Blog

Instagram Nasıl Kuruldu? 

Instagram, hayatımızın olmazsa olmaz sosyal medya kanallarından biri. Hatta en popüleri. Bu anlamda Facebook’u birle solladı demek abartı olmaz! Peki, ne oldu da Insragram bu kadfar popüler hale geldi? Olaylar nasıl gelişti? İşte Instagram’ın kuruluş ve gelişim hikayesi!

Instagram’ın hayatımızda çok eski ye dayalı bir geçmişi yok. Ancak bugün Instagram uygulamasına bir dakikalığına erişemeyince elimiz ayağımız buz kesiyor. Gerek iş dünyasında gerek sosyal hayatımızda ayrılmaz bir yer edindi popüler sosyal medya kanalı Instagram. Bugün, dünyanın en popüler sosyal mecraları arasında yer alan uygulama Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli üniversitelerinden olan Stanford mezunu Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından 2010 yılında kuruldu. Fotoğrafları kolayca düzenleyen ve bunu ağınızla paylaşmanıza izin veren bir uygulama geliştirme fikriyle yola çıkan iki kafadar, bu fikri en iyi şekilde pratiğe dönüştürdü ve bugün dünyanın en fazla kullanılan fotoğraf filtreleme ve paylaşım uygulamasını geliştirdi.

Ağ kısa sürede büyüdü

Bir mobil uygulama olmasına ve o dönem kullanıcıların bu tip sosyal ağlara şimdiki kadar alışkın olmamasına rağmen Instagram dünyada birden çok büyük bir ilgi gördü. Cep telefonlarıyla çekilen sıradan fotoğrafların uygulamanın sunduğu filtrelerle daha etkili hale getirilmesi insanların bu fotoğrafları daha fazla paylaşmasına hatta neredeyse yalnızca fotoğraf paylaşmak için fotoğraf çekmesine neden oldu. Instagram bu ilgi ve uygulama özellikleriyle Silikon Vadisi’nin de gözdelerinden bir tanesi haline geldi tabi ve çok fazla yatırım aldı. Daha sonra da Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı.  

Insragram’daki gelişmeler

Yıllarla birlikte Instagram kendini sürekli yeniledi ve geliştirdi. İşte yıllar içinde Instagram’a dahil olan yenilikler:

 • iOS uygulamasının yayına alınmasından iki yıl sonra, Android uygulaması da aktif edildi. "Fotoğraf Haritası" özelliği aktif edildi. Bu   özellikle fotoğrafları harita üzerinde görmek mümkün hale geldi. 
 •  Instagram web üzerinde de aktif hale getirildi. Kullanıcı profilleri masaüstünden de takip edilip yönetilebildi.
 • Web için zaman tüneli özelliği aktif edildi. Fotoğraflara "etiketleme" özelliği geldi. Fotoğraf paylaşımı özelliğinden sıyrılarak video paylaşımı da aktif hale getirildi. Daha sonra "Embed" özelliği aktif edildi. Gönderiler sponsorlu olarak paylaşılabilmeye başlandı. "Instagram Direct" özelliği kullanıma açıldı ve kullanıcılar birbirlerine video, fotoğraf ya da mesaj gönderebilmeye başladı. 
 • Time-lapse videolar yaratmayı sağlayan Hyperlapse uygulaması aktif edildi. Fotoğrafların açıklamaları için düzenleme özelliği kullanıma açıldı. Layout uygulaması aktif oldu. 
 • Uygulama Apple Watch’lar için aktif hale geldi. “Keşfet” ve “ara” özellikleri aktif edildi. Manzara ve portre modu kullanıma sunuldu. Boomerang uygulaması aktif edildi.
 • Hesaplar arasında geçiş yapılabilmeye başlandı. Uygulamanın tasarımı ve logosu yeniden tasarlandı, bugünkü halini aldı. Hikayeler ve güvenli yorum özellikleri aktif hale getirildi. 
 • Instagram hikayeleri de keşfet kısmına dahil edildi. Hikayelere “Boomerang”, kişi etiketleme, “daha fazlasını gör” özellikleri eklendi. Canlı yayın özelliği devreye girdi. Instagram Direct içinde gönderilen videolar ve fotoğraflar için kaybolma özelliği aktif edildi. Güvenlik araçları ve yorumlar için kontrol özelliği kullanıma sunuldu. Fotoğrafları kaydedebilme ve hikayelere çıkartmalar ekleyebilme özellikleri geldi. 
 • Çoklu video ve fotoğraf paylaşımı yapılmaya başlandı. Canlı yayınları kaydedebilme özelliği eklendi.  
 • Hikayeler için yüz filtreleri özelliği eklendi. Lokasyon ve hashtag özellikleri aktif oldu. 
 • Gönderiler için arşivleme özelliği devreye girdi. Canlı videoları yeniden oynatma, güvenlik ve spam mesajlar için filtre özelliği geliştirildi. Fotoğraf ve videolara cevap verilebilmeye başlandı. 
 • İki kişinin aynı anda canlı yayın yapabilmeye başladı. Çoklu fotoğraf paylaşımında boyut sınırlaması kaldırıldı. Canlı yayınlar için yüz filtreleri, hikayeler için oylama özellikleri aktif hale getirildi.
 • Hikayelere GIF ekleme özelliği aktif edildi ve yazı tipleri çeşitlendirildi. 
 • Reels özelliği eklendi.