Blog

Pazara yeni giren girişimcilerin ürünlerini ve kendilerini tanıtmaları adına hem pazarlama hem de satış stratejileri kurmaları gerekir. Bu iki önemli unsur, yeni yapılan girişimler için fazlasıyla önemlidir. Sebebi ise pazarlama olmadan satışları gerçekleştirmenin mümkün olmamasıdır. Satış olmayınca da şirketlerin ayakta kalabilmeleri mümkün olmayacaktır.

Bu sebeplerden dolayı da yeni olan girişimlerin satış ile özellikle de pazarlama noktasında büyük ölçüde kafa yormaları ve de üzerinde çalışma yapmaları gerekmektedir. Bu içerikte de girişimci kişilerin kullanacakları 5 pazarlama ve satış stratejisinden bahsedeceğiz.

Ürünler Hazır Olmadan Pazarlama Çalışmalarına Başlanmalıdır

Girişimciler genel itibariyle ürünlerin tamamlanması ya da mükemmel bir şekle gelmesini beklerler. Ürünlerin satışa çıktıkları zaman direkt olarak bu şekilde olmalarını istemek doğaldır ve olması gereken de budur ancak ürün daha piyasaya çıkmadan evvel ürünün pazarlama çalışmalarına başlamak etkili bir hamle olacaktır. 

Ürün henüz hazır olmasa bile söz konusu ürünler ile ilgili pazarlama çalışmaları yapıp hedef kitleye bu ürünü duyurmaya başlanmak gerekir. Farklı kanallar aracılığı ile reklam çalışmaları yapıp tanıtımlara başlanabilir. Yapılan bu çalışmalar, bir talep oluşturmaya yardım edeceği gibi ürün ile ilgili merak uyandırılmasına da yardımcı olmuş olur. 

Ürünün piyasaya çıkacağı tarihten belli bir süre öncesinde bu tanıtımların yapılmasına başlandığında ön siparişlerin taleplerini toplama fırsatı da elde edilmiş olur. Bu sayede de ürün üretim aşamasındaki aralıkta markaya sermaye edinmek için kaynak oluşturma çalışmaları yapılabilir.

Çalışmalar Hızlıca Test Edilmelidir ve Hızlı Şekilde Hatalar Görülmelidir

Pazarlama adına yapılan çalışmaları hızlıca test etmek ve de hataları hızlıca görmek fazlasıyla önemlidir. Eğer pazarlama çalışmalarının ölçümlenmesi yapılamıyorsa yanlış çalışmalar yapılması ihtimali olabilir. Bunun sonucunda da ölçümlenemeyen kampanyaların başarılı ya da başarısız olup olmadıkları görülemez.

Reklam ve pazarlama çalışmalarına para ayrılacaksa ayrılan paranın yatırım getirisi analiz edilebilmelidir. Dijital platformlar üstünde verilen reklam kampanyaları ölçümlenebilir ve onlar analiz edilebilir. Bu analizlerin hızlı bir şekilde yapılması ve de kampanyaların sonuçlarının ne durumda olduğunun görülmesi çok önemlidir.

İşin başında bu analizler yapıldığında hatalar da daha çabuk görülmüş olunur. En başlarda küçük bütçeler ile bu çalışmaların yapılması hatalardan ders alınmasına ve de ilerleyen dönemlerde daha etkili reklam kampanyalarına büyük bütçeler ayrılabilmesine yardımcı olunur.

Reklam Çalışmaları Farklı Kanallardan Yapılmalıdır

Markayı ve ürünleri tanıtmak adına farklı mecraları kullanmak daha doğru olur. Hedef kitle farklı dijital ve sosyal mecralar üzerinde bulunuyor olabilir. Yalnızca sosyal medya reklamına değil Google ADS ile Adsense reklamına da yatırım yapılması gerekir. ADS reklamı arama motorları üstünden markanın kendisini tanıtmasını sağlarken Adsense reklamları da farklı dijital mecraların üstünde reklamların görünmesini sağlar. Bu mecraları takip etmekte olan kişiler de markayı tanımış olur. 

Müşteriler Dinlenmelidir

Müşterileri dinlemek aslında markaya pazarlama ve satış konusunda pek çok fikir verir. Müşterilerden gelen geri bildirimlerin değerlendirilmesi ve bunların analiz edilmesi hem ürünlerde hem de işte birtakım geliştirmeler yapmanın mümkün olmasını sağlayacaktır.

Müşterilerin, hizmetler ile ürünler hakkında ne düşündükleri önemlidir, bunlar önemlidir. Satış sonrasında müşterilere ulaşarak bu konu hakkındaki fikirlerini almak açısından onlara birkaç soru sormak etkili bir hamle olacaktır. Alınan fikirler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmalıdır ve işi daha fazla geliştirebilmek için bu değerlendirmelerin ışığında hareket edilmelidir. 

Yorum Yapan ve Markayı Tanıtan Müşteriler Ödüllendirilmelidir

E-ticaret sitesi üzerinde ürünler ve hizmetler ile ilgili yorum yapan, bununla beraber sosyal mecralarda da marka ile ilgili paylaşımları olan mutlu müşteriler ödüllendirilmelidir.

Kulaktan kulağa yapılan pazarlama firmalar açısından çok önemlidir. Burada tüketiciler firmanın reklamını kendi kendilerine yaparlar. Bu, firmaların kendileri için yapılan reklamlardan daha kıymetlidir.

Hizmetten memnun kalan, bunu da başkaları ile paylaşan müşteriler takip edilmelidir ve onlara sadakatlerinden dolayı ödül verilmelidir. Sadık müşteriler bu şekilde ödüllendirildiğinde memnuniyetlerini tekrar çevreleriyle paylaşırlar.