Blog

Kampanya Döneminde E-Ticaret Satışlarını Arttıracak Öneriler 

E-ticarette başarılı olmak özellikle bugün iş dünyasında son derece önemli çünkü azılı rekabet esas olarak online’da dönüyor. Herhangi bir ürünü veya hizmeti son kullanıcılara ulaştıran online pazaryerleri ve e-ticaret siteleri hem önemli birer aracı konumundalar hem de marka ve kurumlarla tüketiciler arasında kalıcı bağ kurmada aktif rol oynuyorlar. İşte kampanya döneminde e-ticaret satışlarını arttıracak öneriler! 

E-ticaret sitelerinin karlılıklarını artıran önemli stratejilerinden biri kampanyalardır. Online satışlarını artırarak büyümeyi hedefleyenlerin yapması gerekenlerin başında müşterilerine özel kampanyalar hazırlamaktır. Doğru zamanda doğru tekniklerle uygulanan kampanyalar, e-ticaret sitelerini ziyaret edenlerin, bu sitelerden alışveriş yapma potansiyelini de arttırır.

E-ticaret kampanyalarının avantajları nelerdir?

Satış yönetimi olan e-ticaret kampanyalarının birçok avantajı vardır. E-ticaret kampanyalarının başlıca avantajları ise şunlardır:

  • Marka ve ürün bilinirliği artar.
  • Ürün tanıtımları daha kolay ve masrafsız şekilde yapılabilir. 
  • Stoklardaki ürünlerin satışını kolaylaştırır ve hızlandırır. 
  • Müşterilerle olan etkileşimi arttırır. 
  • Site trafiğini arttırır. 

İlginizi çekebilir: E-Ticarette Daha Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

E-ticaret kampanya döneminde neler yapılmalıdır? 

Kampanya döneminde atılması gereken ilk adım bir kampanya stratejisi oluşturmaktır. Kampanyaların ölçülebilir özellikte tasarlanmasına dikkat edilmelidir ve odakta daima müşteriler olmalıdır.  Kampanyanın rakiplerinkinden farklı özellikler taşıması da ayrıca önemlidir. Her e-ticaret kampanyasının bir hedef kitlesi olması gerektiğinin altını çizelim. 

Potansiyel müşterileri sadık müşteriye dönüştürecek kampanyalar her zaman daha başarılı olur ve hedefe ulaşma ihtimali daha yüksektir. Uygun zamanda uygun bir fiyatlandırmayla düzenlenen ve sunulan bir kampanya her zaman müşterilerin ilgisini çeker. Kampanya dönemi, ürün stok durumu, fiyatlandırma ve kampanya süresi dengeli şekilde kurgulanmalıdır. Reklamlar ise kampanyaların olmazsa olmazlarıdır. Hedef kitleye uygun ve hatta kişiselleştirilmiş reklamlar kampanyayı daha başarılı kılar. 

E-ticaret kampanyalarında hazırlanan içeriklere de ayrıca çok özen gösterilmelidir. Gerek metinler gerek görseller yüksek kalitede hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Akılda kalıcı ve dikkat çekici görseller, etkili videolar kullanılmalı ve bu kampanyaları destekleyen etkileyici sloganlara da mutlaka yer verilmelidir. Sloganlar kısa ve öz, esprili olmalıdır.

Siz de e-ticaret siteniz için bir kampanya düzenleyecekseniz süreye ayrıca dikkat etmelisiniz. Kampanyaların sınırsız sürelerle düzenlenmemesi gerektiğini unutmayın. Dönemsel olarak düzenlenen kampanyalar tüketici tarafında online pazaryerini daha cazip hale getirir. Böylelikle müşteriler kampanyadan faydalanmak için daha hızlı satın alma yaparlar. Bazı ürün gruplarında kullanılan yüzde oranları ve belli oranlarda yapılan indirimler de yine müşterilerde hızlı satın alma dürtüsü uyandırır.
 
Ücretsiz kargo ise kampanyaların sık kullanılan yöntemlerinden biridir. Özel günlerde ücretsiz kargo seçeneği olmazsa olmazdır. Ücretsiz kargo seçeneği satın alma algısını olumlu şekilde etkiler. E-ticaret sitesinin başvurduğu kampanya türlerinden bir diğeri ise limitli satış yöntemidir. Belli bir miktarın üzerinde yapılan alışverişlerde indirim veya ücretsiz kargo uygulamaları müşterilerin daha fazla satın almasını sağlayabilir. Çekilişler, yarışmalar marka bilinirliğini arttıran etkili kampanya stratejileri arasında yer alır. Bunlarla beraber müşterilere sunulan sürpriz hediyeler ise var olan müşterilerinizi sadık kılarken, potansiyel alıcılarınızın sayısının artmasına da destek olur.