Blog

İngiltere'ye e-ihracat nasıl yapılır?

Online alışveriş son dönemin en önemli alışveriş alışkanlıklarından biri. Online alışveriş pazarında ise pastanın büyük bir payını İngiltere alıyor. İngiltere'ye e-ihracat nasıl yapılır? İngiltere'nin en popüler online alışveriş platformları neler? E-ihracatta kargo süreçleri nasıl? Hangi ödeme yöntemleri kullanılıyor? İngiltere'ye e-ihracat yapmak isteyenler için bazı notlar...

İngiltere, Almanya ile birlikte Avrupa'nın en güçlü online alışveriş pazarlarından biri. Ülkede yaklaşık 60 milyon kişi çevrimiçi alışveriş yapıyor. Özellikle pandemi döneminde online alışveriş oranının yüzde 30 artış gösterdiği bu pazarda yer almak ise e-ihracat yapmak isteyenler için önemli. Aynı zamanda İngilitere'de sınır ötesi alışveriş yapan büyük bir kitle var. Birleşik Krallık'ta yapılan online alışveriş yüzde 36 oranında farklı ülkelerden gerçekleşiyor. Bu da İngiltere'yi e-ihracat yapmak için cazip bir pazar konumuna getiriyor. 

İngiltere'nin en ünlü online pazaryerleri

Online pazaryerleri, e-ticaret yapacak olanlar için son derece avantajlı platformalar. Bu sayede dünyanın pek çok noktasındaki tüketiciye ulaşma imkanını oluyor. Bu pazaryerleri içinde İngiltere'nin en büyüğü ve aynı zamanda dünyanın da en büyük pazaryerlerinden biri, Amazon. E-ihracata başlayacaklar için en doğru adreslerden biri olan Amazon, İngiltere'de yüzde 23 oranla tüketicilerin ihtiyaç duydukları ürünü ilk arattıkları pazaryeri. Amazon'la birlikte İngiltere'de online pazaryerlerinin paylarına bakacak olursak şöyle:

 • Amazon: %91
 • Ebay: %63
 • Wish: %11
 • Etsy: %10
 • Zalando: %5
 • Allegro: %1

İngiltere'de e-ihracata nasıl başlamalıyım?

İngiltere'de e-iharacata başlayacak olanların bazı detaylara dikkat etmesinde fayda var. Örneğin, başlangıç olarak online tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği pazaryerleriyle çalışmak gerekir. Bunun yanı sıra satışa sunulacak olan ürünlern fotoğraflanması, teslimatı, ödemesi, dijital pazarlama ve reklamı gibi konularda da stratejiler oluşturulmalıdır. Özetle, sürecin daha en başındayken dijital alt yapı son derece sağlam kurulmalıdır. 

İngiltere’ye en çok hangi ürünler gönderiliyor?

Çin, bugün İngiltere'nin en fazla ithalat yaptığı ülke. İngilizler kullandıkları ürünleri yüzde 10 oranıyla Çin'den ithal ediyorlar. Bunu yüzde 9 ile Amerika takip ediyor. Veriler her sene değişse de İngiltere en fazla Amerika ve Çin'den ürün ithal ediyor. Türkiye'den ise İngiltere'ye en çok araç ve tekstil ürünü ihraç ediliyor. Türkiye’den İngiltere’ye en çok gönderilen ürünler şunlar:

 • Ziynet eşyaları
 • Değerli taşlar
 • Araba
 • Motosiklet
 • Kamyon, Tır gibi ağır vasıtlar
 • Tekstil ürünleri
 • Elektronik cihazlar
 • Sağlık malzemeleri (aşı ve serum)
 • Tel ve kablolar (metal)

İngiltere'ye e-ihracatta kargo süreçleri nasıl oluyor?

E-ticaretin rekabette üstünlük sağlayan en önemli noktalarından biri hızlı teslimattır. İngilizler, hızlı teslimatı uygun fiyatlardan bile daha üstün tutuyor. Bu nedenle, İngiltere'ye e-ihracat yapacakların hızlı teslimat seçeneği sunması gerekiyor. Aynı zamanda teslimat yeri ve zamanı seçimi yapılabilmesi firmaları bir adım öne taşıyor. Kargo süreçleri tüketicilerin satın alma kararlarında önemli bir etkendir. Tüm bunların yanında mikro ihracat kapsamında olan kargoları yurtdışına gönderirken %18 KDV iadesi alınabiliyor. Mikro ihracat dahilinde olan satışlar, yurtiçinde kargo gönderiliyormuş gibi, faturasıyla bir arada yurtdışına kolaylıkla gönderilebiliyor. 

İngiltere’ye e-İhracat yapmanın püf noktaları 

 1. Moda ürünleri ve spor malzemeleri e-ticarette en çok satın alınan ürün kategorileridir. Bunu seyahat ve ev aşyaları takip ediyor. Dergi, kitap, DVD gibi ürünler de yine İngiltere'de, online alışveriş pazarında çok tercih ediliyor. 
 2. En popüler ödeme yöntemleri banka ve kredi kartlarıdır. İngiltere'de online alışverişlerde kart kullanımı yüzde 50 oranını aşmış durumda. Bunun yanında e-cüzdan, EFT ve nakit ödeme yöntemleri de tercih edilebiliyor. 
 3. E-ihracat yaparken özellikle ödeme konusunda sorun yaşamamak için online ödeme sistemlerine entegrasyon yapılması bir başka önemli nokta. Bunun için PayPal, Payoneer gibi platformlar öne çıkıyor. 
 4. İngiltere'de e-ihracatta KDV iadesi ve gümrük vergisi muafiyetinden faydalanmak mümkün olabiliyor.