Blog

Fiziki Mağazalar Yeni Yıla Hazırlanmalı

İnternet üzerinden satış yapmak için bir e-ticaret sitesi kurmak, yaklaşık olarak bir yıldır hayatımızın tam ortasında olan covid-19 ile mücadelede işletmeler adına etkili bir çıkış yolu hâline gelmiştir. Küresel pandemi, artık yaşamımızın her alanında etkisini sürdürüyor. Vaka sayılarının artan bir seyirde olması ve alınan önlemlerin kapsamının genişletilmesi önümüzdeki dönemlere dair belirsizliği artırmaktadır. Geleceğe yönelik endişelerin olduğu ve 2020 yılının da sonuna geldiğimiz bu günlerde ticari işletmeler tarafından yaşanan bu gelişmelere dair ne şekilde aksiyon alınacağından bahsedeceğiz.

2021 yılını başarılı ve en az hasarla geçirmek isteyen ticari işletmelerin, pandemi sürecini dikkate almaları ve bazı geliştirmeler ile önlemleri almaları gerekiyor. Bu önlemler ve geliştirmeler tabii ki e-ticaret siteleri ile fiziki mağazalar arasında farklılıklar gösteriyor. Bu içeriğimizde ikisini de ayrı ayrı ele almış olacağız.

Covid-19 salgınının ilk zamanlarında internet üzerinden alışveriş yapmaya olan ilgi; market, gıda ve temizlik malzemelerinden ibaretmiş gibi görünse de aslında geniş bir perspektiften bakılınca değişiyor. Tüketiciler, geriye kalan tüm ihtiyaçlarını da e-ticaret ile karşılamaya başladılar.

Tüketiciler, e-ticaret aracılığı ile market ve gıda alışverişlerinin yanı sıra; ayakkabı, giyim, kitap, çanta, ev ve yaşam, elektronik, teknoloji gibi birbirinden farklı pek çok farklı kategoriye dair ihtiyaçlarını online mağazalardan karşıladılar. Yılın son altı aylık dilimi dikkate alındığında da uzmanlara göre; tüketici davranışlarındaki bu değişiklik online alışveriş dünyasında kalıcı bir hâle gelecek.

Fiziki Mağazalar Yeni Yıla Hazırlanmalı

Neden Fiziki Mağazaların E-Ticaret Sitesi Kurmaları Gerekir?

Kısıtlamaların olduğu dönemlerde kepenkleri kapatmak zorunda kalan fiziki mağazalar içerisinde e-ticaret sitesine sahip olmayanlar büyük oranda zarar ettiler. Hızlı bir biçimde e-ticaret dünyasında adapte olanlar da sektörlerindeki varlıklarını sürdürmeye devam ettiler. Normalleşme süresinde mağazalar türlü tedbirler ile açıldı. Ancak belirsizliğin hâlâ hakim olduğu bu süreçte e-ticarete atılmayan mağazalar ne yazık ki rekabet yarışında yok olacaklardır.

Fiziki Mağazalar İçin E-Ticaret Satışı Kurmak

İşletmelerin fiziki mağazalarının dijital ortamda satış yapabilmelerini sağlamak için bir e-ticaret sitesine sahip olmaları gerekir. Kurulacak e-ticaret siteleri tıpkı fiziki mağazalar gibi işletmelerin sanal dünyadaki ikinci mağazaları olacaktır. Hem de fiziki mağazalardan çok daha az maliyetli olarak, sürekli açık olan ve 7/24 satış imkânı ile satış yapılır. E-ticaret sitesi kurulduktan sonra vitrin, görseller ve site içerikleri ile mağazalar dilendiği gibi sergilenebilirler.

Fiziki Mağazalar Neden E-Ticaret Siteleri ile Desteklenmelidir?

Var olan müşteriler kaybedilmez: Özellikle herhangi bir kriz, tedbir veya kısıtlama durumunda fiziki mağazalar kapatılmak zorunda kalınsa bile müşteriler kaybedilmemiş olur. Var olan müşterilere sunulabilecek, müşterilere temassız ve güvenli alışveriş sağlanabilecek bir platform sunulmuş olur.

Yeni müşterileri kazanma şansı artırılır: E-ticaret satış siteleri pek çok fırsatı içinde barındıran, gelişime açık olan özgür birer platformlardır. Dijital çağın revaçta olduğu bu zamanda e-ticaret sitelerini dijital pazarlama yöntemleri ile öne çıkarmak daha da kolay olacaktır. Yapılacak çalışmalarda kısa vade içinde somut sonuçlar alınabilecek e-ticaret dünyasında, müşteri portföylerini genişletme şansları oldukça fazladır.

Gelir artırılır: Fiziki mağazaların yanında bir sanal mağazanın olması da aynı zamanda işin garantiye alınmasını sağlar. Fiziki mağazalar kapatılmak zorunda kalınsa bile daha düşük maliyetler ile e-ticaret sitelerini yürütmek mümkün olur. İşlerin evden yürütülebilmesi mümkün olduğu gibi daha az iş gücü harcanması da kâr elde etmek açısından önemli bir faktör olur. 

İşleri büyütme şansı yakalanır: E-ticaret sitesi, ürün çeşitliliklerini artırma veya daha niş olan bir ürünün satışını yapma konularında pek çok farklılığa ve değişikliğe hazırdır. Dilenen ürünler e-ticaret sitelerinde sergilenebilir. İstenilen geliştirmeler yapılabilir. Fiziki mağazalarda sınırlı alanlarda yapılamayacak çalışmaları e-ticaret sitelerinde gerçekleştirmek mümkündür.