlardan Farklı Olmaya Çalışın!

E-ticaret sitenizde sunacağınız ürün gurupları en çok satılan ürünler ise muhtemelen çok sayıda rakibiniz de olacaktır. Bu noktada çok akıllıca ve profesyonelce davranmanız gerekiyor. Rakip siteleri, ürünleri, uyguladıkları kampanyaları ve fiyatları iyice analiz edin. Herkesin ortalama aynı metotları uyguladığını göreceksiniz. Bu nedenle kendi markanızın onlarınkinden farklı olmasını sağlayacak yaratıcı fikirlere odaklanın ve uygulayın. Onca rakip içerisinde fark yaratmayı başarırsanız akılda kalan ve satış hedefi giderek daha da yükselen bir e-ticaret sitesi haline gelmenin püf noktasını yakalamış olacaksınız. Böylece müşterileriniz bu farklılık nedeni ile sizden alışveriş yapmayı tercihe derse kalıcı bir müşteri kitlesi de oluşturmuş olacaksınız.

Site Yapısı ve Tasarımı Kalıcı Olmak İçin Çok Önemli!

e-ticarette-kalici-olmamin-yollari-nelerdir

E-ticaret için site yapısı ve tasarımı da büyük önem taşıyor. Hedef müşteri kitlenizin sitenizden alışveriş yapmasını ve sitenizde daha fazla zaman geçirmesini istiyorsanız onların taleplerine cevap veren kolay ve hızlı açılan bir site yapısını tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra alışveriş boyunca adımların kolay olması, site içi işlemlerde kolaylık sağlaması da tercihe dilen bir e-ticaret sitesi olmanızı sağlayacaktır. Renk ve tasarım konusunu da şu şekilde düşünebilirsiniz;

Nasıl ki reel mağazalarda tasarımı ve konsepti güzel olan tercih edilirken konsept ve tasarım noktasında yetersiz kalanlar tercih edilmiyorsa aynı durum online mağazanız ya da siteniz için de geçerlidir. İnsanlar göze hitap her şeye öncelik vererek tercih ettiği için sitenizin renklerini ve tasarımını akılda kalmak adına doğru seçmeye özen göstermelisiniz.

SSL Sertifikası ve Güven İlişkisi

En önemli kısım müşterilere güven vermektir. Özellikle de e-ticaret için müşteri güvenini kazanma kalıcı olmanın ilk adımıdır demek yanlış olmayacaktır. İnternet üzerinden kişisel bilgilerin çalındığını düşünen kişiler genelde internet sitelerinden alışveriş yapmamayı tercih ediyor. Bu noktada müşteriye bilgilerini almadığına dair büyük bir güvence vermeniz faydalı olacaktır. Bunu da ancak SSL sertifikası ile sunabilirsiniz. SSL sertifikası ile müşterinin güvenini kazanmak internet alışveriş yapmayan kitleyi bile ikna edebilirsiniz. Böylece akılda kalan bir marka olma yolunda da hızla ilerleme fırsatı bulabilirsiniz.

Farklı Ödeme Seçenekleri Sunun

E-ticaret sitelerinde farklı ödeme seçenekleri sunmak da her kesimden müşteriye hitap etme noktasında büyük önem taşıyor. Ne kadar ödeme seçeneği sunarsanız o kadar farklı müşteri kitlesine ulaşacağınızı unutmayın. Bu noktada çalışabileceğiniz çok sayıda alternatif ödeme seçeneği sunan yazılım bulunuyor. Detaylı bir araştırma sonucunda en bilineni ve güvenilir olanı tercih edebilirsiniz.

Fark Yaratan Kampanyalar ve İndirim Günleri Düzenleyin!

Büyük pazaryerlerinin genelinde hemen her gün ya da her ay indirim ve kampanya günleri olduğunu görmüşsünüzdür. Bu durum kaliteli ve aynı zamanda sadık müşteriler elde etmek için uygulanan stratejiler arasında yer alıyor. Siz de kendi e-ticaret sitenizi ve satışa sunduğunuz ürünleri kapsayan farklı indirim kampanyaları sunabilirsiniz. Bu durum karlılığınızı arttırdığı gibi aynı zamanda mevcut müşterilerinizin de daha fazla alışveriş yapmasını sağlayacaktır. İndirimleri duyan yeni müşteriler de siteniz ve markanız ile tanışma fırsatı bulup kalıcı birer müşteriniz haline gelebilir.

Dikkat Çeken Blog Yazıları Yayımlayın!

Evet, sitenize kullanıcı ve müşteri çekmenin ve bunları kalıcı kılmanın en önemli püf noktalarından biri de müşteri kitlenize hitap eden blog yazıları yayımlamanız olacaktır. Hangi ürün gamını sunuyorsanız, o ürün gamı ile en çok merak edilip araştırılan konuları saptayıp sitenizde yayımlayabilirsiniz. Bu durum SEO noktasında da sitenizi kaliteli bir şekilde besleyecektir. Nitelikli kullanıcı kitlesine ulaşmayı istiyorsanız haftalık, günlük ya da aylık olarak düzenli periyotlar ile blog yazıları yayımlamayı es geçmeyin! Bu durumu e-ticaret markası olarak kalıcı olma püf noktalarında biri olarak görebilirsiniz.

Sosyal Medya Fenomenlerine Reklamınızı Yaptırın!

Sosyal medya fenomenlerinin çok sayıda kitleye hitap ettiğini ve takipçi sayılarının çok olduğunu göz önüne alarak bunu bir fırsata çevirebilirsiniz.  Artık TV izleme oranı düştüğü için ve akabinde reklamsız izleme fırsatı sunan uygulamalar da arttığı için en iyi reklamlar sosyal medya aracılığı ile veriliyor. Bunun en iyi yöntemi sponsorlu reklamlar vermek ya da sosyal medya fenomenleri ile iş birliği kurmaktır. Takipçi sayısı çok olan fenomenler ile iletişime geçerek markanızın tanıtımını yapması için anlaşma yapabilirsiniz. E-ticaret markanızın kalıcı olmasını istiyorsanız bu adımı göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Kar Oranlarınızı İyice Analiz Edin!

E-ticaret açma hedefinizin satış yamak ve daha çok kazanmak olduğunu biliyoruz. Ancak çok satış yapmak her zaman çok kazanmak anlamına gelmiyor. Bu noktada ürünleri satın aldığınız toptan fiyatları ve üzerine koyacağınız kar noktasında iyice düşünmeniz gerekiyor. Analizler yaparak kar marjınızı daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Örneğin sadece kar belirlerken değil satacağınız ürünleri tedarikçilerden satın alırken de kar elde edebilirsiniz. Genel olarak seri sonu ürünleri ya da serisi bozulmuş ürünleri normalinden daha düşük fiyata satın alarak daha yüksek fiyatlara satarak kar elde edebilirsiniz.

Büyük Resmi Görün ve Analizler Yapmayı İhmal Etmeyin!

E-ticaret sitenizin kalıcı olması için sizlere son önerimiz her zaman büyük resmi görmeniz olacaktır. Reklam alanından müşteri şikayetlerine kadar her detayı göz ardı etmeden sürekli analiz etmeye özen göstermelisiniz. Tüm bu adımları yerine getirerek başarılı bir e-ticaret markası haline gelebilirsiniz.