Blog

eBay’de Nasıl Satış Yapılır?

Bu içeriğimizde sizlere eBay platformunda nasıl satış yapılacağına dair kapsamlı bilgi sunacağız. Ebay platformu, şirketlerin uluslararası popülariteye ulaşabilmesi için köklü olan e-ticaret siteleri arasında yer alır. Dünyanın en büyük pazaryerlerinden birisi olan eBay platformunda Türkiye içine ve Türkiye dışında herhangi bir ülkeye ürün gönderimi sağlamak mümkündür. Bunun için takip edilmesi gereken bazı prosedürler vardır. Ebay platformunda mağaza açıp satış yapmanın yanında bir e-ticaret sitesine sahip olmak, internetten satış yaparken marka yaratma ve sadık müşterileri kazanma noktalarında da önemlidir. İkisini bir araya getirdiğinizde daha geniş kitlelere hitap etmemek için bir neden yoktur.

eBay Platformu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Pierre Omidyar tarafından 1995 senesinde kurulan eBay, dünyadaki en büyük açık artırma sitesi ve online satış platformudur. Başlarda ağırlıklı olarak açık artırma odaklı çalışan eBay, ilerleyen yıllarda pazaryeri olma kararıyla ilerlemiştir. Global bir marka olmasının arkasında dünyanın her yerinden ürün alımı ve satımı yapabilmesi yatıyor.

eBay’in iş modeline bakıldığında farklı yöntemler ile karşılaşılır. Ebay üzerinde satış yapmak için şirketler kendi mağazalarını açabilirler ancak sadece bu platform üzerinde bir hesap açarak satış yapmak da mümkündür.

Sıfır ürünler ile birlikte ikinci el durumundaki ürünlerin de alımı ve satımı bu platform üzerinde gerçekleştirilebilir. Direkt satışların yanında 1 – 10 gün aralığında geçerli açık artırma modeliyle de ürün satışı yapılabilir. En yüksek teklifi veren alıcı ürünü alma hakkı kazanmış olur.

eBay’de Neden Mağaza Açılmalı?

Dünyadaki en popüler ve en fazla kullanılan online pazaryerleri arasında yer alan eBay’de satış yapmak, daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşma olanağını sunacaktır. Dünya genelinde milyonlarca insanın eBay’i ziyaret edişi ve güvenerek bu platformdan alışveriş yapması bu platformda neden mağaza açılması gerektiğine iyi bir cevap olacaktır.

eBay’de satış yapıldığında baştan bir müşteri kitlesi yaratmaya gerek kalmaz. eBay’in sunduğu imkânlardan yararlanılabilir ve uluslararası satış yapılabilir. 

eBay’de Mağaza Açmak ve Gerekli Olan Belgeler

eBay platformunda bir mağaza açmak ücretsizdir. Bir mağaza açabilmek için birinci yol, önce bir kullanıcı hesabına sahip olmaktır. İkinci yol ise “İş Hesabı Aç” seçeneği ile marka sayfası açmaktır. Marka sayfası açma aşamasında doğru ve sürekli kullanımda olan bir e-posta adresi ile giriş yapmak önemlidir. Uygun olan ödeme yöntemlerinden de ideal olan yöntem seçilerek adımları tamamlamak gerekir.

eBay platformunda bir işletme hesabı açabilmek için resmi mağaza ismi, markanın resmi e-posta adresi ile işletmeye ait telefon numarası gerekir. Tüm bu bilgiler ile giriş yapıldığında eBay mağazası kullanıma hazır hâle gelecektir.

eBay Platformunda Mağaza Açmadan Satış Yapmak Mümkün mü?

eBay’de satış yapabilmek için kullanıcı veya işletme hesabı açmak şarttır. İşletme hesabı yerine bir kullanıcı hesabı ile giriş yapıldığında satış araçları, analiz araçları ve promosyon araçları kullanılamamaktadır. Bu özellikleri kullanabilmek için bir işletme hesabının olması gerekir.

eBay Platformunda Mağaza Türleri ile Listeleme Özellikleri

eBay platformunda hesap açma esnasında para ödemeye gerek yoktur ancak listeleme özellikleri için belirli bir miktar ödemek gerekir. Platformda üç ayrı mağaza türü ile listeleme özelliği bulunmaktadır. Bu üç kategoriyi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Basic (Temel) Plan: Ayda 24,95 Dolar

Premium Plan: Ayda 74,95 Dolar

Anchor Plan: 349,95 Dolar

Bu üç mağaza türüne ait ürün listeleme özellikleri aşağıdaki gibidir:

Basic Plan: 250 adetlik sabit fiyatlı ürün, 250 adetlik açık artırma ürünü

Premium Plan: 1000 adetlik sabit fiyatlı ürün, 1000 adetlik açık artırma ürünü

Anchor Plan: 10.000 adetlik sabit fiyatlı ürün, 10.000 adetlik açık artırma ürünü

eBay Komisyon Oranları Nelerdir?

eBay platformunda iki ayrı ürün komisyon ücreti vardır. Bunlardan birincisi, seçilen kategoriye göre değişir ve bir ürü listelendiğinde eBay ürün için bir komisyon alır. Tek bir ürün veya toptan ürün girişi yapmak söz konusu komisyon oranında değişiklik yapmaz. Söz konusu kategoriye göre sabit bedel alınır.

Açık artırma ile yapılan listelemelerde, ürün bu yöntemle satıldığında eBay bir komisyon kredisi verir ve krediyi sonradan yeni bir ürün girişini ücretsiz yaparak kullanmak mümkündür.

İkinci komisyon oranında ise bir ürün satışı yapıldığında yapılan satış başına komisyon ödemesi yapılır. Bu komisyon, satıcının vergisi haricinde ödenen tutar üstünden hesaplanır.

İkinci komisyon oranında ise bir ürün satışı yapıldığında yapılan satış başına komisyon ödemesi yapılır. Bu komisyon, satıcının vergisi haricinde ödenen tutar üstünden hesaplanır.