Blog

E Ticarette Yeni Ürün Geliştirmek İçin İpuçları

E Ticaret yapanların dinamiği sabit ve sürekli kılmalarını yolu çok satılma potansiyeli olan yeni ürünleri tespit etmekten geçiyor. Rekabette ilk sıralarda yer almak ve pazardaki hakimiyeti arttırmak için yeni ürün gelişimini sağlamanın rolü oldukça büyük. Eğer sizler de e ticarette yeni ürün geliştirmek için ipuçları nedir? sorusuna yanıt arıyorsanız, yazımız sizin için hazırlandı.

E Ticaretle ilgili araştırmalar yapan kişiler sıklıkla bir ürünle milyonlarca lira kazanan girişimcilerin videoları ve paylaşımları ile karşılaşırlar. Bunun oluşmasındaki anahtar ise yeni ürün geliştirme, piyasaya yeni ürünler sürmektir. Pazar analizi sürecinde hedef kitlenize uygun ürünleri tararken farklı alternatifleri göz önünde bulundurup, tüketicinin tercih edebileceği, hayatını kolaylaştırıp değiştirebileceği ürünleri ürün listenizde sergilemeniz gerekir. Peki, sanal mağazamızda yeni ürün geliştirmek için neler yapmalıyız? İşte detaylar…

Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır?

E Ticarette dönem dönem bir akım ortaya çıkar ve bu akım tüm mağazalara yansıyarak milyonlarca liralık kazançlara sebep olur. Bu bazen pıt pıt patlayan plastik bir oyuncak, bazen stres çarkı, bazense pilli bir mutfak çırpıcısı olabilir. Bir mağaza bunu keşfeder, sonra bir anda tüm mağazaların listesinde çok satan olarak bu kazançlı ürün yerini alır. Ürün geliştirme; yeni bir ürünün keşfedilmesinden üretilmesine, tedarikinden tüketiciyle buluşmasına kadar olan süreç olarak ifade edilebilir. Ayrıca hali hazırda var olan ürünün, müşteri geri dönüşlerinin yönlendirilmesi ile daha fonksiyonel hale getirilmesi de ürün geliştirmedir.

Şirketler, rakipleri arasında öne çıkmak ve marka değerlerini arttırmak için ayrı bir ürün geliştirme departmanı bulundururlar. Ancak siz bireysel olarak bu işi yapıyorsanız, ürün geliştirmeye düzenli bir mesai ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ürün geliştirme fikir, prototip hazırlama, Ar-Ge süreci, üretim, ürünü geliştirme ve geri bildirimlere göre düzeltmeler yapmak olarak ifade edilebilir. Ürün geliştirme ekipleri pazardaki açıkları görebilecek, geniş bir vizyona sahip kişilerden oluşur. İşte e-ticarette ürün geliştirme ipuçları!

Dünyayı pazar yerlerini araştırın

Ürün geliştirme sürecinde aklınıza gelen bir ürün fikrini, öncelikle tüm dünyadaki Amazon, eBay, Etsy gibi pazar yerlerinde araştırın. Bir örneğini ya da benzerini bulduğunuzda sipariş edin ya da nasıl kullanılır videolarını detaylıca izleyin. Firmaların ürünü nasıl pazarladıklarınız, hangi hedef kitleye hitap ettiklerini belirleyin. Kendi özgün fikirleriniz var ise ürüne ekleyerek, mutlaka konu hakkında notlar alın ya da çizin.

Ar-Ge İçin Bütçe Oluşturun

Tasarladığınız ürünün e-ticaret süreci başladığında size kazandıracaklarını göz önüne alarak, Ar-Ge sürecine mutlaka önem verin. Araştırma ve Geliştirme sürecinize bir bütçe ayırın. Ürünün temin edilmesi ya da bir örneğinin tasarlanmasının yanı sıra ürünü deneyecek kişilere ücretsiz olarak ulaştıracağınız kargı bedelleri, ürün kalitesini arttıracak tasarım geliştirmeleri, hepsini bu Ar-Ge bütçenize dahil ederek finansal planlamanızı gerçekleştirin.

Ürünün Prototipini Tasarlayın ve Denetin

Ürününüz hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra ürünün bir prototipini tasarlayın. Temin edilen bu prototipi kullanıcıların deneyimine sunun. Bazen yurtdışında çok satılabilen bir ürünün, ülkemizdeki tüketicilere hiç hitap etmeyebileceğini gözden kaçırmayın. Bu süreç ürününüzü iyi tanımanıza, doğru pazarlama stratejinizi belirlemenize ve yatırımınızın karşılığını almanızda çok yardımcı olacaktır. Prototip ekibini, ofis çalışanlarınız olarak belirleyebileceğiniz gibi, influencerlar gibi sosyal medya üzerinden deneyimlerini paylaşabilecek kişilere ulaşarak da oluşturabilirsiniz.

Müşteri Geri Bildirimleri Ürünü Geliştirin

Müşteri geri bildirilerini iyi yol üzerinden mutlaka inceleyin. İlk olarak ürünü araştırma sürecinde dünya pazar yerlerinde rakiplerinizde yer alan ürünlerin müşteri yorumlarını okuyun. İyi yorumlarda nelere vurgu yapılmış, kötü yorumlarda nelerden şikayet edilmiş; bunları ürün geliştirme sürecinde mutlaka göz önünde bulundurun. İkinci adım olarak ürün prototipinizi deneyen kendi kullanıcılarınızdan detaylı bir bilgilendirme isteyin. Gelen sorunların sebeplerini ve değişmesi gereken noktaları en hızlı ve kolay olarak bu yöntemle belirleyeceksiniz. Bu süreçte gelen eleştirilerin markanızı ve ürününüzü güçlendireceğini hiç bir zaman unutmayın.

Doğru Pazarlama Yöntemi Belirleyin

Doğru pazarlama yöntemi, ürün geliştirmenin son ama en önemli konusudur. Ürününüz kusursuz dahi olsa yanlış bir pazarlama yöntemi belirlenirse, tüketici ulaşamaz ve bu sanal mağazanız için negatif bir durum oluşturur. Ürünün hangi pazar yerinde yer alması gerektiğini, hangi hedef kitleye uygun olduğunu ve nasıl tanıtması gerektiğini belirleyin. Pazarlama çalışmaları için geliştirilen her proje markanızın bir sonraki adımında işini çok daha kolaylaştıracak.