Blog

Facebook’ta Mağaza Açıp Satış Yapmak İçin Öneriler

Facebook platformunda bir mağaza sahibi olmak oldukça kolay bir işlemdir. Facebook üzerinden satış yapmak istiyorsanız bu platformda nasıl Store açılacağı, Facebook’ta mağaza açmak adına gerekenler, Facebook’ta bir dükkan açmanın püf noktaları, Facebook’ta satış yapmanın yasal olma durumu, Facebook’ta bir ürün satmak ve daha fazlasına dair cevabı bu içeriğimizde ele alacağız.

Sosyal medyayla ilgili elde olan raporlara ve istatistiklere bakılınca 80 milyonluk nüfusa yaklaşan Türkiye nüfusunun 45 milyondan fazlası yani %50’sinden fazlası internet erişimine sahiptir. En fazla kullanılan sosyal medya platformu da elbette ki Facebook ile Facebook Messenger uygulamalarıdır. (Facebook %32 ve Facebook Messenger %20)

Durum bu şekilde olunca da her gün büyük oranda Türk kullanıcının gezdiği, platformda haber okuduğu, bir şeyler paylaştığı Facebook platformunda mağaza açıp satış yapmak isteyen girişimcilerin ya da markaların iştahını kabartmaktadır. Ne de olsa interneti kullanan kesimin %70’i her gün bu platformu aktif şekilde kullanıyor.

Facebook’ta Mağaza Açmak

Facebook’ta mağaza açma fikri olanların aklına bir sürü soru takılıyor olabilir. Facebook platformunda nasıl mağaza açarım, Facebook’ta dükkan açma süreci nasıl ilerler, Facebook’ta bir satış sayfası açabilmek için neler gerekir, Facebook platformunda ürün satışı yapmanın maliyetleri nelerdir, Facebook platformunda açılan dükkan nasıl tanıtılır gibi pek çok soru… Bu içeriğimizde biz de Facebook’ta satış yapmanın süreçleri, Facebook Store (Mağaza) açılımı ve kurulumu yani özetle bu platformda mağaza açmak adına gerekenlerden bahsedip soruları cevaplandıracağız.

Facebook Platformunda Nasıl Satış Yapılır?

Facebook Platformunda Nasıl Satış Yapılır?

Markalar ya da girişimciler; Facebook sayfaları içinde Facebook mağaza, online satış, Facebook satış mağazası, Facebook dükkan ya da Facebook shop isimlerinden herhangi birisi ile sekme oluşturulabilir. Oluşturulan bu sekmenin içinde de Facebook’tan satılmak istenen ürünler sergilenir. Facebook sayfasında mağazayı ziyaret eden kullanıcılar da ürünleri inceler ve özelliklerini okurlar. Varsa ürün varyantları, ürün seçenekleri incelenir ve satın al dendiğinde satış süreci markaların ya da firmaların e-ticaret sitesi için başlamış olur.

Facebook Platformunda Satış Yapmak Yasal mıdır?

Facebook platformunda satış yapmak yasal mıdır değil midir sorusunun cevabı evet olacaktır. Facebook üzerinden bir ürün satışı yapmakla offline dükkanda, bir butikte satış yapmak arasında hiçbir fark yoktur. Vergi ödemeleri, vergilendirme ve hukuki açılardan Instagram platformunda satış yapmak ne ise Facebook platformu üzerinden satış yapmak da aynı şeydir. Ticari işlemler yine normal döngüsünde devam eder. Eğer girişimcilerin bir ticari kimlikleri yok ise bir şirket kurmaları gerekir. Minimum maliyetler ile birer şahıs şirketi kurulmasını öneriyoruz. Bunun dışında bir ticari engel yoktur.

Önce Facebook Sayfası Sonra ise Facebook Mağazası Oluşturulmalıdır

Önce Facebook Sayfası Sonra ise Facebook Mağazası Oluşturulmalıdır

Facebook platformunda bir mağaza açmak için önce Facebook üzerinde bir sayfaya sahip olmak gerekiyor. Facebook sayfasının içinde ziyaretçiler mağaza sekmesini görecekler ve ürünlere oradan ulaşacaklardır. Facebook üzerinden satış yapmak için öncelikle Facebook dükkanının bağlanabileceği bir sayfa hazır olmalıdır.

Facebook platformunda bir ticari sayfa açma, Facebook Store ile bir mağaza oluşturma, Facebook’a mağaza ekleme, Facebook platformundaki mağazaya ürün ekleme süreci ile ilgili kafanıza takılanlar için bize ulaşıp alanında uzman sosyal medya ekibimizden destek alabilir ve mağaza açma işlemlerinizden sonra doğru ve etkili kitle hedefleme ile potansiyel müşterilere ulaşma noktasında bizden yardım alabilirsiniz.

Hem E-Ticaret Sitesi Üzerinden Hem de Facebook Platformu Üzerinden Satışa Başlayın

Facebook platformunda satışını yapacağınız ürünler için bir e-ticaret sitesine sahip değilseniz bir an önce dijital dünyada daha kalıcı bir yer edinmek için e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekir. Çünkü müşteriler marka bilinirliği olan ve güven hissini alabildikleri firmalardan ürün satın alırlar. Bir müşterinin Facebook üzerinden mağazanızı görüp arama motorlarında firmanızı aratıp e-ticaret sitenize ulaşamaması kurumsal kimlik açısından büyük bir eksiklik olurken müşteri güvenini de oldukça zedeleyen bir durum olacaktır.