Blog

İnternetten takı satışı nasıl yapılır?

Kadın erkek, genç yaşlı fark etmeksizin tüm zamanların vazgeçilmez aksesuarı olan takılar kıyafetlerin bütünleyicisi oldukları gibi aynı zamanda tarzınızı ve tercihlerinizi de yansıtıyor. Tüketim dünyasının dinamiğini izlediğimiz e ticaret platformlarında ise takı ve aksesuar satışları her zaman ilk 5'te yer alıyor. Peki, internetten takı satışı nasıl yapılır? Takılar nasıl pazarlanır? Etsy ile takı satışı nasıl yapılır? Evinde, atölyesinde üreten ya da üretilmiş olanları kombinleyip kendi markasıyla internetten takı satmak isteyenler yazımız sizin için… 

Takıları nasıl pazarlayabilirim?

İnternetten takı satışı yaparken akla gelen ilk soru Takıları nasıl pazarlayabilirim? sorusu. Kendi tasarımınız olan ya da tasarlanmış bir aksesuarı internette satmak için en etkileyici yol ürüne bir hikaye yazmaktır.  Ürüne seçtiğiniz isim, tasarımını yapmanızı destekleyen hikaye ya da ulusal, dini, siyasi veya dönemsel bir mesaj…  Akılda kalıcı olmalı.  Dümdüz altın kaplama bir zincire bile yazılan bir hikaye sizi diğerlerinden ayırır. Etkileşiminizi arttırır. Herkesin takı takmayı tercih etmek için bir sebebi vardır. "İnternette takılarımı tanıtmak istiyorum" diyorsanız mutlaka bir Instagram hesabı açmanızı; her parçayı, özenle çekilmiş fotoğraflarıyla paylaşmanızı öneriyoruz. Paylaşımlarınızı kendinize ait internet sitesi ya da e-ticaret platformlarında kuracağınız mağazalarla destekleyebilirsiniz. 

Takı koleksiyonlarımı hangi sayfalarda satabilirim?

Kurumsal bir kimlik le doğru hashtag, işbirlikleri ve etkileyici fotoğraflarla kullanılan Instagram, tüketiciye en hızlı ulaşılabilen platformalardan biri. Yüksek takipçili influencer'lar ile yapacağınız işbirlikleri, Instagram reklamları, doğru zamanda paylaşım, doğru hashtag seçimiyle en işlek caddede mağaza açtığınızı düşünebilirsiniz. İşle birebir ilgilenip, müşterilerinize tek tek dönüş sağlamanız ve ürünlerin kargo, takip ve iade süreçleriyle de kendiniz ya da yetkilendirdiğiniz bir kişi düzenli olarak ilgilenmeli. Instagram’dan alışveriş yapan tüketicilerin sayfanıza bir butikten alışveriş yapıyormuş hissiyle girdiklerini unutmamalı ve ona göre diyaloglar kurmalısınız. Yazılan yorumlara uygun ve eksiksiz cevaplar vermeli, müşteri memnuniyetini sağlamalısınız. Instagram’da satış yapıyorsanız, bunun vergisini ödeyeceğinizi ve faturalandırmanız gerektiğini lütfen unutmayın. 

Ancak Instagram’ı mutlaka bir e- ticaret linkiyle desteklemeniz gerekir. "Mağazam sokakta bir butik değil de alışveriş merkezinin içinde yer alsın" diyenlerdenseniz Etsy, Trendyol, Aliexspress, Wish, Gittigidiyor gibi online pazar yerlerinde bir sanal mağaza oluşturabilirsiniz.  

Etsy ile takı satışı nasıl yapılır?

İngiltere menşeli e-ticaret firması olan Etsy’de kişiye özel ürün ve el işi ürünlerin satışları gerçekleşiyor. Yani Etsy’de yer almak için ürünleri kendiniz üretmelisiniz. Etsy üzerinden sadece ürünlerinizi değil, ürünlerinizi üretirken kullandığınız materyalleri de tüm dünyaya satabilirsiniz. 


E-ticaret pazaryerinde nasıl mağaza açabilirim?

Yerli ve yabancı platformlarda yer almak, satışları bireysel olarak gerçekleştirmek de bir iş bölümü yapmak gibi. Siz tasarlayın, onlar satsın; ürünü onlara iletin, onlar kargolasın ve takip etsin… e-ticaret platformalarının denklemi en basit olarak bu şekilde tanımlanabilir. 

e-ticaret mağazalarına girmek için izlemeniz gerek yol ise şu şekilde; ilk olarak seçeceğiniz platformda takı ve bijuteri bölümünün satış oranlarını inceleyin. Bazı platformların elektronik satışta, bazılarının giyimde, bazılarınınsa bijuteri gibi aksesuarlarda ön plana çıktığını unutmayın. Seçeceğiniz platformda takı ve bijuteri koleksiyonları ilk 5'te olmalı. 
Seçeceğiniz platformun komisyon ücretlerini mutlaka göz önüne alın. Fiyatlarınıza yansıması durumunda satışlarınıznın ne kadar etkileneceğinin hesabını incelikle yapın,
ödeme seçeneklerini inceleyin. Kargo takibi, depolama ve iade süreçlerini en ince detayına kadar öğrenin. 


Takı satışı için e ticaret sitemi nasıl oluşturabilirim?

Markanıza özel bir internet sitesi olsun istiyorsanız hazır web sitesi taslaklarından kullanabilirsiniz. Hazır taslaklara ürünlerinizin fotoğraflarını ve markanızı tanıtacak metinleri yerleştirerek, sitenizi etkileyici bir şekilde doldurabilirsiniz. Takı ve aksesuarların yaptığımız kombinin süsü olduğunu düşünürsek, sayfanızı açan potansiyel müşterilerinizi kombinleri üzerinde hayal edebilecekleri fotoğraflarla yakayabilirsiniz. 

"Ben hazır tema istemiyorum, her şey markama özel olsun" da diyebilirsiniz. O halde takı satışı sitesi kurmak için uzman web tasarımcılarından da destek alarak, online dünya üzerindeki mağazanızı hayal ettiğiniz şekilde en baştan tasarlatabilirsiniz.