Blog

 

E-ticaret şirketi için internet dünyasında dijital pazarlama adı altında yapılabilecek pek çok farklı firma tanıtım çalışması vardır. Dijital pazarlama alanında gelişerek firmalar da kendi reklam ve pazarlama çalışmalarını yapabilirler. Bunun dışında bir ajans ile anlaşmak da mümkündür. Ancak iki ihtimalde de firmanın tanıtım çalışmalarının nasıl yapılabileceğini öğrenmek, işin daha iyi yönetilmesini sağlayacaktır.

İnternetten Neler Yapılabilir?

SEO Çalışmaları (Arama Motoru Optimizasyonu Çalışmaları)

En çok SEO olarak bilinen, Search Engine Optimization yani arama motoru uyumluluğu anlamına gelen SEO; e-ticaret sitesi üzerinde paylaşılan içeriklerin arama motorları tarafından doğru şekilde indekslenerek, bunların kullanıcıların yapmış oldukları arama sorgularına en etkili yanıtı vermesine yönelik hazırlanması işlemidir.

SEO çalışmalarında site üstündeki ve altyapısındaki teknik çalışmaların yanında sayfalarda bulunan metinler, anahtar sözcükler, sayfa içeriklerinin uzunluğu, kullanılmakta olan dil, sayfanın yüklenme hızı, kullanıcı deneyimi gibi pek çok konu dikkate alınmalıdır.

SEM Çalışmaları (Arama Motoru Pazarlama Çalışmaları)

SEM, yani arama motoru optimizasyonu ise arama motoru üzerinde açılan reklamlardır. Google ADS, search engine marketing için örnek gösterilebilir. SEM çalışmalarında reklam kampanyası hazırlanmaktadır ve Google ADS paneli üzerinden reklam ile ilgili bilgiler ve hedeflemeler oluşturulur. Burada arama motoru üstünde ilk sırada yer alan sonuçlar reklam şeklinde görünmektedir. Bu reklam alanlarında kampanyaların yer alması için gerekli hedeflemeleri ve ayarlamaları yapmak gerekir.

Google ADS reklamları ücretlidir. Firmanın tanıtımı için buna belli bir bütçe ayırmak gerekiyor. Türkiye özelinde bile günde Google’da milyonlarca arama yapıldığından marka ve ürün tanıtma noktasında önemli araçlardan biridir.

İçerik Pazarlama Yöntemi

Firmanın tanıtımını yapmak için değerlendirilebilecek pazarlama ve reklam yöntemlerinden bir diğeri de içerik pazarlama yöntemidir. İçerik pazarlama, hem e-ticaret sitesinde blog içeriği üretmekle hem de sosyal mecra üzerinde video veya görsel içerik paylaşmakla yapılır.

İçerik pazarlama çalışmalarını firmanın kendisi yapacağı gibi bir ajans ile de çalışıp yapılabilir. Ajanstan firma için içerikler üretmesi istenebilir. İçerik pazarlama yönteminin amacı internet üstünde firmayla ilgili içerik sayısını artırmakla birlikte kullanıcılara da değer katarak marka sadakatini artırmak ve kullanıcıları satışa yönlendirmektir. Günümüzde bu yöntem fazlasıyla değerli olduğundan dolayı firmanın bilinirliğini artırmak adına bu yöntemden yararlanılabilir.

Sosyal Medya Pazarlama Yöntemi

Sosyal medya pazarlama yöntemi de günümüzde firmaların tanıtım yapmak için oldukça sık kullandıkları yöntemlerden birisidir. Sosyal ağların kullanıcı kitle tarafından oldukça fazla kullanılması ve her kitlenin kendisine has özellikleri olması bu platformların pazarlama kanalı olarak karşımıza çıkmasını sağlıyor.

Sosyal ağlar üzerinde reklam açarak, ürün ve içerikleri paylaşarak firmalar kendilerine ait bir kitle oluşturabilirler. Bununla birlikte sosyal ağlar müşteriye sağlanan destek konusunda da fazlasıyla etkili olduğundan dolayı tüketiciler ile olan iletişimi güçlendirmek adına da sosyal ağlardan faydalanılabilir.

E-Posta ile Pazarlama Yöntemi

E-posta ile pazarlama yöntemi de dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir. Hâlâ etkili sonuçlar veren yöntemlerden birisi olması nedeni ile e-posta gönderimleriyle ürünlerin tanıtımı yapılabilir. Kullanıcılar ile birebir iletişim kurup onlara kişiselleştirilen ürünlerin önerilerini sunmak çok fazla geri dönüş sağlamaktadır.

Influencer Pazarlama Yöntemi

Son zamanlarda popülaritesi ve sağlamış olduğu geri dönüşümler açısından artış gösteren tanıtım yöntemlerinden birisi de influencer pazarlama yöntemidir. Sosyal ağlar üstündeki tanınmış kişiler ya da hesaplar ile iş birliği yaparak markayı, ürünleri ve hizmetleri bu hesapların sahip olduğu kitlelere göstermek mümkündür.

Influencer pazarlama doğru yapıldığı zaman firmalara oldukça iyi sonuçlar getirir. Bunun için hedef kitleye yönelik içerik üretimi ile paylaşımı yapan hesapların araştırılması ve kitleye hitap edebilecek özel içeriklerin oluşturulması gerekmektedir.