Blog

Doğru bir satış tekniği uygulamak, e-ticaretteki satışları ve kârlılığı artırma noktasında oldukça önemli bir rol oynar. Bundan dolayı markaların satış stratejileri hakkında planlamalar yapmaları önemlidir. İnternet üzerinden yapılan satışlarda kullanılabilecek pek çok farklı teknik vardır. Bu içeriğimizde de kullanılabilecek 8 farklı satış yönteminden bahsedeceğiz.

İnternetteki Görünürlüğü Artırmak

e-ticarette-internetteki-gorunurlugu-nasil-yukseltirim

Direkt bir satış yöntemi olmasa da internetteki marka görünürlüğünü artırmak satışların da artırılmasında büyük bir paya sahip olacaktır. Tüketicilerin markalar ile ilgili içeriklerle karşılaşmaları önemlidir. Marka bilinirliği ve görünürlüğü artırma noktasında bu süreçte yapılması gereken çalışmaların arasındadır.

Markalar ile ilgili içerikler üretmek, reklam çalışmaları yapmak, sosyal ağlarda aktif olmak internetteki görünürlüğü artırmaya yardımcı olan çalışmalar arasındadır.

Siteye Ürün Karşılaştırma Özelliği Eklemek 

Kullanılabilecek diğer bir satış tekniği de ziyaret eden ürünler için ürünler arası karşılaştırma özelliği sunmaktır. Kullanıcılar ürün karşılaştırması yapabildiklerinde bu eylem satın alma kararlarında etkili olabilir. Potansiyel alıcıların kendileri için doğru ürünleri bulabilmeleri adına farklı ürünleri karşılaştırma istekleri doğar. Aynı segmentteki ürünler karşılaştırılır ve kullanıcılar daha doğru kararlar verir.

Çapraz Satış Teknikleri Kullanmak

Çapraz satış tekniği, bir satış tekniği olarak uzun zamandır sık olarak kullanılan yöntemlerin arasında yer alıyor. Ürün sayfalarında çapraz satış tekniğiyle tüketicilere ürün ile ilgili olan yan aksesuarlar veya benzer ürünler gösterilerek kullanıcıların sepete ek ürün koymaları sağlanabilir. Sepet ortalamasını artırabilmek için uygulanan çapraz satış tekniği oldukça etkili olur. Bu tür çalışmalar bundle ürünler ile yapılabilir.

Kişiselleştirmelerden Yararlanmak

e-ticarette-kullanılabilecek-satis-yontemi-nedir

E-ticarette kişiselleştirme taktiği de bir satış tekniğidir ve kullanılabilir. Firmaların sitelerine abone olmuş olan ve düzenli olarak alışveriş yapan kişilerin satın alma davranışları takip edilir. Bu kullanıcılara davranışları sonucunda daha kişisel öneriler sunulabilir. Elektronik posta pazarlama çalışmaları için geçmiş alışveriş etkinliklerine dayanarak ürün önerileri yapmak, özel gün, evlilik yıl dönümü, doğum günü gibi detayların takibini yapmak ile kişiselleştirilmiş ürün önerileri aracılığıyla satışlar artırılabilir. Kişiselleştirilen ürün önerileri kullanıcıların ilgi alanlarına giren özel ürünleri sunacağından dolayı o ürünleri satın almaya daha çok yönlendirme yapmayı sağlar.

Sosyal Etkileşimleri Önemsemek 

Diğer satış tekniklerinden birisi de sosyal etkileşimlerdir. Sosyal ağlarda yapılan pazarlama ile reklam çalışmaları doğrudan satışlara etki eder. Kullanıcılar günümüzde sosyal ağlarda fazlasıyla aktiftir. Bu durum markalara sosyal etkileşim sayesinde satış yapma imkânı sağlar. Sosyal ağları aktif kullanmak, kullanıcılar ile iletişimde olmak, topluluk yaratmak, sosyal medya reklamıyla marka ve ürün tanıtımı yapmak, sosyal ağlardan siteye trafik sağlamak satışları artıracaktır.

En Çok Satılan Ürünlerin Öne Çıkarılması 

Markalar e-ticaret sitelerinde en çok sattıkları ve kullanıcılar tarafından en çok ilgi gören ürünleri ön plana çıkarmalıdır. Çok satan ürünler ve kullanıcılardan olumlu dönütler alan ürünler, diğer kullanıcıların da ilgisini çekecektir. Gerek ürüne gerek markaya olan güven artacaktır. Bundan dolayı da ana sayfa üzerinde çok satmış olan ve ilgi görmüş olan ürünleri kategorilendirmek ve reklamların bir bölümünü bu ürünlere yönlendirmek önemlidir. Böylece satış adetlerinde de artış olacaktır.

Video Pazarlamadan Yararlanmak 

Diğer bir satış tekniği ise ürünlere talep yaratmak için markaların video pazarlamadan yararlanmasıdır. Videolar kullanıcılara pek çok farklı özelliği toplu olarak göstereceğinden tanıtım anlamında da etkilidir. Yazılı içerikler veya fotoğraflar kullanmak yerine videolar ile tek seferde daha çok bilgi vermek mümkün hâle gelir.

Markaya Olan Güveni Artırmak

Markaların kullanabilecekleri diğer bir satış tekniği de kullanıcıların markaya olan güveni artırmaları olacaktır. E-ticarette kullanıcılar alışveriş yapacakları markaya güvenmek isterler. Güven duyamadıkları markalardan alışveriş yapmak istemeyecekleri gibi başkalarına da önermezler. Bu da marka için büyük bir dezavantaj olur. Bundan dolayı da sosyal kanıtlar üzerinde durmak, kullanıcı yorumlarını artırmak, sitedeki güvenlik önlemlerini artırmak tüketicilerin markaya olan güvenlerini sağlamaları açısından gereklidir.