Blog

GittiGidiyor Nasıl Kuruldu?

Bazı fikirler efsaneleşir, bazı fikirler özellikle alanlarında ve sundukları hizmetle ilk olmalarıyla ülkelerindeki girişimcilere ve bazen de dünyaya ilham verir. İşte GittiGidiyor ikinci kategoriye giriyor. Türkiye’nin ilk online pazaryeri olan GittiGidiyor nasıl kuruldu? İşte Türkiye için dönemine göre şaşırtıcı bir yenilik olan GittiGidiyor’un kuruluş hikayesi ve yolculuğu!

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği ve “Deli Emin” karakterini canlandırdığı Vizontele filmini izleyenler hatırlar. Kasabaya televizyon geldiğinde, “Resimli radyo mu? Benim aklıma gelmişti” diye bir repliği vardı Deli Emin’in. İşte bazı fikirler yalnızca akılda kalırken, bazı fikirleri birileri devreye sokuyor ve konu başarılı bir girişimcilik hikayesine dönüşüyor. GittiGidiyor tam olarak yolculuğu da böyle başlıyor. 

GittiGidiyor fikri nasıl ortaya çıktı? 

GittiGidiyor fikrinin temelleri 1999 yılında atılıyor. Alıcılarla satıcıları bir araya getiren Türkiye’nin ilk online pazaryeri olan GittiGidiyor’un kuruluş tarihi ise 5 Şubat 2001. Platform, okuldan mezun olduktan sonra kendi alanlarında çalışmaya başlayan Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş, Amerika Birleşik Devletleri’nde genç girişimcilerin yükselişine şahit oldukları, ikinci el ürünlerin açık artırmayla satıldığı Ebay sistemini Türkiye’ye de getirmeye karar veriyorlar. Böylece GittiGidiyor, ikinci el ürün satmak isteyen alıcılarla satıcıları bir araya getiren Türkiye’deki ilk online platform olarak hayata geçiyor.

GittiGidiyor Türkiye’de daha e-ticaret sektörü yeni yeni şekillenmeye başladığında ortaya çıkan bir girişim ve tabi e-ticaret sektörünün bu denli gelişmesinde en büyük katkıya da sahip denilebilir. 2001 yılında kullanıcılara güvenli ve keyifli bir alışveriş ortamı sunmak amacıyla hem alıcıları hem de satıcıları koruyan “Sıfır Risk Sistemi”yle ödeme-onay sistemini geliştiren platform, tüketicilerin daha o dönemde online alışveriş güvenini sağlıyor ve bu sistem bugün de online mağazalarda sorunsuz satış işlemi gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. 

Ebay GittiGidiyor’a ortak oluyor

Türkiye’de online pazaryeri konusunda öncü olan GittiGidiyor firmasının gelişimi 2007 yılında dünyanın en büyüke e-ticaret sitesi olan Ebay ile ortak olmasıyla daha da ivmeleniyor. Bu ortaklık GittiGidiyor’un hizmet kalitesini ve ürün çeşitliliğini arttırmasını sağlıyor. GittiGidiyor e-ticaret firması kurucuları arasında yer alan Aydonat Atasever’in öncülüğü ile de 12 Mayıs 2008 tarihinde GittiGidiyor iştiraki olan cimri.com kuruluyor. Ebay firması Mayıs 2011’de GittiGidiyor’un  yüzde 93 hissesini satın alıyor ve GittiGidiyor’u  tamamen kendi bünyesine katıyor. 

Müşterilerinin keyifli bir alışveriş gerçekleştirmesi için sürekli kendini geliştiren online pazaryeri, 2020 yılında PERYÖN tarafından “İnsana Değerde Liderlik Büyük Ödülü”nü, Great Place To Work Enstitüsü tarafından ise “Türkiye’nin En İyi İşverenleri İkincilik Ödülü”nü aldı. 

GittiGidiyor’da mağaza açmak 

Bilindiği üzere, birçok online pazaryerinde mağaza açıp satış yapmaya başlayabilmek için öncelikle resmi bir şirket olma zorunluluğu aranıyor. Anonim, limited veya şahıs şirketi türlerinden biri olmadan N11, Trendyol, Hepsiburada gibi online pazaryerlerinde mağaza açmak ve satışa başlamak mümkün değil. Ancak GittiGiddiyor’da durum farklı. GittiGidiyor’da mağaza açıp satışa başlamak için şirket olma zorunluluğu yok. Bu durum her ne kadar girişimciler için bir avantaj gibi görünse de bazı konularda dezavantaja dönüşebiliyor. Örneğin şirket olmamak vergi konularında problemler yaşanmasına neden olabiliyor. İşte bu nedenle Gittigidiyor’da mağaza açarken önce şahıs, anonim ve limited şirketlerinden biri kurulmalı ve vergi işlemleri açısından girişimciler kendilerini korumaya almalıdır.