Blog

İşinizde Dijital Pazarlamaya İhtiyacınız Var Mı?

Dünya hızla dijitalleşirken, işletmelerin gelişim ve büyüme planları içinde ilk sırada şu soru yer alıyor: Markam için dijital pazarlama yapmalı mıyım? Şirket kurucularının yıllık planlarında yer alan ama doğru yanıta ulaşılamadığında ertelenen bu soru, hedef kitlem online olacak mı, ürünlerim dijital pazarlamaya uygun mu şeklinde de sorulabiliyor. Bu soruların yanıtıysa tamamen şirket vizyonunda gizli. Peki, sizin işinizde dijital pazarlamaya ihtiyacınız var mı?

Her yönetici şirketini kurarken bir vizyonla yol alır. Yıllık gelişim ve büyüme planını belirlerken de bu vizyon doğrultusunda ilerler. Şirketler bu haritada, hizmet ağının ne kadar genişleyebileceğini ve ticari hayatındaki hedeflerini de çizmiş olur. Hayat, dijital dünya ile bu kadar iç içeyken; planlarda dijital pazarlamaya yer vermemek, gelişimde düşük viteste ilerlemektir. En küçük işletmelerden en büyük holdinglere kadar, dijital pazarlama yapmalı mıyım sorusu ilk adımı atmadan önce akıllara gelir.

En basit anlatımla geçmişte kapı kapı gezip ürün tanıtan, “Ben bu işi yapabilirim. Bana bu numaradan ulaşabilirsiniz.” gibi kartvizit ve broşürler bırakan kişileri hepimiz hatırlarız. Nüfusun ve göçün artmasıyla kapı kapı gezmeniz ya da “Buraya dükkan açtık, bekleriz” diye bildirebilmeniz; özetle eski usul tanıtımlar yetersiz kalır ve işinizi daha maliyetli kılar. Dijital pazarlama geleceğin değil, bugünün pazarlama yöntemidir.  Dijital pazarlamaya geçmenin avantajları hakkında örnek vermek gerekirse;

Bir köyde organik gezen tavuk yumurtası üretiyor olabilirsiniz. Yakın kasabalar sizi biliyor ve alışverişe geliyor olabilirler. Eğer dijital pazarlama yapmıyorsanız, bu satış ağı ve hedef kitleden doğan kazanç size yeterli gelebilir. Ancak şehirde organik gezen tavuk yumurtasına ulaşmak isteyen kişiler, sizi internette aradıklarında bulamazlar. Bu durumda yepyeni bir hedef kitleden, belki de çok daha kazançlı bir ticari faaliyetten mahrum kalmış olursunuz. Eğer ki, “ben sadece köyüme ve yakın kasabalara satış yapmak istiyorum” diyorsanız, dijital pazarlama yapmanıza da gerek yok. Ama “ben ürünlerimi çok daha geniş kitlelere tanıtmak, ulaştırmak istiyorum” diyorsanız, bu vizyona sahipseniz, dijital pazarlama sizin olmazsa olmazınızdır.

Şehirde iş yapan bir tesisatçı da olabilirsiniz. “Sadece beni bilen müşterilerime gideyim, fazlasına gerek yok” diyenlerdenseniz, broşür dağıtmak hala sizin için yeterli bir pazarlama yöntemi olabilir. Ancak şehrin diğer ucundaki bir müşteri, sizi dijital dünyada bulamazsa iletişime de geçemeyecektir.

Belki de bir ayakkabı üreticisisiniz ve çok iyi markalara üretim yapıyorsunuz. Dijital pazarlama yapmak istemiyor olabilirsiniz. Müşteri ağınız size yeterli geliyorsa; işte bu da sizin şirket vizyonunuzdur. En basit sistemde kuracağınız bir e-ticaret web sitesi ya da profesyonel sosyal medya hesabı ile dünyaca bilinen bir markaya da üretim yapar hale gelebilirsiniz. Hatta özel tasarımlarınızla kırmızı halı üzerinde tercih edilen ayakkabılar sizinkiler bile olabilir.

Online Hedef Kitleniz Var Mı?

Akıllı telefonlar ile birlikte insanlar her şeyi ilk önce internette arıyorlar. Araştırıyor, karşılaştırıyor ve en iyisine, kendilerine en uygun olana ulaşmaya çalışıyorlar. Yani artık herkes online. 80’lerindeki nineler de torunlarına sorarak online, Y kuşağı da… Z kuşağı zaten online dünyanın kucağına doğdu. Eğer ürünleriniz tüketici kuşağına uygun ve tercih edilirse, dijital pazarlama içinde yer almalısınız. Dijital pazarlamaya geçtiğinizde belki de şirketinizin çok daha geniş bir kapasitesi olduğunu fark edebilir, hatta markanızı hayal edemeyeceğiniz yerlere ulaştırabilirsiniz.

İlgili İçerik: Online Ticarette Pazaryeri Entegrasyonlarının Önemi