Blog

Instagram

Instagram platformunda satış yapmak adına gerekenler nelerdir, Instagram platformundan nasıl satış yapılır, Instagram platformunda ticari bir hesap açmak, Instagram’da satış artırmak için neler yapılır, Instagram’da satış yapmanın püf noktaları gibi sorulara dair tüm merak ettikleriniz bu içerikte yer alıyor. 

Popüler video ve fotoğraf paylaşım sitesi olan Instagram’ın hızlı büyümesi devam etmekte. Snapchat gün geçtikçe popülerliğini artırsa da 2016 yılının Haziran ayı itibariyle Instagram toplamda 50 milyon kullanıcıya sahip. Yapılan açıklamalara göre her gün 300 milyon civarında kullanıcı aktif şekilde Instagram’da vakit geçiriyor.

Ülkemizde de oldukça aktif şekilde kullanılan Instagram platformu; firmaların, küçük butiklerin, markaların ve Instagram’dan satış yapmak isteyen genç girişimcilerin iştahını kabartmış oluyor. Öyleyse Instagram’dan satış yapmak için bilinmesi gerekenler nelerdir, satış nasıl yapılır, Instagram’dan satış yapmanın bir cezası var mıdır sorularına içeriğimizde yer vereceğiz.

Öncelikle Instagram’da satış yapmanın püf noktalarına değinelim ve dikkat edilmesi gereken hususları sıralayalım.

Instagram Hesabı Kurumsal Bir Niteliğe Sahip Olmalıdır

Firmaların; e-ticaret siteleri, işletmeleri ya da Instagram’da ürün satmak adına kişisel hesaplarından farklı olarak bir hesap oluşturarak bu hesaplar yönetilebilir. Bu hesap üzerinden yapılacak paylaşımlarda kurumsal ama samimi olan bir dil kullanılmalıdır.

Etkileyici Görsellerin Kullanımları ile Potansiyel Müşteri Adaylarına Ulaşılmalıdır

Hiç kimse kalitesiz ya da kötü resimlerden oluşan gönderileri beğenmek istemez. Dolayısı ile de beğenilmeyen ya da ilgi görmeyen videolar ile resimler, ister istemez daha da az gönderim ve etkileşim alır. Hangi resmin daha fazla ilgi görmüş olduğunu geriye dönük paylaşımların analizi yapılarak bulunabilir. O paylaşımların benzeri paylaşımlar tercih edilebilir. Söz konusu bu instagram satış artırma tekniği ile büyük ölçüde satışlar artırılabilir.

Doğru ve Çok Kullanılan Hashtagler Mutlaka Kullanılmalıdır

Doğru ve Çok Kullanılan Hashtagler Mutlaka Kullanılmalıdır

Bugün için satış yapma odaklı bir Instagram hesabının takipçi sayısı belki az olabilir ancak doğru #hashtagler seçilerek takipçi sayıları artırılabilir ve de paylaşımlar daha çok kişiye ulaştırılmış olur. Hashtag eklerken Instagram platformunda daha öncesinde bu hashtaglerin ne kadar oranda kullanıldığı görülebildiği için çok kullanılan ancak alakalı hashtaglerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Müşterilerin E-Ticaret Sitesine Girilmesi Teşvik Edilmelidir

Profilde ya da paylaşımlarda mutlaka satışa sunulan ürünlere dair ürünlere ulaşılabilecek e-ticaret sitesi belirtilmelidir. Eğer bir e-ticaret sitesi yoksa en azından bir web sitesi eklemek unutulmamalıdır. Henüz e-ticaret sitesi yok ise profesyonel yazılım çözümleri üreten bir yazılım firmasından destek alınabilir.

Düşük Bütçeler ile Reklam Vermeye Başlanmalıdır

Instagram platformu, Facebook tarafından satın alındıktan sonra Instagram reklamlarını artık Facebook Ads üzerinden vermek de mümkün hâle geldi. Öncesinde de bahsedildiği gibi Instagram’da satışa sunulan ürünlere dair güzel görseller ile reklam vererek öne çıkmak sağlanmalıdır.

Instagram Platformunda En Kolay Şekilde Nasıl Satış Yapılabilir?

Instagram sayfası online bir mağazaya dönüştürülebilir. Instagram platformu üzerinden satış gerçekleştirmek isteyen kişiler ya da instagram satışı yapan kişiler için profesyonel sosyal medya yönetimi hizmeti verilen ajanslar ile çalışılabilir. Bu sayede teknik bilgilere ve stratejilere ihtiyaç duyulmadan kolaylıkla Instagram üzerinden satış yapılabilir.

Instagram’dan Ürün Satabilmek İçin Başlanan İş Nasıl Büyütülebilir?

Nasıl İlerlenmelidir?

Nasıl İlerlenmelidir?

Başlangıç aşamasında takipçilere satın alma seçenekleri içinde sadece kapıda ödeme ile havale etme seçeneği sunmak muhakkak yeterli olacaktır. Belirli bir müşteri kitlesine ulaşmak için bu seçenekler iş görecektir. Fakat unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi de online satış kulvarında ilerlemek adına, hiçbir zaman sadece Instagram üzerinden ürün satışı yapmak tek satış yolu olmamalıdır. Twitter, Facebook gibi diğer platformlar da kullanılmalı ve işe ait bir e-ticaret sitesi olmalıdır.

Nelere İhtiyaç Duyulacak?

En başta fazlasıyla maliyetli olarak görünen bu durum belli bir müşteri kitlesine ulaştıktan sonra ve de günlük üç beş arası siparişe ulaşıldığında daha keyifli ve olası bir hâl alır. Hatta büyük emekler harcanarak elde edilen satış ve müşteri hacmini korumak adına, ziyaretçilerin memnuniyet seviyesini korumak ve artırabilmek için sipariş sürecinin yönetilebileceği bir platform bir süre sonra zorunlu bir durum olacaktır.

Marka bilinirliği arttıkça daha çok ziyaretçi trafiği olacaktır ve artan bu ziyaretçi trafiği “farklı müşteriler, farklı ihtiyaçlar ve talepler” gibi birçok önemli konuyu da birlikte getirecektir. Taksitli satış, çeşitli kargo seçenekleri, promosyon kullanımları ve benzeri özellikler online satışları sevenler tarafından en sık aranan özelliklerdir.