Blog

GittiGidiyor artık gidiyor!

Geri sayım başladı!

Türkiye’nin ilk ve köklü online pazaryerlerinden biri olan GittiGidiyor aramızdan ayrılıyor! Evet, yanlış duymadınız daha bu yıl içinde 20. Yılını logosunu yenileyerek kutlayan GittiGidiyor Türkiye’deki yolculuğunu sonlandırıyor. GittiGidiyor ne zaman kapanıyor? GittiGidiyor neden kapanıyor? GittiGidiyor nasıl kuruldu?  İşte detaylar!

GittiGidiyor macerası 1999 yılında başlamıştı. Şirket 2011 yılına gelindiğinde ABD merkezli eBay tarafından satın alınmıştı. eBay’den yapılan son açılmaya göre ise bu yolculuk Türkiye ayağında sona eriyor. eBay, GittiGidiyor operasyonlarını durduracağını açıkladı. Bunda Türkiye’de kur farkından dolayı sürekli değişen fiyatların etkisi oldukça büyük. Peki, bu süreçte neler olacak? Gitttigidiyor hemen mi kapanıyor? Türkiye’nin en popüler online pazaryeri olan GittiGidiyor’un kapanmasıyla ilgili merak ettiklerinizi sizin için derlerdik.

Popüler online pazaryeri olan GittiGidiyor operasyonlarını oldukça kısa bir süre içinde durduracak olsa da hemen kapanmıyor. Yapılan açıklamaya göre artık yeni ürünler sistemde listeleyemeyecek. 18 Temmuz’a kadar ise alım işlemleri devam edecek. Kullanıcılar 5 Eylül 2022 tarihine kadar ise “Hesabım” sayfalarına erişebilecek.

GittiGidiyor nasıl ortaya çıktı?

GittiGidiyor’un temelleri 1999 yılında atıldı. Alıcılarla satıcıları bir araya getiren Türkiye’nin ilk online pazaryeri olan GittiGidiyor’un asıl kuruluş tarihi ise kayıtlara 5 Şubat 2001 olarak geçti. Okuldan mezun olduktan sonra kendi alanlarında çalışmaya başlayan Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş, Amerika Birleşik Devletleri’nde genç girişimcilerin yükselişine şahit olduktan sonra, ikinci el ürünlerin açık artırmayla satıldığı eBay online pazaryeri sistemini Türkiye’ye getirmeye karar verdiler. GittiGidiyor, ikinci el ürün satmak isteyen alıcılarla satıcıları bir araya getiren Türkiye’deki ilk online platform olarak böylelikle hayata geçti.

GittiGidiyor Türkiye’de daha e-ticaret sektörü yeni yeni şekillenmeye başladığında ortaya çıkan bir girişim oldu ve hızla popülerlik kazandı. Hatta kurduğu sistemler peşinden gelen diğer online pazaryerlerine de örnek teşkil etti. Türkiye’de e-ticaretin gelişimine en büyük katkıyı sağlayan online pazaryerlerinden biri olan şirket 2001 yılında kullanıcılara güvenli ve keyifli bir alışveriş ortamı sunmak amacıyla hem alıcıları hem de satıcıları koruyan “Sıfır Risk Sistemi”yle ödeme-onay sistemini geliştirerek en çok tercih edilenler arasına da girdi.

GittiGidiyor eBay ile nasıl ortak oldu?

Türkiye’de online pazaryeri konusunda öncü olan GittiGidiyor firmasının gelişimi 2007 yılında dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan eBay ile ortak olmasıyla hız kazandı. Bu ortaklıkla birlikte GittiGidiyor hem  hizmetkalitesini hem de ürün çeşitliliğini bir hayli artırdı. GittiGidiyor e-ticaret firması kurucuları arasında yer alan Aydonat Atasever’in öncülüğü ile 12 Mayıs 2008 tarihinde GittiGidiyor iştiraki olan cimri.com kuruldu. eBay, Mayıs 2011’de GittiGidiyor’un yüzde 93 hissesini satın aldı ve GittiGidiyor’u tamamen kendi bünyesine kattı.