Blog

Stresli hayat koşullarında edinilen hobiler stresi kendimizden uzak tutarak rahatlamayı ve de keyifli zamanlar geçirmeyi sağlar. Her insanın yetenekleri ve zevkleri ölçüsünde kendisine bir hobi edinmesi gerekir. Söz konusu hobiler zaman zaman dağcılık, gastronomi, yüzme, doğa gözlemciliği gibi dış mekanlarda yürütülebilen hobiler olduğu gibi resim, el sanatları, pastacılık ve tasarım gibi kapalı mekanlarda yürütülebilen ve ticareti yapılabilen hobiler de mevcuttur.

Pek çok insan edindiği hobileri profesyonel iş hayatının getirmiş olduğu stresi yenebilmek için yapsa dahi hobileri iş hâline getiren insanların sayısı oldukça fazladır. Bununla beraber edindiği hobinin ticari bir değeri olduğundan haberi olmayan pek çok insan da vardır. Keza bunun farkında olan ancak ticarete dökmek istemeyen kişiler de vardır. Sevilmeyen bir işi yapmaktansa ya da yapılan işe uygun olunmadığını düşünüp mutsuz olmaktansa tutkuyla bağlanılan bir hobiyi iş hâline getirmek daha isabetli olabilir.

E-Ticaretin Gücüne İnanılmalıdır

Hobisini işi hâline getirmek isteyen kişilerin yardımına e-ticaret koşmaktadır. E-ticaret kavramının hayatın tam ortasına yerleşmesi ile artık eski tipteki ticaret anlayışı rafa kalkmış oldu. Ticaret yalnızca kiralanan ya da satın alınan dükkanlarda fiziki şekilde yapılan mal ve para alışverişinden öte; internetin yaygınlaşması ile artık cep telefonlarıyla, bilgisayara ve tabletlerle sanal dükkanlardan sanal parayla alışveriş yapma şekline bürünmüştür. Bu sebeple de hobileri gerçekleştirmek adına e-ticaret oldukça büyük bir platformdur.

En Önemli Unsur: Fikir

Hobiyi e-ticarete dönüştürebilmek için bir fikir ile başlamak gerekir. Bu fikir, hobinin nasıl e-ticarete döküleceği konusunda küçük görünse de esasında her şey bir fikir ile başlamaktadır. Edinilen hobinin ticari nitelikler taşıması gerekir. Örnek verecek olursak, amatör dağcılığı hobi olarak edinen birisi hobisini ticarete dökme konusunda zorlanabilir fakat edindiği hobi resim yapmak olan biri yaptığı tabloları e-ticaretle satabileceğinden dolayı fikir konusunda zorlanmamış olacaktır.

Fikir Hakkında Araştırma Yapılmalıdır

Fikir bulma aşaması çok önemli bir aşamadır. Bu fikri hayata geçirmek adına detaylı şekilde araştırma yapılmalıdır. Daha önce bu fikri hayata geçiren girişimcilerin olup olmadığı, bu hobiyi e-ticarete dönüştürmek adına gereken ekipmanla sıkı çalışmayı sağlayabilecek olup olamamak gibi birtakım soruları yapılacak araştırmayla ve çevredeki kişilere fikir danışmakla cevaplamak gerekir. Bu aşamayla hobiyi e-ticarete dökme noktasındaki fikir aşaması aşılmış olacaktır.

E-Ticaret Yapılacak Bir Online Dükkan Açılmalıdır

E-ticaret dünyasında bir dükkan kiralamak ya da satın almak gerekmemektedir. Hobi ürünleri sanal mağazalarda satılacağı için yapılması gereken hamlelerden ilki bir sanal mağaza oluşturmaktır. Zamanla da bu mağazanın geliştirilmesi ve güncellenmesi gerekir. İlk aşama için bir web sitesi yaptırmak uğraştırıcı ya da masraflı bulunabilir. Bu aşamada zaten mevcut olan pazaryerlerinden satış yapmakla başlanabilir. Belli bir kitleye ulaştıktan ve gerekli sesi duyurduktan sonra da web sitesi kurulabilir. Web sitesinin kurulması ile de iş bitmiyor. Bu web sitesi için gereken SEO çalışmalarını, tasarım çalışmalarını da yönetmek gerekiyor. Profesyonellik, müşteri için en etkileyici ögedir.

Pazarlamaya Önem Verilmelidir

Yalnızca e-ticaret sitesi kurmak ya da belli bir platformda satış yapmak girişimciyi başarılı kılmaz. Durduk yere müşteriler gelmez. Müşterilerin gelmesi için çaba sarf etmek gerekir. Piyasadaki tüm rakiplerde farklı olmak gerekir. Bunun için sosyal medyada aktif olunmalı, pazarlama çalışmaları bazında Google ADS ve sosyal medya reklamları verilmelidir. Doğru bir hedef kitleye sunulan bu reklam ve pazarlama çalışmaları ile hobinizle ilgilenen kişilerin karşısına çıkar ve satışlarınızı artırarak kitlenizi de büyütmüş olursunuz.